MİT: 'Uludere'yi Bir Gün Sonra Duymamız Mümkün Değil'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

MİT'ten Uludere Açıklaması

MİT'ten Uludere Açıklaması

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) 34 sivil vatandaşın öldüğü Uludere olayından yapılan resmi açıklamanın ardından haberdar olduğu ortaya çıktı. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Uludere alt komisyonu özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gönderdiği bilgi ve belgeleri incelemek için toplandı.

İncelenen belgeler arasında MİT'in 'Uludere olayıyla ilgili' savcılığa gönderdiği belge de vardı. MİT'in konuyla ilgili raporunda "Olaydan haberimiz yoktu, resmi kaynaklardan bize bildirildi" denildiği öğrenildi. Raporda ayrıca "Somut bir hareket ve sızmadan söz etmedik. 28 Aralık'ta kimseyle bilgi paylaşmadık" şeklinde ifadelerin kullanıldığı da bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

MİT'ten Uludere açıklaması

MİT'ten Uludere açıklaması

MİT kaynakları, Uludere olayına ilişkin ''MİT olayı bir gün sonra duydu'' haberlerinin doğru olmadığını belirtti.

MİT kaynakları, Uludere olayına ilişkin ''MİT olayı bir gün sonra duydu'' haberlerinin doğru olmadığını belirterek, olaya ilişkin, askeri birimlerle bağlantının bir gün sonra sağlandığını bildirdi.

MİT kaynakları, Uludere olayına ilişkin, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığının talebine, Teşkilatın 13 madde halinde cevap verdiğini belirterek, ''Olayın öncesinde ve olay anında askeri birimlerle teşkilatın herhangi bir ünitesinin irtibatının olmadığını, askeri birimlerle bağlantının ancak ertesi gün sağlandığını kaydetti.

Söz konusu durumun ''MİT olayı ertesi gün duydu'' şeklinde yansıtıldığını vurgulayan MİT kaynakları, ''Medyanın kısa sürede bilgi sahibi olduğu söz konusu olayda, MİT'in bir gün sonra duyması mümkün değildir'' ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırTürkiye Büyük Millet Meclisiolay
Görüş Bildir