Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Burak Öge Profil Resmi

Burak Öge

Duyguların Efendisi

icon

Hakkında

Zorlukların içerisinde mücadeleyi asla bırakmadan hayallerini peşinden giden hem çalışıp hem bölümü birincilikle bitirmiş meraklı bir psikolog ve yazarım.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Narsist İnsanların Özellikleri

Narsist insanların hayatın bir çok noktasında var olur; iş hayatı, aile ortamı, ilişkilerde  karşınıza çıkabilirler. Narsist insanlar genellikle kendilerine günah keçileri seçerler ve seçtikleri kurbanları genellikle kendilerinden zayıf olan kişilerdir ya da kendisinden üstün olup onu aşağıya çektiği kişidir. Narsistlere dışardan baktığınızda  genellikle anlayamazsınız çünkü onlar dışarıya karşı kendilerini çok güzel gösterirler. Onların tek derdi kurbanlarıyladır. Çünkü onlar üzerinden kendi geçmişlerinde yaşadıkları günahları çıkarmaya çalışırlar.
17 Ocak, 15:00
görsel

Ekonomik ve Politik Stresin Etkileri ile Nasıl Baş Edilir?

Günümüzde doların yükselmesiyle birlikte birçok ürüne zam gelmektedir. Hal böyle olunca geleceğe dair endişeler artmaktadır. İnsan doğası kaygıları arttıkça azaltma eğilimi içerisine girer. Kaygı ile sağlıklı baş etmek için kendisini anlık haz yaşatacak durumlara yöneltir.  Anlık kaygı yatıştırıcılar size iyi hissettirse de uzun soluklu size zarar verir. Ekonomik ve politik kaygıların temellerini, nedenlerini, bize etkilerini ve nasıl daha sağlıklı baş ederiz onları konuşalım.
20 Aralık 2021
görsel

Stereotipler Cinsiyet Rollerinin Günlük Yaşama Etkisi

Günümüzde belli başlı stereotiplere ve cinsiyet rollerine bağlı kalarak yaşamımızı sürdürmeye çalışırız. Bu tür basmakalıp yargılar insan yaşamını bir noktada fayda sağlasa da birçok yönde zarar vermektedir. Son zamanlarda kadın cinayetlerinin ve şiddetinin artmasında bu basmakalıp yargılarının da etkisi olduğu düşünülmektedir.
13 Kasım 2021
görsel

Size Zarar Veren Dört İçsel Düşünce

Çoğumuz başa çıkmamız gereken acı dolu anlar ve olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Fakat bu yaşadığımız durumlar bazılarımızda negatif içsel düşünceler yaşamamıza neden olabilir. Bu çoğunlukla kabul edilir bir durum değildir. Bu durum uzun süre devam ediyorsa daha tehlikeli hallere dönüşebilir.
13 Ekim 2021
görsel

Sizi Üzen Kişi, Mutlu Edecek Kişi Olamaz

Şunu aklınızdan çıkarmayın: Sizi üzen birisi parçalarınızı birleştirebilecek kişi olamaz ve mutlu edemez.  Bu kişi sizin mutluluğunuzu inşa edecek ve acınızı dindirecek kişi olacağını düşünmeyin. Zararlı bir ilişkiniz olduğunu düşünüyorsanız geri dönmeyi düşünmeyin. Sırf yalnız kalacağınız korkusuyla ve  yaşadıklarınız onca şeye rağmen geri dönmenizde fayda yoktur. İşlevi olmayan sağlıksız ilişkiler, doğru şekilde ele alınmadığı takdirde her iki tarafa da  zarar verir. Ayrıldığınızda, o kişi olmadığında mutlu olabileceğiniz düşüncesine sahip olmanızda fayda vardır.  Canınız yanmış olabilir ve her fırsatta onun yanında kalmak için nedenleriniz olabilir fakat bu sizin için iyi bir şey olmadığını kabul etmeniz gerekir.
2 Eylül 2021
görsel

Umursamazlık İşe Yarar mı?

Savunma amaçlı umursamazlık, İlişkileri koruma için ortaya çıkan yeni bir kavramdır. Fakat ilerleyen zamanlarda farklı alanlarda da kullanılmaya başlamıştır. Çeşitli durumları yönetmede de fayda sağladığı görülmektedir.Savunma amaçlı umursamazlık, dışarıdan gelen tepkiyi bilinçli şekilde engellemek amacıyla savunma davranışıdır.  Karşılaştığınız olay sizi etkilememiş ve önemsizmiş gibi davranırsınız. Bu sahte bir davranış olup amaç duygularımızı karşımızdakilere saklamaktır. Eğer bir kişi karşısındakilere karşı umursamaz şekilde yaklaşıyorsa etrafındakilere duygularını göstermek istemediği için olabilir. Bu davranış başlarda taklit ve manipülasyon tekniği olarak algılanabilir. Fakat, işin aslında tam tersi olabilir. Buradaki amaç kişi etrafta güç göstergesinin farkına vardığında, bundan etkilenmemek adına zayıf yönlerini gizlemek istemesidir. Savunma amaçlı denilmesinin nedeni de bu yüzdendir.
18 Ağustos 2021
görsel

Modern Zamanların Yalnızlık İllüzyonları

Ağlama ihtiyacı hissettiğinizde bunu yalnızken mi yapıyorsunuz yoksa yanınızda birinin varlığına mı ihtiyaç duyuyorsunuz? Tam da bu noktada Hiroki Terai İkemeso’nun öncülüğünü ettiği yeni bir iş kolu ortaya çıkıyor. 'İkemeso'culuk. ’’
6 Ağustos 2021
görsel

Kokunun Aşkta Etkisi: Ten Uyumu

Günümüz kozmetik sektöründe, parfümlerin bu kadar çoğunlukta olması aslında kokunun duyular üzerinden duygu ve sosyal ilişkilerimize olan etkisinden kaynaklanmaktadır. Kokular, hayvanlar arasında haberleşme ve cinslerin birbirleriyle olan etkileşimlerin de önemli rol oynar.İnsanlarda kokunun etkisini ele alırsak, koku bir yeri, insanı, olayı, eşyayı hatırlatacak kadar etkili olduğunu hemen hemen herkes deneyimlemiştir. Beynimizde 10000 koku reseptörü (algılayıcı) bulunur ve koku duyusu 24 saat çalışır. Kokular beynin duygusal işlemeleri yapan “amigdala” bölgesinde işlenip saklandığı için “koku hafızası” denen durum ortaya çıkar. Hatta kokuların bu işlevi alzheimer hastalarında geçmişi anımsatmaya yönelik kullanılabiliyor, dahası ikili ilişkilerde de kokuların duygusal fonksiyonu çok etkili.
4 Haziran 2021
görsel

Damızlık Kızın Öyküsü: Korkulan Gelecek

Distopik sanat eserlerini sever misiniz? Distopik, ütopyadan farklı bir anlam ifade etmektedir. Ütopya, şu anda mevcut olmayan bir toplumun fakat  ilerde ideal toplum biçimi olarak düşünülen, gelecekte gerçekleşme olasılığı olmayan, imkansız fikirleri, tasarımları ifade eden bir kavramdır. Distopya ise ütopyanın zıttı bir  kavramdır. Yani,  baskıcı, otoriter toplumu ifade etmektedir. Kelime kökenine bakıldığında ise “ kötü bir yer” anlamına gelmektedir.Distopya türünde yazılmış yazılarda kötü, hastalıklı ve anormal bir toplum resmedilir.  Bu yüzden bu türdeki sanat eserlerinin okunması ve izlenmesi kolay olmamaktadır. Bu türden yazılar insanı gerçeklerle yüzleştirir, sorular sordurur. Dış dünyanın gerçekleriyle yüzleşmeye hazırsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.Distopya üzerine birçok kitap yazılmış ve birçok film çekilmiştir. Bu yazımızda  hem kitabı  hem de dizisi bulunan sanat eserinden bahsedeceğiz: Damızlık Kızın Öyküsü / The Handmaid's Tale. Başlamadan  önce  sizleri uyarmak isterim ki bu dizi korku, şiddet ve cinsellik içermektedir ve yetişkinlere uygundur. Ayrıca herkese  itaat etmemektedir.
14 Mayıs 2021
görsel

Fatma Dizisi Analizi: Eşinin Gölgesinden Sıyrılan Kadının Mücadelesi

Fatma dizisi son günlerde en çok izlenen diziler arasında  yerini almış bulunmaktadır. Dizi birçok yönden kendisini çekici kılıyor. Oyunculuk, cinayetler, kadına biçilen roller, çocukluk travmaları, kadınların sesi, otizm, empatik dinleme.
6 Mayıs 2021
görsel

Aşkın Gözü Kör mü?

Herkes hayatın bir köşesinde  heyecanlı bir aşk deneyimine tanıklık etmiştir. O ilk  aşk deneyiminizi hatırlıyor musunuz? İlk tanışma zamanınız? En heyecanlı an, kiminle, nerede ve ne yapıyordunuz? Gözünüzün önünde  canlandı mı? Kör olduğunuz anlar oldu mu?   Neleri gözünüzden kaçırdınız? Görmezden geldiğiniz özellikleri oldu mu?  Kötü huylarını fark edebilmiş miydiniz? Yoksaaaa,  sonradan mı ortaya çıktı?
27 Nisan 2021
görsel

Size Sıkıntı Yaşatan Kişilerle Nasıl Başa Çıkarsınız?

Zehirli insan duygusal anlamda sorun çıkaran ve bu yüzden etrafındaki bireyleri düşünmeyen kişidir. Fakat siz bu kişilere rahatsız edici bir şekilde davranmaya devam ederseniz sürekli çatışma içerisinde kalırsınız. Siz durduk yere üzülüyor ya da keyfiniz kaçıyorsa etrafınızda zehirli insan vardır. Size doğruyu, yapmanız gerekeni uygun bir dille söylemeyip canınızı yakıyorsa o kişi zehirlidir. Bu kişiler sevgiliniz, arkadaşınız, iş arkadaşınız ya da annebabanız olabilir. Uzun süre bu kişilere maruz kalıyorsanız size çok zarar vermeye başlarlar. Çatışma içerisine girmeden bu kişilerle iletişimizi sürdürmelisiniz. Bazı durumlar vardır bu kişileri oldukça tetikler ve çatışma uzar gider. Bu tetikleyicilerden uzak durmalısınız.
11 Nisan 2021
görsel

Neden İnsanlar Otoriteye Körü Körüne İnanır?

Birçok insan ne söylediğine bakılmadan kimin söylediğine bakarak o düşünceye inanma eğilimindedir. Birçok röportajlarda gördüğümüz durumda bu şekildedir. İnsanalar A parti lideri bunu diyor dediğinde karşı çıkarken, aynı sözü B partisi dediği zaman kabul etme eğilimde oluyor. Artık gerçekleri sorgulamadan insanlar inanma eğilimi içerisinde oluyor. Bu durumun iki sebebi olmaktadır. Birincisi, takipçisi olduğu liderin çekici özelliklerinin olması. İkincisi ise takipçilerin bağlılığı arttıran belliözelliklerinin olmasıdır.
30 Mart 2021
görsel

Sen Sorunlu Değilsin, İlişkin Zehirli

İnsan ruh sağlığını en çok etkileyen faktörlerden bir tanesi de ilişkilerdir. İlişkiler uzun süre maruz kaldığımız kişileri temsil eder. İlişkilerde yaşadığımız sorunlar arttıkça bununla birlikte ruhsal anlamda sıkıntılarımızda artmaktadır. Sorunlar artık çözülmüyor üstü kapanıyorsa sizde zehirlenmeye başlarsınız. Zehirli davranışlara maruz kalan mağdurlar sürekli soluğu psikologlarda  ya da psikiyatrilerde arar. O kadar bunalıma girmişlerdir ki, sorunu kendilerinde olduklarını sanırlar. Çünkü problemli ilişkinin sorumlusu kendileri olduklarını düşünürler. Aslında karşı taraf çok fazla suçlayıcı tutum içerisindedir ve bu yüzden sorunu kendisinde arar. Psikoloğa ve ya psikiyatriste gitmeden önce bu dört zehirli davranışın size yaşatılmadığından emin olun. Çünkü sırf bu  zehirlerden dolayı depresyon ya da kaygı bozukluğu tanısı alabilirsiniz. Tedaviden önce kendinize ufak bir değişikliklerle bu zehirlerden kurtulabilirsiniz. Zehirli davranışlar 4 başlıkta toplanmaktadır: 1. Aşırı saldırgan davranış2. Empati eksikliği ve pişmanlık 3. Manipülasyon ve aldatma 4. Kurallarla ilgili sorunlar. Bu liste  daha da uzayabilir fakat  yüzeyde en sık karşılaştığımız  davranışlardır.
7 Mart 2021
görsel

Salgın Tükenmişliği

Kitlesel olarak gün geçtikçe salgının etkileri daha artmaktadır. Bunlardan bir tanesi de “SALGIN TÜKENMİŞLİĞİ”. Akademik olarak ele aldığımızda daha çok “durumsal depresyon” adı verilmektedir. Bu tarz da yaşanan durumdalar genellikle kısa süreli bulanıklaşmalar gibidir. Duygularınızı çürümeye başladığını, enerjinizin azaldığını hissetmeye başlarısınız ama bunlar çoğunlukla geçicidir.
30 Ocak 2021