Görüş Bildir

Asgari Ücret Haberleri

Asgari Ücret ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Asgari Ücret ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Prof. Çelik Yazdı: 7 Maddede Mehmet Şimşek
Prof. Aziz Çelik, yeni Kabine'de ekonomi yönetiminin başına geçmesi beklenen Mehmet Şimşek'le ilgili hatırlatmalarda bulundu. Şimşek'in kemer sıkma politikalarının baş savunucusu olduğunu belirten Çelik, 'Olası bir Şimşek döneminde işçiyi, memuru ve emekliyi pek iyi günler beklemiyor' dedi.
TÜİK'in Mayıs Enflasyonundaki Hesabında 'Gaz Sıfırlaması' Dikkat Çekti
Türkiye İstatistik Kurumu, Mayıs ayına dair, 5 Haziran Pazartesi (3 Haziran hafta sonuna geleceğinden dolayı pazartesi) açıklanacak olan TÜFE (tüketici enflasyonu) verilerinde değişiklik olacağını açıkladı. Karadeniz'den çıkarılan gazın geçen ay bedava verilmesi nedeniyle mayıs ayı hesaplamasına dahil edilmeyeceği açıklandı. Peki, bunun neleri etkileyeceğini düşündünüz mü?
Kanserli Çocuğa Yardım 'Faiziyle' Geri İstendi
Edirne’de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü 12 yaşındaki beyin tümörü hastası Menekşe Bür’e evde bakım ücreti için ödediği 16 bin lirayı, faiziyle birlikte 22 bin Türk Lirası olarak geri istedi. Çocuklarının evde bakımı için aldıkları parayı geri ödeyemeyen Bür ailesi icralık oldu. Edirne’de 4 yaşındayken geçirdiği havale sonrası beyin tümörü olduğu anlaşılan ortaokul birinci sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Menekşe Bür’ün ailesi, 2008 yılında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurarak evde bakım ücreti ödeneğinden yararlanmak istedi. Başvuruyu değerlendiren kurum beyin tümörü hastası Menekşe için evde bakım ücreti ödenmesine karar verdi. Üç yıl süreyle Bür ailesine kurum tarafından toplam 16 bin lira ödendi.   “KİMSEDEN ZORLA PARA ALMADIM” Evin geçimini hamallık yaparak sağlayan 3 çocuk babası 40 yaşındaki Kadir Bür, parayı kuruma geri ödeyemediği için icraya verildiğini dile getirip şöyle konuştu: “Kızım Menekşe beyin tümörü ve epilepsi hastası. Tedavisi devam ediyor. Yardımın kesilmesiyle birlikte zor günler geçiriyoruz. Yardımları yıllar içinde kızımın kanser hastalığının tedavisi için harcadım, Kızımın 4 yaşında beyin tümörü olduğu anlaşıldı. Ben de maddi gelirim iyi olmadığından Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne giderek evde bakım parası yardımı almak için başvurmuştum. Daha sonra kurum yardımlara başladı. Kurum yardımı kesince kızımın tedavisini devam ettirmekte zorlanıyorum. Ayda bir tedavi için İstanbul’a götürüyorum. Ben kimseden zorla para almadım.” Tedavisi için ödenen yardımlar kesilen Menekşe Bür, okuyup doktor olmak istediğini söyleyerek, “Tedavi kesilince bayılmalarım da çoğaldı. İyileşmek istiyorum” dedi. Anne Yeşim Bür ise, gelirlerinin düşük olması nedeniyle için aylık asgari ücret tutarında ödenen evde tedavi parasının tekrar kendilerine bağlanıp, kızlarının sağlığına kavuşmasını diledi.   BEYİN TÜMÖRÜ DEĞİL YÜZDE 50 AĞIR ENGELLİ OLMASI GEREKİR Ödeneklerin 2011 yılında kesilmesi üzerine aile bunun nedenini öğrenmek için Edirne Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvurdu. Aile ve Sosyal İl Müdürlüğü yetkilileri hastaya evde tedavi ücreti yardımı yapılması için üç şart gerektiğini açıkladılar. Kurum yetkilileri, hastanın yüzde 50 ve üstü ‘ağır özürlü’ olduğu yönünde sağlık kurulu raporu olması, bakıma muhtaç olması, ailenin maddi gelirinin düşük olması gerektiğini söyleyerek, “Menekşe Bür’ün raporunda müfettişler yüzde 42 engelli olduğu fark etti. Bunun üzerine ödemeler kesilip ödenen paralar için icra takibi başlatıldı” dediler. Kurum, yapılan ödemelerin de hatalı bulduğunu ve geçmiş yıllarda ödenen toplam 16 bin liranın da faiziyle birlikte 22 bin lira olarak geri ödenmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca uygun rapor olmamasına rağmen ödeme yapılmasına onay veren kurum yetkilileri hakkında da idari soruşturma başlatıldı. Zete
Grief İşçileri 3 Gün İstiklal'de
Dünyanın önde gelen firmalarına çuval üretimi yapan Amerikan tekeli Greif’in direnişteki işçileri üç gün gece gündüz Galatasaray Lisesi önünde olacak. Toplu iş sözleşmesinde (TİS) anlaşma sağlanamadığı için Greif grubuna bağlı Sunjüt işletmesi fabrikalarını işgal eden DİSK-Tekstil İşçileri Sendikası üyesi işçiler direnişin 19. günündeler. İşçiler 1500 çalışandan 900’ünün taşerona bağlı olduğunu, asgari ücret aldıklarını söylüyor ve “kırmızı çizgilerimiz” dedikleri temel taleplerini şöyle sıralıyor; taşeronluğun kaldırılması, maaşlara yüzde 30 zam, ikramiye. Bianet