Yargıya Taşındı: Eczacılık Sınavının Türkiye Birincisine Kadro Verilmedi

 > -

ÖSYM’nin yaptığı Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı’nda Türkiye birincisi olan Rengin Türk, ilk tercihi olan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı’nı seçti. Türk, okul yönetiminden kontenjan beklerken aldığı yanıtla şoke oldu. Ege Üniversitesi Rektörlüğü, Türk’e gönderdiği yazıda, atamasının uygun görülmediğini belirtti. Türk, yürütmenin durdurulması talebi ile dava açtı.

Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı 5 Kasım 2018’de yapıldı. Sınavda Rengin Türk aldığı 77.76081 puan ile Türkiye 1.’si oldu. Türk, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı’nı 1. tercih olarak yazdı. Türk’ün tercihi doğrultusunda yerleştirmesi de yapıldı. Türk 9 Kasım günü, tüm evrakını Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanlığına gönderdi. Türk’e yanıt 25 Ocak 2019’da verildi.

Üniversite kadro talebini kabul etmedi

Cumhuriyet’ten Cüneyt Muharremoğlu’nun haberine göre, Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nden gelen yazıda Türk’ün, uzmanlık eğitimi için atamasının 657 Sayılı Kanunun 48. maddesi gereği yapılamadığı belirtilerek “Söz konusu kadroya atanmanız uygun görülmemiştir” denildi. Rengin Türk, gelen bu yazıya 4 Şubat günü itiraz etti. Türk’ün itirazına yanıt 15 Şubat günü verildi. Söz konusu yanıtta, 25 Ocak’ta verilen yanıt tekrarlandı.

"Atamasının yapılması liyakat ilkesinin gereği"

Yapılan itiraz sonrası da sonuç değişmeyince Rengin Türk, İzmir İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Ege Üniversitesi’ne karşı açılan davada, yürütmenin durdurulması talep edildi. Avukat Fırat Epözdemir’in hazırladığı dava dilekçesinde özetle şöyle denildi: “Müvekkil 657 Sayılı Kanun kapsamında kendisine uygulanabilecek tüm şartları taşıyor. Güvenlik soruşturmasına ilişkin evrak da idareye sunuldu. Çok zor olan bir sınavda Türkiye 1.’si olan müvekkilin atamasının yapılmaması usul ve yasaya aykırı. Müvekkilin atamasının yapılması liyakat ilkesinin de bir gereğidir. Dava konusu idari işlem Anayasa’ya ve 657 sayılı kanuna da aykırı.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İzmirÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziTercih
Görüş Bildir