Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Araştırma: Türkiye'nin En Büyük Sorunu Ne?

 > 
195PAYLAŞIM

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 2016 sonuçlarına göre, Türkiye'nin en büyük sorunu terör olarak görülüyor. FETÖ, işsizlik ve hayat pahalılığı da diğer sorunlar arasında görülüyor. Ayrıca araştırmaya katılanların yüzde 71,7'i, Türkiye'de ekonomik kriz olduğu görüşünde.

Araştırmaya göre son zamanlarda gündemimizi meşgul eden başkanlık sistemini isteyenlerin oranı yüzde 22,1’den yüzde 32,5’e yükseldi. 2016 yılında gündeme gelen "partili cumhurbaşkanlığı"nı isteme oranı ise yüzde 10,5.

Başkanlık sistemi, en çok güvenilen kurumlar, OHAL ve AB üyeliği gibi diğer önemli başlıkların da yer aldığı araştırmadan öne çıkanları sizler için derledik...

Kadir Has Üniversitesi'nin her yıl mevcut ya da olası sorunlar ile gündeme ilişkin konularda toplumun nabzını tespit etmek amacıyla yaptığı araştırma 26 ilde gerçekleştirildi.

Terör, 2016'da yüzde 35'lik oranla yine ilk sırada yer aldı.

2015'te yüzde 39 oranıyla da en büyük sorun terör olarak görülmüştü.

2015 yılında sadece yüzde 1,3’lük bir kesimin sorun diye nitelendirdiği FETÖ, 2016 yılında radikal bir artışla yüzde 25,2 oranına yükselerek ülkenin en önemli ikinci sorunu haline geldi.

Bu yıl hükümetin PKK ile mücadele performansını başarılı bulanların oranı yüzde 35,6’ya yükseldi. 

Hükümetin en başarılı performans gösterdiği alan ise yüzde 45,8’lik oranla FETÖ ile mücadele oldu. Kamuoyunun yarısı FETÖ’nün siyasi uzantıları olduğu konusunda hemfikirken, her 10 kişiden 6’sı ise FETÖ’nün halen bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor. 

FETÖ ile mücadele yöntemleri toplumun yüzde 71,4’ü tarafından onaylanıyor.

En önemli üçüncü sorun ise yüzde 10,5 oranıyla işsizlik oldu.

Dördüncü sırada gelen hayat pahalılığının da geçen yılın yüzde 5,1’lik oranının yaklaşık iki katına çıkarak yüzde 9,8’e yükseldiği gözlendi.

Araştırmaya katılanların yüzde 71,7’sine göre Türkiye’de ekonomik kriz var...

Araştırma sonuçlarına göre vatandaş ekonominin gidişatından hoşnut görünmüyor. Toplumun büyük bir kısmı ekonomik açıdan kötü durumda olduğunu ve ülkede ekonomik kriz yaşandığını düşünüyor. 

Buna karşılık, kamuoyunun yüzde 38,7’si hükümetin ekonomi politikalarını başarılı bulduğunu belirtiyor. Hükümetin ekonomi politikaları özellikle kendi parti tabanı tarafından başarılı görülmekle birlikte, muhalefet partilerinin tabanları ekonomi politikalarını başarısız buluyor.

'Sizce Merkez Bankası yönetimi siyaset etkisinden bağımsız olmalı mı?' Bu soruya 'Evet' diyenlerin oranı geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 azalarak yüzde 62,4'e geriledi.

'Sizce Türkiye bölünme tehlikesi altında mı?' sorusuna yüzde 37,5'lik 'Evet' yanıtı...

Halkın Türkiye’nin bölünme tehlikesi altında olduğunu düşünme oranında geçen yıla göre bir düşüş gözlendi. 

2015 yılında bu oran yüzde 54,2 olarak gerçekleşmişti.

OHAL destekleniyor ancak uzatılması istenmiyor.

15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlardan sonra OHAL ilan edilmesini destekleyenlerin oranı yüzde 59,8. 

Kamuoyu OHAL ilan edilmesini onaylıyor, ancak süresinin uzatılmasına karşı çıkıyor. 

“Mevcut OHAL süresinin uzatılması gerektiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna “Hayır” yanıtını verenlerin oranı yüzde 48,5. 

OHAL kapsamında basına getirilen sınırlamalar kamuoyunun yüzde 41,7’si tarafından onaylanırken, yüzde 44’ü tarafından doğru bulunmuyor.

"Başkanlık" isteyenlerin oranı yüzde 22,1’den yüzde 32,5’e yükseldi.

Ülkenin yönetim tarzı olarak üniter devlet isteyenlerin oranı geçtiğimiz yıla göre yüzde 16,2 düşerek yüzde 52,7’ye gerilerken, başkanlık sistemini isteyenlerin oranı yüzde 22,1’den yüzde 32,5’e yükseldi. 

2016'da gündeme gelen partili cumhurbaşkanlığını isteme oranı ise yüzde 10,5 olarak gözlendi. Böylece başkanlık veya partili cumhurbaşkanlığı alternatiflerini destekleyenlerin toplan oranı yüzde 43 olarak tespit edildi. 

“Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı’nın siyasi konularda taraf olmasını onaylıyor musunuz?” sorusuna yüzde 55 “Hayır” yanıtını verdi. Bu soruya geçen yıl “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 75,4 idi.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de en güvenilir kurum olarak Cumhurbaşkanlığı tespit edildi. Vatandaş yüzde 49,4’lük oran ile en çok Cumhurbaşkanlığı kurumuna güvendiğini belirtti.

Kamuoyunda ilk kez ordunun güvenilirliği düşüş gösterdi.

Geçen yıl yüzde 62,4’lük oran ile vatandaşın en güvendiği kurum olan Türk Silahlı Kuvvetleri, bu yıl polis teşkilatıyla birlikte en güvenilir ikinci kurum oldu. 

Ordu ve polis teşkilatına olan güvenin oranı eşit gerçekleşti: yüzde 47,4.

En az güvenilen ise yüzde 15,1 ile medya oldu.

Geçen yıl yüzde 40’lık orana sahip YÖK/ÖSYM ise radikal bir düşüşle yüzde 22,1’de kaldı.

AB'ye üyeliği istiyor muyuz? AB’yi destekleme oranı 2015’te yüzde 65,1 iken bu yıl yüzde 45,7’ye geriledi.

Türkiye’nin AB’ye üye olabileceğini düşünme oranında da önemli düşüş gözlemlendi. 

Oran yüzde 38,3’ten yüzde 27’ye geriledi. Aynı şekilde Türkiye’nin NATO üyeliğinin devam etmesini destekleyenlerin oranında son iki yılda yüzde 20’lik düşüş gözlemlendi. 

Oran 2014 yılında yüzde 76,2, 2015 yılında yüzde 69,5 iken; 2016 yılında yüzde 58’e düştü.

Araştırmanın tam metnini görüntülemek isterseniz 👇

Buraya tıklayarak sunum dosyasını indirebilirsiniz.

Peki sizce ülkemizin en büyük sorunu ne? Söz sizde...

Terör
Hayat pahalılığı
İşsizlik
Hak ve özgürlüklerin kısıtlanması
Diğer

Araştırmaya katılanların yüzde 71,7'si Türkiye'de ekonomik kriz var diyor. Katılıyor musunuz?

Evet, ekonominin gidişatından memnun değilim.
Hayır, katılmıyorum.

Yönetim tarzı için ne düşünüyorsunuz?

Parlamenter sistem.
Başkanlık sistemi.
Partili cumhurbaşkanlığı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir