Görüş Bildir
Modernizme Tepki Olarak Ortaya Çıkan Postmodernizm Nedir ve Sanatta Etkileri Nelerdir?
Merhabalar. 20. yüzyılda patlak veren iki büyük dünya savaşı insanları umutsuzluğa sürüklemiş ve modernitenin öngördüğü insanın ilerlemesi, gelişmesi, geleceğe umutla bakma düşüncesini yerle bir etmiştir. Postmodernizm de modernizmin tüm bu savlarını reddederek kültürel, sanatsal, edebi ve politik arenalarda kendine bir tartışma alanı açmıştır. Bu içerikte size postmodernizm nedir ondan bahsettim ve hiçbir kapsama girmeyen bu düşünce sistemini açıkladım.İyi okumalar dilerim.
Salvador Dali: Alışılmadık Teknik Beceriyle Yaptığı Gerçeküstü Eserlere Sahip Salvador Dali'nin Biyografisi
Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech veya kısa haliyle Salvador Dali, İspanyol Sürrealist ressamdır.Madrid ve Barselona'da bir sanat öğrencisi olarak Dali, çok sayıda sanatsal stili özümsedi ve bir ressam olarak alışılmadık bir teknik beceri sergiledi. Sigmund Freud'un cinselliğin erotik önemi üzerine yazılarını keşfetmesi ve imgeler ve insan bilinçaltının 'daha büyük gerçekliğini' mantık yerine kurmaya çalışan bir grup sanatçı ve yazar olan Paris Sürrealistleri ile olan ilişkisi, onun olgun sanatsal tarzının gelişmesini sağladı. Dali, bilinçaltındaki görüntüleri ortaya çıkarmak için paranoyal kritik olarak tanımladığı bir süreçle kendi içinde halüsinasyonlar yaratmaya başladı.Bu içeriğimizde Salvador Dali hakkında merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.
Ortamlarda Genel Kültür Seviyenizle Karizmanın Dibine Vurmanızı Sağlayacak 15 Şahane Tablo
Mona Lisa, Çığlık, Yıldızlı Gece... Hepimiz artık bu meşhur tabloları o kadar çok görüp duymaktan karış karış ezberler hâle geldik. Ancak sizi ortamdaki herkesten daha yüksek bir genel kültür seviyesine çıkaracak bu tabloları henüz görmediniz! Engin sanat bilginizle hava atmanız için daha önce muhtemelen hiç görmediğiniz birbirinden nefis tablolar... 👇
Reklam
Fotoğrafçıların Büyüleyici Karelerle Katıldığı 2023 Birleşik Krallık Vahşi Yaşam Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
Birleşik Krallık’ın zengin vahşi yaşam çeşitliliğini kutlamak amacıyla düzenlenen fotoğraf yarışmasının sonuçları açıklandı! Will Nicholls tarafından düzenlenen yarışma, Birleşik Krallık’ın eşsiz hayvanlarına ve doğasının güzelliğine tüm dünyanın bir kez daha tanıklık etmesine vesile oldu. Bu seneki yarışmaya hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilen 13 bin fotoğraf gönderildi ve fotoğraflar 12 farklı kategori altında değerlendirildi!Buyurun kazananları beraber inceleyelim!
Reklam
Şövalye Ölüm ve Şeytan: Aslında Sadece Bir Şövalyenin Resmi Değil!
Dürer'in dünyaca ünlü gravürü 'Şövalye Ölüm ve Şeytan'a baktığınızda ne görüyorsunuz? Sadece bir şövalye mi? İnanın burada bir şövalyeden çok daha fazlası var. Ölüm, şeytan, hayatın kısalığı ve daha fazlası. Yazımızı okuduktan sonra bu esere bakış açınız tamamen değişecek.
Reklam
Reklam
Erkek Egemenliğe Kafa Tutarak İsimlerini Altın Harflerle Tarihe Yazdırmayı Başarabilmiş 10 Kadın Ressam
Birçok kadın ressam, sanat tarihine önemli katkılarda bulunmuş ve eserleriyle tarihe yön vermiştir. Sadece başyapıtları ile kalmayıp aynı zamanda bugün sanatçılara ilham veren sanat akımlarına ve resim tekniklerine de öncülük etmiştir. Gelin birlikte yaşadıkları dönemdeki cinsiyetçiliğe rağmen başarılarıyla ve sanatlarıyla hala konuşulan 10 kadın ressama bir bakalım... 👇
Sanat Tarihçilerinin Dilinden Düşmeyen Ünlü Ressamların Başyapıtlarına Sakladıkları 6 Gizli Mesaj
Michelangelo da Leonardo Da Vinci de sanat meraklılarının hala dilinden düşmeyen isimler. Öyle eserler bırakmışlar ki arkalarında hala üzerlerine tezler yazılıyor, tekrar tekrar analiz ediliyorlar. Mona Lisa gibi komplo teorilerine dahi konu olmuş eserlerin gizli mesajlar içerdiği iddiaları da yeni değil bu bağlamda. Biz de bu iddiaları içeriğimizde derleyelim istedik. Gelin altı büyük başyapıtın içerdiği akıl almaz mesajlara beraber bir bakalım! 👇
Reklam
Cumhuriyetimizin İlk Kadın Ressamı Mihri Hanım’ın Hikayesi
Tarihimiz, büyük zorluklara rağmen azimleriyle başarıya ulaşan kadınlarla dolu. Cumhuriyetimizin ilk kadın ressamı Mihri Hanım da onlardan biri. Onun kendini geliştirme azmi, çağının ötesindeki çalışmaları hepinize ders niteliğinde. Sosyal medyada sanat ile ilgili içerikler paylaşan Sena Pınar Civan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel, kendisi hakkında kısa bir video hazırlamış.
Kendini Bir Yıl Boyunca Kafese Kapatan ve Tam 30 Yıl Sonra Keşfedilen Sanatçı: Tehching Hsieh
Bir Senelik Performanslar serisiyle performans sanatçıları arasında parmakla gösterilen Tehching Hsieh, 'Sanat için neler yapılır?' sorusunun sınırlarını aşmayı başarmış biri. Kendini bir sene boyunca kafese hapsetmekten tutun, bir kişiyle bir sene boyunca bağlı yaşamaya kadar, alışıla gelmişin çok dışında deneyimleri fotoğraflayan Hsieh'in gizemli karakteri ve hayatı hakkında bilinenleri sizin için derledik!
Reklam