Görüş Bildir
Haberler
Gezi Davasında Genco Erkal Zaferi

Gezi Davasında Genco Erkal Zaferi

Onedio Medya
22.07.2014 - 10:25 Son Güncelleme: 22.07.2014 - 16:58

Genco Erkal’ın yönetimindeki Dostlar Tiyatrosu’nun Gezi direnişine verdiği destek sebebiyle kesilen devlet desteği için Erkal’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na açtığı dava, Erkal ve Dostlar Tiyatrosu’nun lehine sonuçlandı

Gezi Direnişi’ne verdikleri destek ve muhalif duruşları sebebiyle bu yıl, devlet desteği çekilen tiyatrolardan biri olan Genco Erkal yönetimindeki Dostlar Tiyatrosu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na açtığı davayı kazandı.

Ankara Adliyesi 15. İdare Mahkemesi’nin konuyla ilgili kararında; “Bugüne kadar ortaya koyduğu pek çok oyun ve projesinin, tiyatro sanatının gelişmesi, Türk ve dünya kültürüne olan katkılarından dolayı ödüllendirildiği görülen davacı Dostlar Tiyatrosu’nun, yönetmeliğin 9. maddesinde aranan gerekli fiziksel ve niteliksel şartların pek çoğunu sağladığı, davacının projesinin destekten yoksun bırakılmasının eşitlik ve hakkaniyet ilkelerine aykırı olduğu sonucuna varılmış, dava konusu işlemin iptaline oybirliğiyle karar verilmiştir” ifadeleri yer alıyor.

Mahkemenin verdiği kararın ardından Genco Erkal; “Dilerim bu örnek karar, bizimle birlikte haksızlığa uğrayan öteki tiyatrolara da emsal olur, yanlışlıklar düzeltilir ve bundan sonra Bakanlık keyfi değerlendirmelerden uzak durur” açıklamalarında bulundu.

Genco Erkal: 15 muhalif tiyatro siyasi sebeple cezalandırıldı

Konuyla alakalı ulaştıuğımız Genco Erkal şöyle konuştu: “Karara çok sevindim. Mesele benim ödenek alıp almamamla sınırlı değil. Gezi’ye destek veren muhalif tiyatroların sesini duyurabildiğim için, haklılığımızı belgelemesi adına bu kararı önemli buluyorum. Duruşmada söyledim, biz yasalar gereği ancak tek tek başvurabiliyoruz. Oysa toplu bir dava olabilseydi kıyımın boyutları açıkça görülebilecekti. On beşin üstünde muhalif tiyatro topluluğu bu yıl siyasi nedenlerle cezalandırıldı. Bu eylem ayrıca diğer tiyatrolara verilmiş gözdağıdır. “Dikkat edin, çizginin dışına çıkarsanız önümüzdeki yıl bizden beş kuruş alamazsınız” demek isteniyor. Bütün mesele, her alanda olduğu gibi tiyatroda da muhalefeti sindirip, susturmak. Yandaş, besleme bir medya yaratıldığı gibi, burada da benzer bir oluşum amaçlanıyor. Bizleri, güya bütçenin kısıtlı olması gerekçesiyle ödeneksiz bırakırken, yandaş bir tek şirketin altı ayrı projesine ödenek vermek gibi tutarsızlıklar yaşandı. Çeşitli uyduruk gerekçeler göstererek asıl nedeni gizlemeye çalıştılar. Umarım bu karar Bakanlığın hışmına uğrayan öteki tiyatrolar için de emsal olur, yapılan haksızlıklar giderilir.”

BARIŞ AKPOLAT | Birgün

Kaynak: http://www.birgun.net/news/view/gezi-...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0