Görüş Bildir
Hızlı, Pratik ve Lezzetli: Atom Mezeden Taratora Birbirinden Farklı Meze Tariflerine Bayılacaksınız
Türk mutfağında büyük yer tutan mezeler, geçmişten bugüne sofralarımızı renklendirmeye ve ana yemeklere eşlik etmeye devam ediyor. Yoğurtlu tariflerden salatalara, baklagillerin kullanıldığı mezelerden kuru sebzeli tariflere kadar oldukça geniş ve zengin bir yelpazede hazırlanan en lezzetli mezeleri sizin için derledik. Siz de birbirinden değişik damak şenlendiren ve yiyenlerin mest olacağı bu mezelerden hazırlamak ister misiniz?
Klasik Mezelerden Sıkıldınız mı? Patlıcanın En Güzel Hali: Babagannuş Tarifi
Ürdün, Suriye, Filistin ve Lübnan'da, baba ghanoush olarak bilinen bu patlıcanlı yoğurtlu meze özellikle Hatay mutfağında oldukça fazla tüketilir. Levant mutfağının soğuk mezesi, Hataylıların göz bebeği babagannuşu hızlıca yapıp ister ziyafet sofralarınızda ister gündelik öğünlerinizde afiyetle tüketebilirsiniz. Çok basit ve pratik bu meze tarifi için sadece bir kaç malzemeye ihtiyacınız var. Baş kahramanımız tabii ki patlıcan!
Dünya Mutfağından En Ünlü 3 Meze Tarifi…
Tüm dünyada sofralarda zenginliğe ve çeşitliliğe önem verilir. Kalabalık misafir sofralarında, tüm aile bireylerinin bir arada olduğu akşam yemeklerinde ağır ve doyurucu yemeklerin haricinde mezelerde oldukça önemlidir. Ülkemizde meze tarifleri sınırsız olup bir hayli lezzetlidirler. Ancak dünya mutfağı ile yakından ilgilenen ve yeni lezzetler denemek isteyenler bu keşfe ilk olarak mezelerle başlamak isteyebilir. Şimdi, dünya mutfağından en ünlü 3 meze tarifinin hem malzemelerinden hem de bu mükemmel hafif yiyeceklerin yapılışlarının detaylarından bahsedeceğiz.
Rakı Sofrası Mezeleri: Rakının Yanına Ne Gider?
'Adabı vardır rakının.' sözünü hepiniz duymuşsunuzdur. Gerçekten de öyle! Şiirlere, şarkılara konu olmuş rakı, öyle diğer alkoller gibi tek içilmez. Bir ağırlığı vardır rakının, önce sofrasını kurarsın, sonra dostlarını toplarsın, en son içmeye değer malum konulara girersin. Diğer hepsi zor da biz kolay olanla 'rakı sofrasını kurmakla' başlayalım. Rakı mezelerinden hiç olmazsa bir ikisinin mutlaka masada yer alması lazım. Çünkü rakının keyfi mezeleri sayesinde çıkar. Aslında mezenin varlığı, rakının yavaş yavaş içilmesini sağladığı için önemlidir.''Rakı üzümün kemale ermesidir.'' Demircan Köse
Birbirinden Farklı Çok Lezzetli ve Çok Pratik Yılbaşı Mezeleri!
Yılbaşı yaklaşıyor, hepimiz çok heyecanlıyız! 🎄 Meze, yılbaşı sofralarının olmazsa olmazıdır. Bunun için sizlere birbirinden pratik ve çok çeşitli meze tarifleri hazırladık! Sevdiklerinizle birlikte lezzetli bir sofrada yeni yılı karşılamak istiyorsanız, bu tariflere göz atmayı unutmayın, haydi başlayalım! 🍽️
Meze Tarifleri: Türk Mutfağının Alamet-i Farikası! Parmaklarınızı Yedirtecek 21 Meze ve Tarifi
Türk milleti olarak yemeyi severiz biz. Kutlanacak bir şey mi var? Güzel bir sofra kurulur. Yılbaşı akşamı mı? Kocaman masa etrafında toplanılır ve çeşit çeşit yemekler bir güzel mideye indirilir. Ana yemekler kadar ana yemeğin yanına yapılanlar, ana yemekten önce yenenler ve sonrasında yenenler de Türk mutfağının çeşitliliğine çeşitlilik katar. Ancak hepimizin de bildiği gibi Türk mutfağı denilince akıllara gelen şeyler şüphesiz zengin meze çeşitleri! Kutlamalarda, rakı sofralarında, şık yılbaşı sofralarında, hatta uzun uzun keyifle edilen Pazar kahvaltılarında masaları renklendiren, çeşitlendiren pratik mezeler hem ev hanımlarının kurtarıcısı oluyor hem de midelere bayram ettiriyor! Zeytinyağlısından yoğurtlusuna hatta salçalısına kadar çeşit çeşit mezeler arasından hepimizin aralarından en az bir tane sevdiği vardır diye düşünüyoruz.İşte karşınızda hem doyurucu hem lezzetli kolay meze tarifi arayanlar için ana yemeği bir kenara bıraktıracak ve parmaklarınızı yedirtecek meze tarifleri!
Yılbaşı Sofralarına Çok Yakışacak Bir Meze Arayanlara Cevizli Kereviz Salatası Tarifi
Her öğün keyifle yenilebilen ve sofraların olmazsa olmazı mezeler, Türk mutfağında oldukça önemli bir yer kaplar. Zeytinyağlılardan yoğurtlulara, soğuk tüketilenlerden sıcak servis edilenlerine kadar birçok meze tarifi sofralarda yapılan muhabbetleri taçlandırır. Yeni bir yıla girerken siz de yılbaşı sofranız için sevdiklerinize güzel ve lezzetli mezeler hazırlamaya ne dersiniz? İşte, kış aylarının en faydalı sebzelerinden biri olan kereviz ile hazırlayabileceğiniz muhteşem bir tarif! Üstelik hazırlanışı da hem kolay hem pratik. Siz de cevizli kereviz salatası tarifine hemen göz atarak yılbaşı masanıza hafif ve lezzetli bir tabak ekleyebilirsiniz.
Yılbaşı Sofrasına Vitamin Katacak Bol Sebzeli, Birbirinden Leziz Meze Tarifleri
Yeni ve umut dolu bir yıla sayılı günler kala heyecan kat be kat artarken, daha şimdiden yılbaşı sofrasında misafirlerinize en güzel mezeleri hazırlamak için ufak çaplı araştırmalara başladık bile! Yapacağımız en güzel tavuk ve hindi yemeklerinin tamamlayıcısı, damaklarda hoş bir aroma yaratacak birbirinden lezzetli meze tariflerini sizler için derledik. Birbirinden enfes sebzelerin, yoğurtların, mayonezin, yeşilliklerin bir araya geldiği, son derece iştah kabartan meze tarifleriyle buluşmaya hazır mısınız? Bol bol sebze içeren bu enfes mezeler, misafirlerinizi de sizi de oldukça memnun edecek...
Pratik Bir Şekilde Hazırlanacak Muhteşem Sunumlu 10 Meze Tarifi
Mezeler, dostlarla yapılan unutulmaz sohbetlerin lezzetli eşlikçisidir. Malzemelerini hazır ettikten sonra hızlıca hazırlanabilirler. Biz de özel sofralarınızda şık bir tabak hazırlamak istediğinizde, imdadınıza yetişecek birbirinden muhteşem meze tarifleri ile karşınızdayız. Haydi, başlayalım.