Görüş Bildir
DGS Başvuru Ekranı: DGS Başvuruları Hangi Tarihler Arasında Yapılacak? Sınav Ne Zaman?
ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ilgili detaylar araştırılmaya başlandı. 2 yıllık ön lisans eğitimlerini 4 yıllık lisans eğitimine tamamlamak isteyen adayların DGS'ye girmesi zorunlu tutuluyor. ÖSYM ise Dikey Geçiş Sınav takvimini yayımladı. Adaylar, başvuruların ne zaman başladığını ve başvuru ücretini merak ediyor. Peki DGS başvuruları ne zaman? Başvuru ücreti ne kadar? Dikey Geçiş Sınavı ne zaman yapılacak? İşte DGS ile ilgili merak edilenler.
Milli Eğitim Bakanı Özer Açıkladı: 29 Mayıs Pazartesi Okullar Tatil mi?
28 Mayıs Pazar günü yapılacak olan 2. tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle eğitimin durumu merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, milyonlarca öğrenci ve velinin araştırdığı konuya dair yeni açıklamalarda bulundu. Seçim sonrası okulların durumuna ilişkin konuşan Bakan Özer ayrıca, 'Okullar ne zaman kapanacak?' sorusuna da yanıt verdi.
Eğitimde Yeni Nesil Yöntem: Oyunlaştırma
2023 ile gelen yüz yıllık yüzleşme serisinin ikinci sorusu “öğretim yöntem ve teknikleri bu çağın mesaj alıcıları için yeterli/ilgi çekici/işlevsel kanallar sunuyor mu?’ yazının çıkış cümlesidir.İbni Haldun’un Mukaddime'sine öğretimin bir sanat olduğunu yazmasının üzerinden 646, Tolstoy’un Sanat Nedir? kitabında sanatı “Ortalama insan için güzelin ortaya çıkması olarak tanımlayıp aynı eserinde sanatçının görevini, açık bir tehlikeyi sezen kişilere ölüm reçetesi yazmak değil, çıkış yolları göstermektir…” şeklinde tanımlamasının üzerinden de 126 yıl geçti.Bugün ise bu bilgileri sentezleyip öğretimin, insanlar için güzeli ortaya çıkarma amacıyla çeşitli yollardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Şimdi mesele şu ki: bu yol nasıl tasarlanmalı?İsterseniz yine 646 yıl öncesine gidip, İbni Haldun’un önerdiği öğretim yolunu bir görelim. Haldun öğretimi tasarlarken kişinin olgunluk seviyesine, becerisine göre aşamalı olarak ve ilgi çekici unsurlarla desteklenmesi gerekliliği üzerinde durmuş.
ALES Sonuç Sorgulama Sayfası: ÖSYM ALES Sonucu Nereden, Nasıl Öğrenilir?
Lisans eğitimlerini tamamlamalarının ardından Yüksek Öğretim ile eğitim serüvenlerini devam ettirmek isteyenler, 16 Nisan tarihinde gerçekleştirilen yılın ilk ALES'ine girmişti. ÖSYM tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre 2023 yılı ALES 1 sonuçları açıklandı. Peki ALES sonucu nereden, nasıl öğrenilir? ALES puanı kaç yıl geçerlidir?
Kompozisyon Yazma Teknikleri: Anlamlı, Etkili ve Kusursuz Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır?
Edebiyatta kompozisyon oldukça önemli bir kavramdır. Bu kavram, duygular ve düşünceleri, etkili ve anlamlı bir şekilde sıralamak için yapılan düz yazı çalışmasını ifade eder. En az üç bölümdem oluşan kompozisyonun her bir bölümünde düşünceler farklı aşamalara sokulur. Kompozisyon yazımı, Türkçe ve edebiyat derslerinin olmazsa olmazıdır.Bu içeriğimizde kompozisyon hakkında merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.İşte kompozisyon yazımının püf noktaları:
Reklam
Müfredata Deprem Etkisi: Japonya Örneği
etiket
Türkiye dünyada depremlerin en sık görüldüğü bölgelerden biri olan Alp – Himalaya deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır. Deprem Bölgeleri Haritası’na göre, yurdumuzun %92’sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu ve nüfusumuzun %95’inin deprem tehlikesi altında yaşadığı bilinmektedir.Ne yazık ki bu kitabi bilgiyi 6 Şubat’ta (daha önceleri defa kere yaşayıp unutmuş olduğumuzu bilerek, yine unutulacağını öngörerek, üzülerek yazıyorum) yaşayarak öğrendik.  Depremin acı yaraları sarılmaya çalışılırken bir eğitimci olarak yaşananlardan ders çıkarmanın, hatalardan öğrenmenin en kalıcı öğrenme yolu olduğuna inançla gözümü müfredatımızdaki afet yönetimine diktim. Ne yapıyor ya da yapmıyoruz, Dünya’da neler yapılıyor ve biz daha ne yapabiliriz sorularının olası çözümlerine ilişkin araştırma sonuçlarımı bu yazı ile paylaşmaya karar verdim. (Sizde iyi örnek olarak yapılabilecekleri yorumlara ekleyebilir yazının zenginleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.)Biliyoruz ki depremlerin oluşumu engellenemiyor. Bize düşen şey, yıkıcı etkisini azaltabilmek için çabalamak. Bunun için yapılması gerekende, önceden planlama. Planlama bir eğitim sürecini içeriyor ve ilk basamağını da çocuklar, okullar oluşturuyor. Çünkü bana göre okul denen yer, çocukların yaşam zevklerini besleyen, olabildiğince aktif olmalarının sağlandığı ve güvenle yer aldıkları kurumlar. Yani önce güvende olmalılar ki diğer enstrümanlar tamamlanabilsin. Güvenlik meselesi sadece okul içi güvenliği kapsamıyor. Okul dışında da başlarına gelebilecek her türlü afete karşı bilgi ve beceri kazandırmak yine bizim görevimiz. Kaldı ki çocukların edinimlerini aileleri ile paylaşacak olmaları yetişkin eğitimine de destek veriyor.
Reklam
Hibrit Liseler Çözüm Olabilir mi?
etiket
Belirli konu ve içerikler temelinde oluşturulan öğretim programları gerek ülke içinde gerekse dünya genelinde ortak bir kültür oluşturma bakımından önemini koruyor. Ne var ki sözü edilen ortak öğretim programları gerek ekonominin öne çıkardığı rekabet alanları gerekse öğrencilerin farklı ilgi ve yetenekleri bakımından sınırlı kalıyor. Başka bir ifadeyle öğrencilerin gelişen ekonomilerde yeteneklerine uygun pozisyonlara erişimleri bakımından ortak bir bilgi ve beceri setine olduğu kadar farklı ilgi ve yeteneklere de gereksinimlerinin olduğu açıktır.
Sosyal Adalet Liderliği Becerileri Geliştirilmiş Okullar
etiket
Okullarda sosyal adalet liderliği, okul ortamında adaleti, eşitliği ve kapsayıcılığı teşvik etme uygulamasını ifade eder. Okullardaki sosyal adalet liderleri, sistemik eşitsizlikleri ele almak ve geçmişleri veya kimlikleri ne olursa olsun tüm öğrencilere değer veren ve onlara saygı duyan bir okul kültürü yaratmak için çalışır. Bu tanımı elbette sadece okul yöneticileri için değil her düzeyde liderler için söylüyoruz.
Reklam
Tanrısal Anlatıcı: İlahi Bakış Açısı Nedir?
İlahi bakış açısı veya diğer bir adı ile tanrısal anlatıcı, öyküdeki tüm detayları bilen, öykünün bir üçüncü şahıs tarafından anlatıldığı edebiyat terimidir. Tanrısal anlatıcının en önemli avantajı, tarafsız olması ve karakterlerin duygularından etkilenmemesidir.Bu içeriğimizde ilahi bakış açısı hakkında merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.
Voscreen Nedir? Nasıl Kullanılır? Dizi ve Film Sahneleriyle İngilizce'nizi Geliştirin
Voscreen, İngilizce öğrenme ve geliştirme imkanı sunan ücretsiz bir eğitim platformudur. Bu platform sayesinde kullanıcılar, alışılagelmişin dışında kısa videolarla birlikte dil becerilerini geliştirebilmektedir. Son zamanlarda oldukça popüler olan uygulama, birçok kişinin merak ettiği konuların başında yer alıyor. Peki, Voscreen nasıl kullanılır? Nereden indirilir? Detaylar içeriğimizde.
Reklam
2023 Sağlık Bakanlığı Atama Tavan ve Taban Puanları Belli Oldu: KPSS-2023/5 Kontenjan ve Branş Dağılımı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan KPSS-22023/5 tercih sonuçları geçtiğimiz saatlerde açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından gözler, yerleştirme puanlarına çevrildi. Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel alımları için pek çok branştan yapılacak. Toplamda 31 bin 600 kişinin atanacak ve en çok sağlık teknisyeni alanından atama yapılacak. Tercih sonuçlarından sonra pek çok kişi atama yapılacak branşları araştırmaya başladı. İşte KPSS 2023/5 atama taban ve tavan puanları...
Üniversiteler 3 Nisan'da Açılacak mı? Üniversitelerde Eğitim Yüz Yüze mi, Devam Zorunluluğu Var mı?
Kahramanmaraş depremlerinin ardından üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmişti. Milyonlarca öğrenci üniversitelerdeki eğitim durumunu araştırıyor. YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversitelerde 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar dönemine ilişkin beklenen kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Özvar'ın açıklamalarının ardından konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler arama motorlarına yöneldi. Peki üniversiteler açılacak mı? Üniversiteler 3 Nisan'da açılıyor mu? Eğitim yüz yüze mi yoksa hibrit mi? Devam zorunluluğu var mı?Detayların tamamı içeriğimizde...
Reklam
YKS Geç Başvuru Ne Zaman? YKS Geç Başvuru Nereden ve Nasıl Yapılır? Ücreti Ne Kadar?
ÖSYM tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumu Sınavı'na bu sene milyonlarca kişi girecek. Üniversite adaylarının sınava girebilmeleri için belirtilen tarihler aralığında başvuru işlemlerini yapmaları ve ücretlerini yatırmaları gerekiyor. Ancak başvuruları kaçıranlar, geç başvuru tarihlerini araştırmaya başladı. ÖSYM ise geç başvuruyla ilgili bilgilerin olduğu YKS- 2023 sınav takvimini yayımladı. Peki geç başvurular hangi tarihler arasında yapılacak? Geç başvuru işlemleri nereden ve nasıl yapılır? İşte YKS- 2023 geç başvuru işlemleriyle ilgili merak edilenler...
İnsan Dışındaki Varlıklara Hayat Vermenin Zekice Bir Yolu: Kişileştirme Nedir?
Kişileştirme, insana ait olan özelliklerin insan dışındaki diğer canlılara atfedilmesi olarak bilinir. Antropomorfizm veya insan biçimcilik olarak da bilinen kişileştirme, mecazlı bir anlatım özelliği taşır. Kişileştirme, bazen benzetme bazen de kapalı istiare biçimindedir. Bu içeriğimizde kişileştirme hakkında merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.
2023 YÖKDİL/1 Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Paylaşıldı: YÖKDİL Sonuçları Ne Zaman, Hangi Gün Açıklanacak?
Lisans eğitimlerini ilerletmek ve akademik kariyerlerine devam etmek isteyenler, yüksek lisans yoluna girebilmek için geçmesi gereken sınavlara giriyor. YÖK tarafından düzenlenen ALES, YDS ve YÖKDİL sınavlarını tamamlaması gerekiyor. ÖSYM'nin düzenlemiş olduğu sınavlardan YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı)'in bu yılki ilk oturumu gerçekleşti. Sınava girenlerin sabırsızlıkla beklediği YÖKDİL/1 soru kitapçığı ve cevap anahtarı açıklandı. İşte detaylar...
YÖK Açıkladı: Üniversiteler Açılıyor mu? Üniversiteler Nisan'da Açılacak mı?
Kahramanmaraş'ta meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından eğitime bir süre ara verildi. 11 ili etkileyen felaketin üzerinden belli bir süre geçtikten sonra üniversitelerde uzaktan eğitime geçildi. Milyonlarca üniversite öğrencisi Yükseköğretim Kurulu'ndan yapılacak yüz yüze eğitim açıklamasına odaklanmıştı. Peki, üniversiteler açılacak mı, ne zaman açılacak? Üniversiteler Nisan'da açılacak mı?İşte YÖK tarafından yapılan son dakika açıklamaları...
Reklam