Görüş Bildir

Bursa Haberleri

Marmara Bölgesi'nin Güney kısmında yer alan Bursa ili, Türkiye'nin en kalabalık dördüncü şehridir. Nüfusu 2021 itibarıyla 3 milyonu aşmıştır. İl yönetiminde Ali Nur Aktaş vardır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi

Türkiye'nin ili olan Bursa, en kalabalık dördüncü şehri olarak bilinmektedir. Eski ismi Hüdavendigar'dır. Güney Marmara Bölgesi'nde yer alan Bursa iklim olarak bölgelere göre farklılık gösterse de genellikle ılımandır. Yüz ölçümü 10.881 olan ilin nüfusu ise 3.147.818'dir. Ekonomik olarak Türkiye genelinde en gelişmiş kentlerden biri olarak bilinmektedir. Ekonominin yanından birçok tarihsel değerlere, spor kulüplerine, turizm alanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Futbol takımı olan Bursaspor 2009-2010 yılında süper lig şampiyonu olmuştur. Kültürel olarak 2014 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir. Turizm alanında Uludağ, Mudanya, İznik, Ulubat Gölü gibi yerler ilgi görmektedir. Yöresel lezzetlerinde ise kestane şekeri ve Bursa kebabı en bilindik olanlarıdır.

Popüler İçerikler

Nafakasını Ödemediği İçin Cezaevine Giren Kişiyi Erkekleri Koruma Derneği Kurtardı: Sosyal Medya İkiye Bölündü
81 yaşındaki Züftü Şirin, 20 yıl önce boşandığı eski eşine nafaka ödemesi yapmasının ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Sosyal medyada büyük bir tartışma yaratan bu olayın ardından 'Erkekleri Koruma Derneği' Şirin'i cezaevinden çıkartmak için çalışmalara başladı. Yaşlı adamın Dernek tarafından cezaevinden çıkartılmasına kimileri destek olurken kimileri de eleştirilerini dile getirdi.
Yerel Seçimlere Giderken Seçmenler, Partiler ve İttifaklar
2023 mayıs ayında yapılan genel seçimlerin üzerinden bir yıl bile geçmeden yerel seçimler için sandıklar yeniden kuruluyor. 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak seçimlerde seçmenler; belediye başkanlarını, köy ve mahalle muhtarlarını, belediye ve il genel meclisi üyelerini belirlemek üzere sandığa gidecekler. Önümüzdeki beş yıl boyunca mezarlıklardan park ve bahçelere, içtiğimiz sudan soluduğumuz havaya, bindiğimiz otobüsten yürüdüğümüz kaldırıma, çöplerimizin toplanmasından imhasına kadar gündelik hayatın hemen her aşamasına dokunan yöneticilerin kimler olacağını belirleyecekler. Bunu yaparken genel seçimlerde olduğu gibi oy verirken ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılardan etkilenebilirler. Sandığa giderken yanlarında dini, siyasi veya etnik kimliklerini götürerek de oy verebilirler. Bazıları eskiden beri sahip çıktığı değerlerine, düşüncelerine ve inançlarına ses olması umuduyla oyunu kullanır. Kimisi de oy vermeye alışık olduğu siyasi partinin adayına mührünü basar geçer.