Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'nin 69 İlinden Mutlaka Gitmeniz Gereken 69 Müze

Türkiye'nin 69 İlinden Mutlaka Gitmeniz Gereken 69 Müze

Öncelikle neden 81 değil de 69 olduğunu açıklayalım. Çünkü maalesef 12 ilimizde bakanlığa bağlı müze bulunmamakta. Dolayısıyla biz de sizler için 69 ilimizdeki 69 müzeyi derledik. İyi eğlenceler.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Adana Arkeoloji Müzesi

1. Adana Arkeoloji Müzesi

Adana'nın ve bütün Çukurova'nın tarihi eserlerinin sergilendiği Adana Arkeoloji Müzesi, cumhuriyetin ilanından hemen sonra 1924 yılında kurulmuştur. Bu nedenle Türkiye'nin en eski on müzesinden birisidir.

2. Adıyaman Müzesi

2. Adıyaman Müzesi

Müzede Paleolitik Dönem'e ait el baltaları, delici ve kesiciler; Kalkolitik Dönem'e ait pişmiş topraktan kaplar, Tunç Çağı'na ait süs eşyaları; Roma ve İslâm Dönemi'ne ait seramik kaplar sergilenmektedir. Yine çeşitli dönemlere ait mühürler, kadın ve erkek takıları, insan ve hayvan figürinleri, mozaikler, altın, gümüş ve bronz sikkeler; yöreye ait etnografik eserler sergilenmektedir.

3. Afyonkarahisar Müzesi

3. Afyonkarahisar Müzesi

İlk Tunç Çağı'ndan başlamak üzere 5000 yıllık il tarihine ait her türlü eser, 9 salonlu kapalı teşhir ile bahçedeki açık teşhirde sergilenmektedir.

4. Ağrı, İshakpaşa Sarayı

4. Ağrı, İshakpaşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı, saraydan öte bir külliyedir. İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra son devirde yapılmış sarayların en ünlüsüdür.

5. Amasya Müzesi

5. Amasya Müzesi

Amasya Müzesi 1928 yılında 'Müze deposu' olarak kurulmuştur.1977 yılında bugünkü binasına taşınmış ve 1980 tarihinde ziyarete açılmıştır.

6. Ankara, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Etnografya Müzesi

6. Ankara, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Etnografya Müzesi

Bugün kendine özgü koleksiyonlarıyla dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik Çağ'dan başlayarak günümüze kadar Osmanlı devrinin bu tarihi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergilenmektedir.

1930 yılından beri faaliyet gösteren Etnografya Müzesi'nde, Türk Sanatının Selçuklu Devri'nden günümüze kadar devam eden örnekleri sergilenmektedir.

7. Antalya Etnografya Müzesi

7. Antalya Etnografya Müzesi

Müzede Anadolu'nun en eski yerleşmesi olan Alt Paleolitik Çağ'dan Roma Devri'ne kadar olan dönemi kapsayan bir koleksiyon ve Anadolu'da Osmanlı kültürünü yansıtan bir etnografya koleksiyonu sergileniyor.

8. Aydın, Afrodisias Müzesi

8. Aydın, Afrodisias Müzesi

1987 yılında UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesine girmiş olan Afrodisias kenti 2004 senesinde uzmanlardan oluşan jüri tarafından en iyi 10 antik kent listesine seçilmiştir.

9. Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi

9. Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi

İki seksiyondan oluşan Kuva-yi Milliye Müzesi'nde Balıkesir'de Kuva-yi Milliye'nin kurulmasına öncülük etmiş 41 kişinin aldıkları yazılı kararlar, kongrenin kararları, bu kahramanların zatî eşyaları, fotoğrafları ile Atatürk'ün Balıkesir'e gelişlerinde çekilmiş fotoğrafları  ve Balıkesir'de ortaya çıkan arkeolojik eserler ile etnografik eserler sergilenmektedir.

10. Bilecik, Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

10. Bilecik, Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Eski Türk evi mimarisiyle restore edilen müzede Söğüt ve civarı ile yakın çevrede yaşayan yörüklere ait etnoğrafik eserler ve eşyalar sergilenmektedir. Müzede ayrıca sancak, eski giyim ve kuşamlar, el dokuması kilim ve halılar, silahlar, ölçü ve tartı aletleri, peşkir ve para keseleri, arkeolojik eserler, Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerine ait sikkeler, Roma dönemine ait toprak kaplar da mevcuttur.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Bitlis Etnografya Müzesi

11. Bitlis Etnografya Müzesi

Bitlis'in eski yaşantısını anlatan bu müze 2005 yılında ziyarete açılmıştır.

12. Bolu Müzesi

12. Bolu Müzesi

Bolu Müzesi; arkeoloji salonu ve etnografya salonu olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Müzede 3286 adet arkeolojik, 1677 adet etnografik ve 12095 adet de sikke olmak üzere toplam 17058 adet eser bulunmaktadır.

13. Burdur Doğa Tarihi Müzesi

13. Burdur Doğa Tarihi Müzesi

Kavaklı Rum Kilisesi binasının onarılıp teşhir tanziminin yapılmasıyla oluşturulan müzede Burdur’un Kemer İlçesi Elmacık Köyü’nde yapılan fosil kazılarında ortaya çıkan dev bir güney filine ait iskelet ile tarih öncesi canlılara ait kalıntılar sergilenmektedir.

14. Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi

14. Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi

Müzede 13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan Selçuklu, Beylik ve Osmanlı Dönemleri'ne ait (İznik, Kütahya) çini ve seramik eserler, ahşap, oyma ve kakma eserler, Türk maden sanatından örnekler, tombak ve diğer metal eserler ile Selçuklu ve Osmanlı sikkeleri, geleneksel Türk elişleri ve giysileri teşhir edilmektedir.

15. Çanakkale Arkeoloji Müzesi

15. Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale de bulunan antik kentlerden ve çevresinden gelen eserler kronolojik sıra gözetilerek sergilenmektedir. Müzede 12.747 arkeolojik eser, 15.237 sikke ve 2.714 adet etnoğrafik eser koruma altındadır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

16. Çankırı Müzesi

16. Çankırı Müzesi

Müzede arkeolojik ve etnografik eserlerle birlikte Miyosen döneme ait Fosil buluntuları I numaralı salonda sergilenmektedir. Ayrıca antik döneme ait cam eserler ile sikke koleksiyonu, 16176 adeti sikke, 2515 adeti arkeolojik eser ve 1283 adeti etnografik eser olmak üzere toplam 19974 adet envanterlik eser bulunmaktadır.

17. Çorum Alacahöyük Müzesi

17. Çorum Alacahöyük Müzesi

Alacahöyük Müzesi'nde Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit ve Frig dönemlerine ait eserler sergilenir. Yapıdaki en önemli parçalar, Eski Tunç Çağı'na ait 13 kral mezarı buluntusudur. Müzede ayrıca yöreye ait halı ve kilimler, ahşap tarım aletleri, dokuma tezgâhı ile Osmanlı Dönemi'ne ait delici, kesici ve ateşli silahlar gibi etnografik eserler yer alır.

18. Denizli Hierapolis Arkeoloji Müzesi

18. Denizli Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ndeki eserler; Lahitler ve Heykeller Salonu, Küçük Eserler Salonu ve Hierapolis Tiyatrosu Buluntuları Salonu olmak üzere üç ayrı salonda sergilenmektedir.

19. Diyarbakır Müzesi

19. Diyarbakır Müzesi

Diyarbakır Müzesi, Prehistorik Çağdan itibaren Eski Tunç, Urartu, Asur, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait eserler ve ayrıca Amida baskılı Artuklu dönemi sikkeleri ile etnografik eserlerden oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir.

20. Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

20. Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Edirne Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi 1925 yılında Selimiye Camisi arkasındaki Dar-ül Kur'a Medresesi'nde kurulmuştur. Yine aynı avludaki Dar-ül Tedris'te Etnoğrafya Müzesi'nin açılması da 1936'ya rastlar. Daha sonra yeni eserlerle zenginleşen müze, 1972'de bitirilen yeni binasına taşınmıştır. Müzedeki eserlerin çoğu Prehistorik Dönem'den kalmadır. Ayrıca eski Yunan, Roma ve Bizans eserleri de mevcuttur. Değerli sikke koleksiyonu, heykeller, steller, toprak ve cam kaplar ilgiyle izlenen eserler arasındadır. Müzenin etnoğrafya salonundaysa yerel giyim kuşam örnekleri, eski Edirne Döşemesi ve Gelinim Köşesi bölümleri bulunur.

İçeriğin Devamı Aşağıda

21. Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

21. Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi; arkeolojik eserler ve sikke salonu, halı ve kilim galerisi ile etnografya salonu olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

22. Erzincan Müzesi

22. Erzincan Müzesi

Yöreden temin edilen ve çoğunluğunu mezar taşlarının oluşturduğu arkeolojik ve etnoğrafik eserler açık hava müzesinde sergilenmektedir.

23. Erzurum Arkeoloji Müzesi

23. Erzurum Arkeoloji Müzesi

Erzurum Arkeoloji Müzesi sergi salonlarında, bölgede yaşamış kültürlerin gelişimi, üretimi, yaşam tarzı, sanatı, dini inançları vegelenekleri gibi birçok konuda ziyaretçilere bilgi sunan eserler sergilenmektedir

24. Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

24. Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, Türkiye'de özel sektör desteği ile hayata geçirilen ilk müze olma özelliğini taşımaktadır.

Müze bünyesinde Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan yaklaşık 22.500 eser bulunuyor. Bu eserlerin sadece 2.000'i sergilenmekte. Kalan 20.500 eser ise depoda tutulmaktadır.

25. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

25. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Antik Kenti, MÖ 300'de Büyük İskender tarafından ''Selevkia Euphrates'' adıyla kuruldu. Romalı Komutan Pompeius MÖ 64'de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos'a verdi.

Kommagene Krallığı'nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, MÖ 31'den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğuna bağlandı ve ''köprü'', ''geçit'' anlamına gelen ''Zeugma'' adını aldı.

Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, MS 256'da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakılıp yıkıldı.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi gerek yapısal kompleksi gerekse içinde yer alan eserleri açısından dünyanın en önemli müzeleri arasında yer almaktadır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

26. Giresun Müzesi

26. Giresun Müzesi

Giresun Müzesi'nde Giresun ilinin arkeolojik ve etnografik eserlerinin bir arada sergilenmektedir.

27. Gümüşhane Müzesi

27. Gümüşhane Müzesi

Gümüşhane’deki tarihi konaklardan biri olan ve 2006 yılında ziyarete açılan Gümüşhane İkizevler Kent Müzesi, bölgenin kültürel mirasını ziyaretçilerine sergilemektedir.

28. Hatay Arkeoloji Müzesi

28. Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay’ın ilk çağlardan, ortaçağa kadar çeşitli kültürlere tanıklık eden yapısının korunduğu, araştırıldığı, yorumlandığı, herkesin dikkatine ve beğenisine sunulduğu, yeni müzecilik anlayışının tüm gerekliliklerini kapsayan Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi, yeni binasının açılması ile birlikte dünyanın ikinci büyük mozaik sergileme alanına sahip müzesi niteliği kazanmıştır.

29. Isparta Müzesi

29. Isparta Müzesi

Isparta Müzesi’nin sergi salonları, ‘Arkeoloji’, ‘Hazine’, ‘Etnografya’ ve ‘Halı’ olmak üzere 4 ana seksiyona ayrılmıştır.  Ayrıca; Arkeoloji Salonu’na geçiş kısmında, 19. yüzyıla ait Hamamcı Evi’nin kurtarılabilen malzemeleriyle ‘Isparta Evi’ düzenlemesi yapılmıştır.

30. Mersin Silifke Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

30. Mersin Silifke Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi adı altında müzede Atatürk’ün kaldığı odanın tüm eşyaları, kooperatif kurması ile ilgili belgeler, ziyaret fotoğrafları, gazete haberleri gibi belgeler sergilenmektedir. Aynı zamanda yöresel Etnografik eşyalar da sergilenmektedir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

31. İstanbul Arkeoloji Müzeleri

31. İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Tarihin farklı dönemlerine izler bırakmış uygarlıklardan kalan çeşitli eserlere ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk on müze arasında yer alır. Ayrıca Türkiye'nin de müze olarak düzenlenmiş ilk kurumudur. Sahip olduğu çarpıcı koleksiyonların yanı sıra müze binalarının mimarisi ve bahçesi ile de tarihsel ve doğal öneme sahiptir.

32. İzmir Arkeoloji Müzesi

32. İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi'nde, İzmir ili ve çevresinde bulunan arkeolojik eserler sergilenmektedir. 1927 yılında Aya Vukla (Gözlü) Kilisesi’nde ziyarete açılan müze, 1984’ten beri Konak’ta Bahribaba Parkı içindeki modern müze binasında hizmet vermektedir.

33. Kars Müzesi

33. Kars Müzesi

Modern Kars Müzesi günümüzde arkeolojik, etnografik ve taş eserlerin sergilendiği önemli müzelerimiz arasında yer almaktadır.

34. Kastamonu Müzesi

34. Kastamonu Müzesi

İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin Kastamonu Şubesi olarak 1910 yılında inşa edilen taş bina 1940'lı yıllarda bölge müzesi olarak açılmıştır. Müzede sikke ve arkeolojik eserlerin yanısıra Atatürk’ün 1925 yılında ziyaret ettiği ve konuşma yaptığı için Atatürk Salonu bulunmaktadır.

35. Kayseri Arkeoloji Müzesi

35. Kayseri Arkeoloji Müzesi

Tarih öncesi ve sonrasında büyük önemli gelişmelerle sahne olan Kayseri’de müzeciliğin geçmişi eskilere uzanmaktadır. Osman Hamdi Bey tarafından vilayetlerle gönderilen bir genelge ile, taşınabilir eski eserlerden en önemlilerinin İstanbul’a gönderilmesi, diğerlerinin korumaya elverişli okullarda toplanmasının istenmesi üzerine, Kayseri çevresinden toplanan pek çok eser Kayseri Lisesi'nin bir odasında koruma altına alınmıştır. 1965 yılında, bugün kullanılan müze binası inşaatına başlanır ve 26 Haziran 1969 tarihinde ziyarete açılır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

36. Kırklareli Müzesi

36. Kırklareli Müzesi

Kırklareli ve çevresinde geç kalınmış olan tarihi araştırmaların merkezi olmakla birlikte, çeşitli bilimsel kuruluşlara yardım ve öncülük etmekte olan Kırklareli Müzesi'nde 2004 yılı istatistiklerine göre 610 adet etnografik, 1487 adet arkeolojik,2285 adet sikke,15 adet mühür ve mühür baskısı olmak üzere toplam 4397 adet kayıtlı eser mevcuttur. Bu eserler, tarihi seyir itibariyle Prehistorik dönemlerden, Cumhuriyet dönemine kadar ulaşan tüm zaman dilimlerini içermektedir.

37. Kırşehir Müzesi

37. Kırşehir Müzesi

Sikke, etnografik ve arkeolojik eser olmak üzere toplam 5453 adet eseri bulunan Kırşehir Müzesi'nin teşhir salonu 2 kattır ve 2 deposu bulunmaktadır. Teşhirde Eski Tunç Çağı’ndan günümüze kadar uzanan eserler yer almaktadır. Kültür Merkezi binasının içerisinde bulunan ve önceleri Güzel Sanatlar Galerisi olarak kullanılan bölümün alt katında arkeolojik üst katın büyük bölümünde ise etnografik eserler sergilenmektedir. Alt kattaki salonun bir köşesinde Roma Dönemi'ne ait mermer eser grubu bulunmaktadır.

38. Kocaeli Müzesi

38. Kocaeli Müzesi

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren alan içinde tamir atölyesi, su deposu, lojman binası yer almaktadır. İki adet Tekel Deposu birleştirilerek (Arkeolojik ve Etnografik eseler için) teşhir salonları oluşturulmuştur. Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde Paleolitik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

39. Konya Mevlana Müzesi

39. Konya Mevlana Müzesi

Günümüzde en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan yapıda en ilgi çeken parçalar, Mevlana Celaleddin Rumi'nin Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) olarak anılan türbesi, dergâh eşyaları, değerli elyazmalarının dışında bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo'nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan küredir.

40. Kütahya Arkeoloji Müzesi

40. Kütahya Arkeoloji Müzesi

Müzede Paleolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit , Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Özellikle Burdur Hacılar’dan gelen Geç Kalkolitik Dönem boyalı keramikleri müzenin en eski örnekleridir. Bunun yanı sıra çeşitli fosiller, Eski Tunç ve Frig dönemine ait eserler müzenin girişindeki vitrinlerde teşhir edilmektedir. Bu eserler arasında Frig çocuk oyuncakları, Ana Tanrıça, Kybele, rahipler, Satyr ve Hekate heykelleri de dikkat çekicidir. Ayrıca Helenistik ve Roma dönemlerine tarihlenen keramikler, kandiller, cam eserler, cerrahi aletler de onları tamamlamaktadır. Aizonai örenyerinde 1990 yılında bulunan Amazon Lahti de müzenin önemli eserleri arasındadır. MS.160 yılına tarihlenen Yunanlılarla Amazonların savaşını canlandıran bu lahit döneminin sağlam kalabilmiş nadir örnekleri arasındadır. Seyit Ömer Höyük'te yapılan kurtarma kazısında bulunan küpler, kemik aletler, kiremitler; Ağızören kurtarma kazısında müze tarafından çıkarılan Hitit dönemi buluntuları ve Roma devri mezar taşları da müzedeki önemli eserlerdendir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

41. Malatya Müzesi

41. Malatya Müzesi

Malatya Müzesi arkeoloji müzesi olarak hizmet vermektedir. Arslantepe Höyük kazısı-Karakaya Barajı altında kalan 5 höyükte yapılan kazılar ve çevreden derlenen eserler sergilenmektedir.

42. Manisa Arkeoloji Müzesi

42. Manisa Arkeoloji Müzesi

Sultan III. Murat tarafından 1585’de yaptırılan ve Mimar Sinan’ın Ege'deki tek eseri olan Muradiye Medresesi 1937 yılından itibaren Manisa Müzesi olarak ziyarete açıktır.

43. Kahramanmaraş Müzesi

43. Kahramanmaraş Müzesi

Kahramanmaraş Müzesi'nde Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Demir, Grek, Roma ve Bizans Dönemlerine ait eserler, Antik Fil Sergi Salonu, Direkli Mağarası, Kazı ve Canlandırma Salonu, Domuztepe Höyük Canlandırma ve Kazı Sergi Salonu, Geç Hitit Eserleri Sergi Salonu, Mozaik Sergi Salonu, Taş Eserler Sergi Salonu ve Kronolojik Arkeolojik Eser Sergi Salonu olmak üzere 7 adet teşhir salonunda yeniden düzenlenerek sergilenmesinin yanı sıra bahçe teşhiri de bulunmaktadır.

44. Mardin Müzesi

44. Mardin Müzesi

Mardin'deki müze ilk olarak 1947 yılında Zinciriye (Sultan İsa) Medresesi binasında hizmet vermeye başlamıştır. Ancak, Zinciriye Medresesi ihtiyaca cevap vermediğinden bugünkü binasına taşınmıştır. Bina orijinal olarak Süryani Katolik Patrikliği olarak yapılmıştır.

45. Muğla Milas Müzesi

45. Muğla Milas Müzesi

1987 yılında ziyarete açılan Milas Müzesi'nde Stratonikeia, İasos, Damlıboğaz(hydai), Beçin kazıları ile çevredeki yüzey araştırması ve kurtarma kazılarından gelen eserler ile satın alma, bağış ve müsadere yoluyla gelen eserler sergilenmektedir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

46. Nevşehir Hacı Bektaş Müzesi

46. Nevşehir Hacı Bektaş Müzesi

Bektaşiler tarafından bu tarikatın öğretilerinin ortaya çıktığı ve tüm dünyaya yayıldığı merkez olarak kabul gören Hacı Bektaş Veli Türbesi, uluslararası önem taşıyan bu inanç sistemiyle doğrudan ilgili olması ve bu inanç sisteminin ritüel ve sembollerinin türbe mimarisi ve iç tasarımında kullanılması nedeniyle Dünya Miras Listesi’ne aday olarak gösterilmiştir.

47. Niğde Müzesi

47. Niğde Müzesi

Niğde Müzesi üç büyük teşhir salonu, ihtisas kütüphanesiyle, modern konferans ve sergi salonlarıyla, Orta Anadolu'nun en önemli müzelerinden birisi durumundadır.

48. Ordu Müzesi

48. Ordu Müzesi

Paşaoğlu Konağı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 1982 yılında kamulaştırıldıktan sonra, 1983 tarihinden itibaren onarılmaya başlanmıştır. Onarımı ve teşhir tanzimi tamamlanarak 18 Kasım 1987 tarihinde Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

49. Rize Atatürk Evi Müzesi

49. Rize Atatürk Evi Müzesi

Rize'de Atatürk'ün bir gece konuk olduğu ev, 1984 yılında Kültür Bakanlığı2na devredilmiş, onarılarak Atatürk Müzesi halinde düzenlenmiş ve ziyarete açılmıştır.

50. Sakarya Müzesi

50. Sakarya Müzesi

Müzenin sergi salonunda tarih öncesi çağlar, Roma ve Bizans Dönemi'ne ait bir grup arkeolojik eser ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi'ne ait etnografik eserler sergilenmektedir. Arkeolojik eserler arasında yassı el baltaları, pişmiş toprak kaplar, koku ve gözyaşı şişeleri, madeni ve cam eserler yer almaktadır. Etnografik eserler arasında ulu önder Atatürk’ün kullandığı eşyalar ile Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait ateşli ve kesici silahlar, bakır kaplar, mühürler ve el işlemeleri teşhir edilmektedir. Sikke vitrininde, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemlerine ait sikkeler bulunmaktadır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

51. Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

51. Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Müzede, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Emevi, Selçuklu, Orta Çağ Avrupa, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait sikkeler sergilenmektedir. Kalkolitik, İlk Tunç, Er Hitit Çağları ile Helenistik ve Roma Dönemlerine ait eserler kronolojik olarak düzenlenmiştir. Ayrıca Samsun Bölgesi’nden Müzeye intikal etmiş etnografik nitelik taşıyan bindallılar, peşkirler, para ve saat keseleri, el yazması Kur'anlar, süs eşyaları, silahlar, mutfak eşyaları, halı ve kilimler sergilenmektedir. Ayrıca yine bu salonda Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 80. yılı münasebetiyle hazırlanan, 80 ilin simgesini taşıyan ve büyük ilgi çeken Sevgi Yorganı yer alır.

52. Sinop Tarihi Cezaevi

52. Sinop Tarihi Cezaevi

Sinop Cezaevi yaklaşık 13.000 m²’lik bir alanı kaplar. 1214 yılında şehrin Selçuklular tarafından alınışının anısına Sultan İzzettin Keykavus tarafından yaptırılan iç kale içinde yer alır.

53. Sivas Aşık Veysel Müzesi

53. Sivas Aşık Veysel Müzesi

Avrupa Birliği-Türkiye Kültürlerarası Diyalog-Müzeler Hibe Programı kapsamında Sivas Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen Müzeler Arası Kültür İttifakı Projesi’yle Aşık Veysel Müzesi’nin binası yenilendi ve sergi alanı yeni bir anlayışla, çevreye zarar vermeyen malzemelerle tekrar tasarlandı.

54. Tekirdağ Müzesi

54. Tekirdağ Müzesi

Müzede, Tekirdağ çevresinde bulunan Hellenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait mimari parçalar, lahitler, mezar taşları, yazıtlar, sütunlar, heykeller, mil taşları ve kabartmalar teşhir edilmektedir. Ayrıca yazlık oturma mekânlarının çevresinde Osmanlı Dönemi'ne ait Tekirdağ Meydan Çeşmesi ile bir sebil teşhir edilmektedir.

55. Tokat Atatürk Müzesi

55. Tokat Atatürk Müzesi

1924 yılında Atatürk'ün eşi Latife Hanım ile konakladığı ev, günümüzde düzenlenip müze olarak hizmete girmiştir. Ev, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılmış ve 2007 yılında müze olarak açılmıştır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

56. Trabzon Müzesi

56. Trabzon Müzesi

Trabzon Müzesi olarak düzenlenen konak, Zeytinlik Caddesinde, 1900’lü (1898-1913) yılların başlarında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından büyük programlı konut olarak yaptırılmıştır.

Konağın mimarlarının ismi tespit edilememiştir. Ancak mimarlarının İtalyan olduğu belirlenen yapıda kullanılan bir çok malzemenin İtalya’dan getirildiği bilinmektedir. Kostaki Teophylaktos 1917 yılında iflas edince, bu yapıyla birlikte bütün mal varlığına haciz konulmuş ve konak Nemlioğlu ailesi tarafından satın alınmıştır. Milli mücadele yıllarında karargah binası olarak kullanılan yapı, 1924 yılında Atatürk’ün Trabzon’u ilk ziyaretinde konaklaması için düzenlenmiştir. Atatürk ve eşi Latife Hanım ve beraberlerindekiler 15-17 Eylül 1924 tarihlerinde bu konakta kalmışlardır.

57. Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

57. Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Şanlıurfa’da bir müze açılması fikri 1948 yılında oluşmaya başlamış ve mevcut eserlerin Atatürk İlkokulu’nda bir depoda toplanması sonucunda müzenin kuruluşu ile ilgili ilk teşebbüs gerçekleşmiştir. Şanlıurfa Müzesi'nin bahçesinde de arkeolojik eserler yine kronolojik sıra esas alınarak teşhir edilmektedir. Ön cephede, açık teşhirde hayvan tasvirlerinin yer aldığı bir de mozaik havuzu bulunmaktadır.

58. Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

58. Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

Müzede,  yöresel, etnografik malzemeler, tarihi Uşak halıları ve Eşme kilimleri, eski silahlar giysiler ve diğer eserler sergilenmektedir.

Bir bölümü ise Atatürk Müzesi olarak düzenlenmiştir. O dönemden kalma aynalar, sehpalar, koltuklar, Atatürk'e ait yatak odası ve yine Atatürk'e ait giysiler bulunmaktadır.

59. Van Akdamar Anıt Müzesi

59. Van Akdamar Anıt Müzesi

Van-Tatvan karayolundaki iskeleden yirmi dakikalık bir motor yolculuğu ile ulaşılan Akdamar Adası orijinal kilisesi ile tanınmaktadır.Yapının dışındaki taş kabartmalarda İncil ve Tevrat'dan alınan dini konuların yanı sıra, dünyevi konular, saray hayatı, av sahneleri, insan ve hayvan figürleri tasvir edilmiştir. Bu kabartmalarda Orta Asya Türk sanatının yoğun etkilerini taşıyan 9. ve 10. yüzyıl Abbasi Sanatı'nın etkilerini görmek mümkündür. Kilise duvarlarının iç yüzeyleri günümüzde hemen hemen kaybolmaya yüz tutan dini konulu fresklerle bezenmiştir. Bu duvar resimleri yöredeki en kapsamlı ve en erken tarihli örnekler olarak ayrı bir önem taşırlar.

60. Yozgat Müzesi

60. Yozgat Müzesi

1871 yılında yapılmış olan Nizamoğlu Konağı'nda 1985 yılında Etnoğrafya Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

61. Zonguldak Maden Müzesi

61. Zonguldak Maden Müzesi

Türkiye'nin ilk maden müzesi olan Zonguldak Maden Müzesi'nde, geçmişten bugüne madencilik faaliyetlerinde kullanılan araç, gereç ve malzemeler sergilenmekte. Taş kömürü üretiminin 1848'de başladığı kentte o yıllardan bugüne maden işçilerinin kömür çıkarmada kullandığı kazma, kürek, baret, fener, maske, çizme gibi araç-gereçler, madencilerin kullandığı diğer malzeme ve kıyafetler ile haberleşme cihazları müzede yer alıyor.

62. Aksaray Müzesi

62. Aksaray Müzesi

Kapadokya Bölgesi’nin giriş kapısı olan Aksaray’da ilk müzecilik faaliyetleri 1969 yılında şehir merkezinde bulunan tarihi Zinciriye Medresesi’nde başlamış. 2006 yılında şimdiki yerine taşınan Aksaray Müzesi 2014 yılında gerçekleştirilen teşhir, tanzim çalışmaları kapsamında yenilenerek kronolojik teşhir düzeniyle tekrar ziyarete açılmıştır.

63. Bayburt Baksı Müzesi

63. Bayburt Baksı Müzesi

Baksı Müzesi Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde kuruludur. Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar köyünde yükselen bu sıra dışı müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer vermektedir.

64. Karaman Müzesi

64. Karaman Müzesi

Müze 1980 yılında hizmete açılmış olup, arkeolojik, etnografik, ve sikke eserleri kronolojik olarak iki sergi salonunda sergilenmektedir. Koleksiyonlarda Epi Paleolitik Devirden günümüze kadar her devri yansıtan eser mevcuttur.

65. Batman Müzesi

65. Batman Müzesi

Müzede, Paleolitik-Neolitik, Ilısu ve Hasankeyf Salonu olmak üzere 3 sergi salonu bulunmaktadır. Bu sergi salonlarında 31 adet vitrin bulunmaktadır. Bu vitrinlerde yaklaşık 450 adet eser sergilenmektedir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

66. Bartın Amasra Müzesi

66. Bartın Amasra Müzesi

Amasra’nın antik bir yerleşim merkezi olması ve tarihî eser açısından zengin olması nedeniyle burada bir müze kurulması zorunlu hâle gelmiştir. Müzede, Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

67. Kilis Müzesi

67. Kilis Müzesi

Bölgedeki sivil konut mimarisinin en iyi örneklerinden olan Neşet Efendi Konağı restorasyon çalışmalarından sonra Kilis Müzesi'ne dönüştürülmüştür. Kilis ve çevresinin tarihi, sosyal ve kültürel zenginliklerini yansıtan müze arkeolojik ve etnografik eserleri bulundurmaktadır.

68. Osmaniye Karatepe Aslantaş Müzesi

68. Osmaniye Karatepe Aslantaş Müzesi

Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi’nin bulunduğu yer, Anadolu’daki diğer ören yerlerinden çok farklıdır. Burası, Aslantaş Barajı’nın yapılmasıyla üç tarafı baraj golüyle çevrilmiştir. Müze, bir yarımada üzerinde ve etrafı ağaçlarla kaplıdır. Karatepe'nin yanındaki eski kervan yolu; Hititlerden önce, Hititler Dönemi'nde ve Haçlı Seferleri sırasında kullanılmıştır.

69. Düzce Konuralp Müzesi

69. Düzce Konuralp Müzesi

Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği Konuralp Müzesi'nde, 3 teşhir salonu, 1 laboratuar, 2 depo, 1 konferans salonu, idari kısım ve hizmet odası mevcuttur. Müzede 1.831 arkeolojik, 456 etnografik ve 3.837 adet çeşitli devirlere ait sikke olmak üzere toplam 6.124 eser yer alıyor. Arkeoloji ve etnoğrafya salonlarında birbirine bağlı duvar vitrinleri yer alan müzenin arkeoloji salonunda 4 adet sikke vitrini bulunuyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
133
46
16
16
11
10
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?