Görüş Bildir
Glütensiz Ekmek Tarifi: Glütensiz Ekmek Nasıl Yapılır?
Çeşitli hastalıklar için ilaçlar ve ameliyatlar bazen en iyi sonuçları verse de birçok hastalığın tedavisinde beslenme hayati rol oynuyor. Sağlığı riske atmamak için bazı besinlerin kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. İşte; çölyak hastalığı, buğday alerjisi ve glüten duyarlılığı gibi hastalıklarda glütensiz beslenmenin sakıncalı olduğu hastalıklar arasında. Hal böyle olunca da her öğünde yer alan ekmeğin glütensiz hali araştırılıyor. Glütensiz ekmek tarifi ile ekmek tüketmekten mahrum kalmak istemeyenler için glütensiz ekmek nasıl yapılır? Bu soruyu cevapladık.
Glutensiz Pasta Tarifi: Glutensiz Pasta Nasıl Yapılır?
Bazı sağlık sorunları nedeniyle beslenmeden birçok şeyi çıkarmak gerekiyor. Bunlar şeker, tuz olabileceği gibi bazen de gluten olabiliyor. Her ne kadar bazı alışkanlıkları değiştirmek zor olsa da sağlıklı bir yaşam için bunlara dikkat etmek önemli.  Gluten duyarlılığı ve çölyak hastalarının hassas noktası bilindiği üzere glütensiz beslenmektir. Bizler de tatlı lezzetlerden mahrum kalmak istemeyenler için glutensiz pasta tarifine içeriğimizde yer verdik. İşte glutensiz pasta nasıl yapılır? Sorusunun cevabı…
Glütensiz Beslenenlere Özel: Glütensiz Çikolatalı Sufle Tarifi
Glütensiz sufle olur mu demeyin, oluyor hem de çok lezzetli oluyor! Sadece bir kaç malzemeyle çok kısa bir sürede hazırlayabileceğiniz bu çikolatalı glütensiz sufle tarifine bayılacaksınız. Çölyak hastaları ve glütensiz beslenenler için müthiş bir tarif geliyor! 😋🍫
Buğdaysız Arpasız Çavdarsız Çölyak Dostu: Glutensiz Ekmek Tarifi
Çölyak, vücudun buğday, arpa ve çavdar gibi maddelerin içinde bulunan glüten adlı maddeye gösterdiği anormal tepkilere verilen bir hastalığın ismidir. Çölyak hastaları bu sebeple özel bir beslenme rutinine uymak zorundadır. Bu tarifimizde çölyak hastalarını düşündük ve onlara glütensiz ekmek tarifi verdik. Gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz bu ekmekte glüten namına hiçbir şey yok!
Mutfakta Harikalar Yaratıp Sağlığına Dikkat Etmek İsteyenler Buraya! İşte Kolay ve Glutensiz Akşam Yemekleri
Glutensiz beslenenler yediklerine iki kat dikkat etmek zorunda. Tabii sadece glutensiz olması yetmiyor. Bunun yanında leziz ve doyurucu olmalı. Biz de tüm bunları düşünerek buraya pratik glutensiz akşam yemekleri derledik. Haydi o zaman sizi daha fazla merakta bırakmadan başlayalım!Not: Marketten almanız gereken ürünlerin glutensiz etiketli olmasına özen gösterin!
'Mercimekten Ekmek mi Olurmuş?' Demeyin! Pratik, Unsuz ve Glütensiz Lavaş Tarifi
Yüzlerce yıllık geçmişiyle mercimeğin faydaları saymakla bitmiyor. İlk çağlardan beri Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen mercimek; aslında baklagiller ailesine üye, beyaz çiçekli bir tarım bitkisi. Elliden fazla çeşidi olmasına rağmen biz damak tadımıza uygunluğundan ötürü Türk mutfağında sarı, kırmızı ve yeşil mercimek kullanmayı tercih ediyoruz. Protein, demir ve nişasta açısından oldukça zengin olan mercimek; spor yapanların, kas kütlesini artırmaya çalışanların veya hayvansal ürünler tüketmedikleri için proteinden mahrum kalanların sıkça tercih ettiği bir besin maddesi. Bunun gibi nice faydasının yanında anne sütünü çoğaltıcı etkisi olduğu da biliniyor. Yararlarını saymakla bitiremeyeceğimizi söylemiştik! Son dönemlerde glütensiz beslenme hareketinde de mercimeği çokça görür olduk. Buğday ununa alternatif olarak tüketilmeye başlanan mercimek ve mercimek unuyla çeşit çeşit ekmekler, lavaşlar ve yufkalar yapılabiliyor. Biz de sizin için vegan ve glütensiz, leziz mi leziz mercimekli bir lavaş ekmeği tarifi hazırladık.
Gluten Hassasiyeti Olan Kişiler Buraya! Deneyen Herkesten Tam Puan Almış Glutensiz Atıştırmalıklar
Gluten buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan protein ailesine verilen isimdir. Gluten hassasiyeti olan kişiler gluten içeren herhangi bir gıda tükettiklerinde birçok olası semptomlara maruz kalırlar. Biz de sizin için tatlıdan tuzluya glutensiz sağlıklı yiyeceklerin tariflerini derledik. Sizi o zaman mutfağa alalım!Not: Marketten satın alacağınız ürünlerin glutensiz etiketli olmasına özen gösterin!
Glutensiz Meyveler Hangileridir?
Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Çölyak hastalığı, gluten duyarlılığı ve buğday alerjisi gibi hastalıklar da vücuda gluten girmesiyle bazı olumsuz belirtilere neden oluyor. Bundan dolayı özellikle beslenme uzmanları glutensiz besinlerin bulunduğu diyet listeleri çıkarıyor. Glutene karşı oluşan hastalıklar veya duyarlılıklar doğuştan gelen bir durum olabildiği gibi sonradan da olabiliyor. Hemen hemen günlük olarak tükettiğimiz her besinde bulunan gluten duyarlılığın gelişmesi sonrasında işimizi zorlaştırabiliyor. Özellikle gün içerisinde sıkça tükettiğimiz vitamin deposu olan meyvelerde de gluten bulunabiliyor. Peki, gluten içermeyen meyveler nelerdir? Sorunun cevabını haberimizde sizler için derledik...
Gluten Nedir? Glutensiz Besinler Nelerdir?
Özellikle son yıllarda adını çok duyduğumuz Çölyak hastalarının uzak durması gereken gluten, hemen hemen her besinde bulunuyor. Çölyak ile birlikte gluten duyarlılığı, buğday alerjisi ve diğer bazı hastalıklarda vücut glutene karşı hassasiyet gösterdiğinden bazı sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda doktor tedavisinin yanında beslenme düzenini değiştirmek hastalıkla başa çıkmak için büyük önem taşıyor. Hastalıklar haricinde çeşitli diyet türlerini denemek isteyen insanlarda glütensiz beslenme düzenine geçerek glüteni hayatından çıkarmayı tercih edebiliyor. Glutensiz beslenme düzenine geçmeden önce glutenin ne olduğunu ve hangi besinlerde olmadığını öğrenmek gerekiyor. Peki, gluten nedir? Glutensiz besinler nelerdir? Soruların cevaplarını haberimizde sizler için derledik...
Tatlı Denilince Akan Suları Durduran Gluten Düşmanlarını Gülümsetecek 13 Tarif
etiket
Gluten buğday arpa gibi tahıllarda bulunan bir tip protein grubudur. Özellikle çölyak hastalarının düşmanı olan gluten onları birçok lezzetten uzakta tutar. Sadece çölyak hastaları değil glutenin zararlı olduğunu düşünen birçok insan da tatlı tercihlerini glutensiz olarak yaparlar. Tatlı seçenekleri çok kısıtlı olarak gözüken glutensiz ürünler sanıldığı kadar az değildir. İşte damak zevkinize göre çeşit çeşit yiyebileceğiniz glutensiz tatlılar.