Görüş Bildir

Deprem Haberleri

Deprem, yer kabuğunda beklenmedik bir zamanda ortaya çıkan sismik dalgalanmalardır. Bu dalgalar yeryüzünü sarsarak kendisini göstermektedir. Depremin büyüklüğü, türü ve frekansı değişebilmektedir.

Deprem

Yer sarsıntısı veya zelzele olarak da bilinen deprem, sismik dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Fay hatlarının çatlamasıyla oluşur. Sismik dalgalar veya sismik aktivite olarak belirtilen durum; depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Deprem ölçümü sismograf ile yapılır, büyüklüğü ise Moment magnitüd ölçeği ile belirlenir. Deprem şiddeti 3 ve altı olduğunda hissedilmezken 7 ve daha üstü büyük depremler yıkıcı sonuçlara neden olabilir. Yıkıcı olmasının etkenlerinden biri depremin derinliğidir. Yeryüzüne yakın noktalarda gerçekleşen depremler kendisini daha çok hissettirerek, yıkımlar oluşturmaktadır. Çok güçlü depremler bazen tsunamiye bile sebep olabilmektedir.  Depremin kaynağı olan fay hatları üç çeşittir; normal faylar, ters faylar, doğrultu atımlı faylar. Deprem türleri ise; artçı deprem ve öncü depremler, çöküntü deprem ve volkanik deprem olmak üzere çeşitlenir.

Popüler İçerikler

Jeoloji Profesörü Cenk Yaltırak Seçil Erzan Skandalı Üzerinden Türkiye'de Bilime Verilen Öneme İsyan Etti
Ülkemizin yetiştirdiği çok sayıda başarılı yerbilimci bilim insanı var. Deprem ülkesi olmamıza rağmen bu değerli akademisyenleri ne yazık ki büyük felaketlerden sonra dinliyoruz, felaketler ülke genelinde unutulunca sıradan gündemimize devam edip uyarılarını hiçe sayıyoruz. Prof Dr Cenk Yaltırak da deprem araştırmaları için harcanan bütçeyi, içinde ünlü teknik direktör ve futbolcuların dolandırıldığı son zamanların gündem olayıyla kıyasladı.
'Şahsi Meselemiz' Filminin Setinden Enkaz Önünde Paylaşılan Gülümsemeli Poz Tepki Aldı
Ülkemizi derinden sarsan ve sayısız vatandaşımızın canını yitirdiği 6 Şubat depremi, hala çok taze ve yaralarımız iyileşmedi. Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Hatay benim şahsi meselemdir' sözünden yola çıkılarak ismi konulan Şahsi Meselemiz filmi, ilk günden beri tepkilerin odağında. Hatay deprem bölgesinde çekimleri gerçekleştirilen filmin setinden gelen bir yeni poz, tartışmaları da yeniden alevlendirdi.
Faizsiz Evlilik Kredisi İçin Beklenen Adım Atıldı: Aile ve Gençlik Fonu Kuruluyor
Dünyaevine girmek isteyen çiftlerin heyecanla beklediği, iki yıl geri ödemesiz 150 bin TL faizsiz evlilik kredisini için beklenen haber geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 'yeni yıldan önce hayata geçirmeyi bekliyoruz' demişti. Evlilik kredisini fonlaması planlanan Aile ve Gençlik Fonu'nun kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte, detaylar...