Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çin'de Lezbiyen Bir Çiftin Gayri Resmi Evliliği: Geçmişten Bugüne Çin'in LGBT Hakları

 > 
25PAYLAŞIM

LGBTİQ hakları ve eşit-evlilik son zamanlarda gündeme bomba gibi düştü. En son Amerika'da eşcinsel evliliklerin yasallaşmasıyla beraber dünyanın pek çok yerinde LGBT bireyler kendi ülkelerinde de LGBTİQ haklarının yasallaşması için çabalıyor. Çin de bu çabanın devam ettiği ülkelerden bir tanesi. Şimdi hep beraber geçmişten bugüne Çin'de LGBTİQ haklarına ve lezbiyen bir çiftin geçtiğimiz günlerde gerçekleşen gayri resmi evliliğine göz atalım.

Geçmişten Günümüze Yasalarda Eşcinsel İlişki

Çin'de eşcinsellik eskiden beri belge altına alınmış. Geçmişte eşcinsel ilişkiler hayatın olağan bir parçası olarak görülüyormuş. Hatta şiirlere ve resimlere konu oluyormuş. Eşcinselliğe karşı tutumun Çin kültürüne batı etkisiyle girdiğine dair birtakım iddialar var. Yine de Çin'in geçirdiği çeşitli yönetim evrelerinde LGBTİQ'lara yönelik tutumun yasalarda değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Song Hanedanlığı Dönemi

Çin'in eşcinselliğe karşı ilk yasası Song Hanedanlığı'ndan İmparator Zhao Ji'nin Zheng He dönemine (1111-1118) denk geliyor. Yasa seks işçiliği yapan genç erkekleri ağır bambularla 100 falaka cezasına ve 50,000 para cezasına çarptırıyormuş. Song Hanedanlığı'ndan başka bir metinse seks işçiliğini (kadın ya da erkek) yasaklıyor.

Ming Hanedanlığı Dönemi

Erkekler arasında eşcinsel ilişkiyi yasaklayan ilk yasa Ming Hanedanlığı'ndan İmparator Zho Houcong'un Jiajing döneminde (1522-1567) ortaya çıkmış. Bundan önce erkekler resmi evlilik yapabiliyorlarmış

Qing Hanedanlığı Dönemi

1655 yılından itibaren, Quing mahkemeleri eşcinsel anal seksi ji jian (homoseksüellik) olarak adlandırdı. 1679 yılında, Qing Hanedanlığı ji jian terimi içeren ilk yasayı geçirdi. Yasa ji jian için bir aylık hapis ve ağır bambuyla 100 falaka cezası içeriyordu. Bu Qing Ceza Hukukuna göre en hafif cezaydı.

Çin Cumhuriyeti Dönemi

1912 yılında Çin Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla beraber Çin feodal geçmişine elveda deyip daha demokratik bir ülke olma yolunda bir adım attı. Aynı zamanda 1912 yılında eşcinsel ilişki yasağı Çin Cumhuriyeti'nde kaldırıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti

1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti kurulduğunda, Komünist Parti eşcinselliği burjuvazinin kötü etkilerinden birisi olarak nitelendirdi. Eşcinsel olduğundan şüphelenilen insanlar Kültür Devrimi sırasında bayağı sert müdahalelerle karşılaştılar. Ancak, 1997 yılında eşcinselliği ve diğer istenmeyen cinsel davranışları suçlamak için kullanılan "holiganlık" suçu kaldırıldı. 2001'de Çin Psikoloji Topluluğu eşcinselliği zihinsel hastalık kategorisinden çıkardı.

Eşcinsel evliliklerin tanınması

Çin Halk Cumhuriyeti evlilik kanununa göre evlilik kadın ve erkek arasındaki birliktelik olarak tanımlanıyor. Ancak Pekin ve Hong Kong'da eşcinsel birliktelikleri için sınırlı tanıma ve ilişki içi şiddetten koruma gibi düzenlemeler var.

Cinsiyet değiştirme operasyonlarının hukuku

Çin'de 2009'dan bu yana yirmi yaşın üstündekiler için cinsiyet değiştirme operasyonu yasal. Ancak reşit olmayanlar için böyle bir hak yok.

Ayrımcılığa Karşı Yasalar

Çin Halk Cumhuriyeti, İşçi Yasaları kapsamında cinsel yönelim ve cinsel kimliği kapsayan herhangi bir ayrımcılık karşıtı yasa yok. Yalnız Hong Kong ve Makau'da bu konuda yapılmış birkaç ufak düzenleme var.

Çin'de eşcinsel evliliğin yasal olmasını isteyen lezbiyen bir çift geçtiğimiz günlerde gayri resmi bir evlilik düzenledi. Bunun Çin'de eşcinsel evlilik talebi için itici bir güç olduğunu düşünüyorlar.

Amerika'da eşcinsel evlilik yasallaştıktan altı gün sonra Teresa Xu ve Li Tingting Pekin'de gayri resmi bir törenle evlendi.

Hazırlandıktan sonra kuaförün önünde dans ettiler ve sarıldılar. Ne kadar mutlu olduklarına bakın! Etraftaki insanlar da hem şaşkın gözlerle hem de mutlulukla onları izliyorlar.

Hükümetin LGBTİQ bireylerin evlilik hakkını kabul etmemesi onların hevesini kıramadı. Fotoğrafta arkadaşları üzerlerine "saçma sicim" sıkıyorlar. Bu bir Çin geleneğiymiş. Yeni evli çifti düğün sonrası partiye giderken şaşırtmak için yapılırmış.

Evli çifte Twitter üzerinden de pek çok tebrik ve destek geldi

"Feminist aktivistler Li Maizi ve Teresa Xu tebrik ederim - lezbiyen çift Çin'i eşcinsel evlilik konusunda sınıyor."

https://twitter.com/LetaHong/status/617350509888970752

"Çinli lezbiyen çift, eşcinsel evliliğin yasallaşmasını zorlamak için 'evlendi': Aşk yasal sınırları tanımaz"

https://twitter.com/akilah/status/616696581731913731

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-can-atar

işte çinlileri bu yüzden dövmeye çalıştık ama bir türlü denk getiremiyoruz :D

oturan-boga

Şu hassas günlerde çin deme bize kardeşim

Gizli Kullanıcı

ya yeter kardeşim homofobik falan değilim ama sıkıldık be daha büyük sorunlar var çok büyük sorunlar.

yunuscan

bunu bizde biliyoruz; terror olayları, tecavüzler... çok büyük bir sorun ama homofobide bunlardan biri, insanların sorunlarını küçümsemek büyük bir kabalıktır. her 48 saatde bir homofobi cinayeti yaşanıyo. biri sırf senin hetoro olduğun için seni öldürse iyi olurmu ?

minikkus1234

Neden sürekli bu LGBT ahlaksızlığının reklamını yapıyorsunuz? Tabii ahlaksızlık derken İslam ahlakını baz alarak konuşuyorum. Sizi neye inandığınız ve neyi baz aldığınızı da bilmiyorum. Önce onu bir açıklamanız lazım bize.

hard-gamer

Şu, 9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirildiği, bir erkeğin 4 kadınla ve sınırsız cariye(köle) ile sex yapabildiği ahlaktan mı bahsediyorsun. Kusura bakma ama tecavüzün ve pedofilinin yanında eş cinselliğin esamesi okunmaz.

windy-walkeer

3. Resmi görünce Osmanlı İmp. "oğlancıları" aklıma geldi. Kontrol edin bence ;)

ykpcgln

amq cibiliyetsizi seni.. trenden çıkmış amck

ykpcgln

he zaten amq malı minyatür var diye herkes öyle

windy-walkeer

Lan ne alındın varya. Bende zaten herkes öyle diyordum(!) LOL

misha-kaya

İşte sayın seyirciler cahil bir bireyin tipik örneği şekil a (@ykpcgln ) genellikle araştırıp öğrenme yerine küfür'ü tercih ederler

ykpcgln

geldi tespitci amq

Görüş Bildir