Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gökkuşağı Beyaz Perdede: Ünlü Film Afişlerinin LGBT Uyarlamaları

151PAYLAŞIM

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, çoğu popüler filmin başrolünde beyaz ve heteroseksüel erkek karakterlerin olduğunu ortaya koyuyor. Son birkaç yıldır televizyondaki eşcinsel ve trans karakterlerin sayısı bir nebze artmış olsa da, beyaz perdenin bu konuda oldukça eksik kaldığı bir gerçek.

Peki LGBT bireylerin hikayeleri daha fazla filmin merkezine oturtulsa nasıl olurdu? Özdeşleşebilecekleri karakterleri beyaz perdede görmenin, pek çok bireye kendiyle daha barışık olmanın yolunu açacağı muhakkak. BuzzFeed de bu düşünceden hareketle, ünlü film posterlerini LGBT bireylerle yeniden yarattı. İşte o muhteşem posterler ve çekim sürecinde katılımcıların hissettikleri:

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/mathewjedeikin/...

1. Nicola ve Kennen - Superman Returns (Superman Dönüyor)

Kennen: "Filmlerde eşcinseller daima karşımıza küstah gay arkadaşlar, cinsel açıdan aşırı girişken biseksüeller veya lezbiyenler olarak çıkıyor ya da partnerlerden biri trajik bir şekilde ölüyor. Hiçbir zaman hem Superman gibi muhteşem bir kahraman, hem de eşcinsel olan bir karakter göremezsiniz. Bu yüzden bu proje, içimdeki gay çocuğun eşcinselliğiyle mutlu olmasını ve gurur duymasını sağlıyor! 20'li yaşlarımın başına kadar gay olduğumu açıklamadım. Eğer LGBT bireyleri tasvir eden daha fazla afiş ve film olsaydı, cinselliğimi çok daha önce kabullenirdim ve kendimi cezalandırma evresini atlardım diye düşünüyorum."

Nicola: "Bir eşcinsel çiftin hikayesini konu alan en iyi film olduğu düşünülen 'Brokeback Mountain'ı ele alalım. Karakterler, filmin afişinde birbirlerine sevgi gösterirken tasvir edilmeyi bırakın, aynı karede bile değiller. Gençliğimde, film afişlerindeki çiftlerin %100'ü heteroseksüeldi ve filmde eşcinsel karakterler olsa bile, afişte samimi bir şekilde tasvir edilmezlerdi. Çoğunlukla, komik ya da tek boyutlu basmakalıp karakterler olarak görülüyoruz; bu yüzden filmlerde romantik bir ilişki görebilmenin çoğu LGBT bireye umut verdiğini düşünüyorum."

2. Wyatt - Magic Mike XXL (Striptiz Kulübü 2)

"Farklı bireylerin bulunduğu, çok kültürlü bir çevrede büyüdüm ve bunun afişlerde yansıtıldığını görmeyi çok isterdim. İnsanlar 'tek renkli' posterler görmeye ve bilinç altında onları 'norm' olarak kabul etmeye alışmış."

"Fiziksel olarak dönüşüm geçirme fırsatını ve aktör olma ayrıcalığını elde etmiş  bir trans erkek olarak, kendim gibi erkekleri fırsatım oldukça temsil etmeyi bir sorumluluk olarak görüyorum. LGBT toplumu hakkında çok şey bilmeyen insanlara farklı tarzlara, görünüşlere ve renklere sahip olduğumuzu göstermek istiyorum."

3. Stephanie ve kız arkadaşı Taylor - The Fault in Our Stars (Aynı Yıldızın Altında)

Stephanie: "Film afişleri çocukluğumun önemli bir parçasıydı. Bence kaç yaşında olursak olalım, filmler herkes için büyük bir kaçışı ve umudu temsil ediyor ve filmlerde yeterince LGBT birey görmemek, açıldığım dönemde kendimi daha yalnız ve soyutlanmış hissetmeme sebep oldu."

Taylor: "Geçmişte film afişlerine düşünmeden bakardım ve dürüst olmak gerekirse onları pek de önemsemezdim. Ancak üniversiteye gittikten ve filmlerdeki tasvirlerin farkına varmaya başladıktan sonra, daha çok dikkat etmeye ve LGBT'nin temsil edilişindeki eksikliğe kızmaya başladım. Bence LGBT bireyler yeterince temsil edilmiyor ve film afişleri de bu konuda istisna değil. Çocukken medyada kendim gibi eşcinsel bireyleri görmeme imkan sağlayan açık bir platform olmasını çok isterdim. Bu yüzden bu proje benim için çok önemli."

4. Nick, Curly ve Mathew, Clueless (Fırlama Kızlar)

Nick: "Dürüst olmak gerekirse beyaz ırk dışındaki ırklara mensup insanları film afişlerinde pek fazla görmedim, eşcinsellere ise hiç rastlamadım. Bu yüzden çocukken filmlerle bağlantı kuramamak garip bir histi. 'Peki, o zaman ben de televizyon izlerim' diye düşündüm. Clueless ise o zamanlar en sevdiğim filmlerden biriydi; bu yüzden harika bir Dionne olmak istedim!"

Curly: "Bence film afişlerinde her türlü insanı görmemiz gerek. Beyaz, siyah, Asyalı, eşcinsel, heteroseksüel... Herkes temsil edilmeli."

"Gizlenmemeliyiz, biz de insanız!"

Mathew: "LGBT toplumunda çoğumuz için ikonik olan bir sürü film var (Clueless ya da Mean Girls gibi); ancak bu filmlerde Christian ve Damian gibi önemli gay karakterler olmasına rağmen, afişlerde onlara yer verilmiyor! Basmakalıp gay karakterler gerçekten de arka plana saklanıyor. Büyürken empati kurabildiğiniz bu karakterlerin filmin tüm pazarlama ürünlerinde neredeyse görünmez olduğunu görmek size de görünmezsiniz gibi hissettirebilir. Bu yüzden bu projeye katılarak en sevdiğim filmlerden birinde yer alan karakterleri görünür bir şekilde afişe koymak beni mutlu etti."

5. Will ve R.J. - Ghost (Hayalet)

R.J.: "Çoğu insan bu posterlerin komik olduğunu düşünecek. Onlara sormak istiyorum: Neden? Tamam sahte film afişleri yapıyoruz, ancak gülmemizin tek sebebi bu mu? Asıl neden LGBT bireylerin böylesine heteronormatif bir ışıkta betimlenmeleri olabilir mi? LGBT bireyler, esasen cinselliklerini ifade etme şekilleri dışında diğer insanlardan hiç de farklı değiller. O zaman neden sınırlı bir şekilde betimlenmeleri konusunda ısrarcıyız?"

Will: "Kendimden utanmadığımı bu afişle göstermek istiyorum. Umuyorum ki, bu afiş başka birine de kendisinden utanmaması için ilham verir."

Wyatt: "Olağanüstü bir deneyimdi ve benim gibi erkeklerle ilgili beklentilerin sınırlarını zorlamaya devam etmek için büyük bir heyecan duyuyorum. LGBT bireylerin çok çeşitli yetenekleri var ve zamanın başlangıcından beri topluma katkı sağlıyorlar. Her zaman buradaydık. Ve eşitsizliğe karşı koymaya devam edeceğiz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erdemalsirt

OOOOOOOOO ADAM

aktivistgenc

Stephanie'yi Youtube'dan takip etmenizi öneririm. Youtube'da ElloSteph kullanıcı adıyla bulabilirsiniz.

katsura-zuracchi

Çok başarılı olmuş^^

hazal-venus

Bu günlerde Onedio'da LGBT bireylerine (bize) yönelik içeriklerin artması beni çok mutlu ediyor! Teşekkürler!

blackspongebob

aynı yıldızın altında çok tatlı olmuş :D

Görüş Bildir