Görüş Bildir
Dolar/TL'de Cepheyi Ruble mi Savunuyor? Merkez Bankası'nda Artan Rezervlerde Rusya'nın Etki Ne?
Geçen haftalarda Bloomberg'den ekranlara düşen bir haber ilgi çekti. Rusya, Türkiye'de inşa ettiği Akkuyu Nükleer Santrali üzerinden para girişi yapıyordu. Projenin finansmanı için olduğu söylenen girişin bir anlamda da Rusya'nın batı yaptırımlarını atlatması için de olduğu söyleniyor. Bu gelişmenin hemen akabinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de katıldığı bir yayında Merkez Bankası rezervlerinde artış görüleceğini söyledi. Uzmanlar rezervlere bakınca para girişini teyit ediyor. Peki bu para nereden geliyor? Neden geliyor?
TÜSİAD Başkanı Orhan Turan: 'En Başta Doğruyu Yapsak Ne Enflasyon Ne Faizler Bu Kadar Yüksek Olacaktı' Dedi
Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan, ekonomi politikalarının sonuç vermediğini ve maliyet ağırlaştığını söyledi. Enflasyonla mücadelenin doğru yöntemlerle yapılmadığını ifade eden Turan, krizden çıkmak için hala umut olduğunu ancak zaman kaybedildiğini belirtti. Turan, ekonomi modelinde, verilerin hedeften saptığını belirtirken, reel sektörün ekonomi yönetiminin B planını merak ettiğini söyledi.
Reklam
Sıfır Otomobile Sınırlama Yolda! Ticaret Bakanı Sinyalini Vermişti: Alan Hemen Satamayacak
Otomobil piyasasında pandemiyle başlayan çip ve tedarik krizleri sonrası, Türk Lirası'nda da yaşanan değer kaybı ile fiyatlar adeta roket gibi fırlamıştı. Sıfır otomobil bulunamayıp bir yandan da maddi olarak ulaşılamayınca ikinci elde de tırmanış görülmüştü. Konut tarafına benzeyen fiyatlama sorunları kur artışlarına benzer bir şekilde sınırlama ile düzenlenme yolunda.
Reklam
Reklam
Piyasaların İkileminde Yeni Hafta: Borsalar Dalgalanıyor, Altın Fed'i Gözlüyor, Dolar Savunmaya Devam Ediyor
ABD başta olmak üzere küresel ekonomide resesyon ve enflasyon dilemma olarak odakta duruyor. Geçen hafta ABD'den gelen en önemli veri olarak izlenen tarım dışı istihdam beklentilerin kat kat üzerinde gerçekleşince, Fed'den gelecek faiz artışlarında güç kaybı olmayacağı düşünülürken, fiyatlamalar da bu yönde gelişti. Bu hafta gelişmiş ülkelerin enflasyon verileri de bu açıdan yakından izlenecek.
Reklam
Doğalgaz Ödemesi Kısmi Ruble İle Yapılacak
Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Türkiye ile Rusya arasındaki doğal gaz ticareti ödemelerinde kısmen rubleye geçilmesi konusunda anlaşma sağlandığını ve kademeli şekilde ulusal para birimlerine geçileceğini bildirdi.Novak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Soçi kentinde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Reklam
Piyasada Madeni Para Bulunmuyor İddialarına Polisiye Cevabı Dikkat Çekti: 200 Liranın Yükselişi Önlenemiyor!
Enflasyonda artış etiketlerdeki sayıları büyültürken, bu sayıların para karşılığı da hacmen büyümüş olunca karşılığında haliyle daha çok banknot kullanmak gerekiyor. Böylelikle taşıma ve güvenlik sıkıntılarını engellemek için gitgide daha büyük banknotlar kullanılmak durumunda kalınıyor. Geçen aylarda gündeme gelen sonrasında ekonomi yönetiminde karşılık bulmayan daha da büyük banknotların piyasaya sürülmesi konusu geçen günlerde de gündeme gelmişti.
Yapılandırma Bekleyen Kredi ve Kredi Kartı Borçlarından Türkiye Cumhuriyeti'nin Ödediği Osmanlı Borçlarına!
Türkiye'de büyüyen hane halkı sıkıntısı geçim derdi, genişleyen para politikasının etkisiyle son yıllarda artmış ancak son 1 yılda da enflasyon ve harcamada artış, alım gücündeyse düşüş görülünce tehlike alarmları çalmaya başlamıştı.Kredi ve kredi kartlarında sıkıntıların büyüdüğü görülürken, bu konu kulislerde de sıklıkla görüşülmeye başlanarak Kabine'nin de gündemine geldiği öğrenildi. Tartışmalar sürerken, ekonomistler konuyu Osmanlı'nın dış borçlarına kadar taşıdı. Kredi ve kredi borçlarında beklenen yapılandırma nasıl oldu da Türkiye Cumhuriyeti'nin ödediği Osmanlı Devleti borçlarına taşındı?
Reklam
  • 1