Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tuncel: Öcalan Özgür Olmadan, Gerçek Anlamda Bir Barış Olmayacak

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tuncel: Öcalan Özgür Olmadan, Gerçek Anlamda Bir Barış Olmayacak

Tuncel: Öcalan Özgür Olmadan, Gerçek Anlamda Bir Barış Olmayacak

Kadıköy'de, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul İl Örgütü, Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin 15'inci yıldönümünde, yürüyüş düzenleyerek basın açıklaması yaptı. BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel "Öcalan özgür olmadan, gerçek anlamda bir barış olmayacak" dedi.

İSTANBUL - Altıyol’da toplanan BDP İstanbul İl Örgütü mensubu yaklaşık 100 kişi, üzerinde "15 Şubat Uluslararası komployu kınıyoruz" yazılı pankart açarak İskele Meydanına doğru yürümeye başladı.

Yürüyüş boyunca Abdullah Öcalan lehine sloganlar atan grubun İskele Meydanına ulaşmasının ardından, BDP İl Eş Başkanı Asiye Kolçak basın açıklaması okudu. Basın açıklamasının ardından konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Kürt sorununun çözülmemesi konusunda, halklar arası çatışma çıkarma konusunda uluslararası güçlerin hala umut içerisinde olduğunu söyledi. Tuncel, "Bu umudu boşa çıkarmak, bu ülkede başta siyasilerin sorumluluğundadır. Bu ülkede yaşayan tüm halklar, emekçiler, demokrasi güçleri barış istiyor, özgürlük istiyor. Bugün özellikle İmralı’da, Kürt Halkı lideri sayın Abdullah Öcalan ile başlatılan diyalogun bu açıdan önemli olduğunu düşünüyoruz. Daha önce de Oslo süreci olarak ifade edilen süreçte de diyalog yaşanmıştı. Ancak o zaman güçlü bir siyasi irade açığa çıkmadığı için, bu süreç şeffaf yönetilmediği için, bu süreçte gerçekten Kürt Halkı’nın hak ve özgülük talebine karşılık verecek bir noktaya gelmediği için Oslo süreci boşa çıkartıldı. Kimin tarafından, nasıl boşa çıkartıldığı önümüzdeki dönem çok daha netleşecektir. Şimdi gelinen süreçte, başlatılan bu sürecin gerçekten Orta Doğu halklarının barışına evrilmesi mümkündür. Bu başlatılan süreçte özellikle Kürdistan halkının, bir halk olarak görülmesi ve haklarının güvenceye alınması konusunda siyasi bir iradenin olması gerekiyor" dedi.

İKİNCİ HEYETİN ADAYA GİTMESİ SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÖNEMLİDİR

Kamuoyunda çokça tartışılan İmralı’ya ikinci heyetin gitmesi konusundaki düşüncelerini dile getiren Sebahat Tuncel, "Biz özellikle sayın Ayla Akad ve Ahmet Türk’ün 14 yıl aradan sonra, İmralı Adası’na gidip, sayın Öcalan’la görüşmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Tecridi kırmıştır. Kürt halkı 14 yıl boyunca direnerek, tecridi anlamsızlaştırmıştır. Şimdi ikinci heyetin adaya gitmesi, sorunun çözümü açısından önemlidir. Ama bunu zamana yaymak, süreci kendi istedikleri gibi algılamaya çalışmak, sürece katkı sunmamaktadır. Sonuçta Kürt Halkı’nın talepleri vardır. Hükümetin bu talepleri görmesi gerekiyor. Bu yüzden bir an önce BDP olarak belirlediğimiz heyetin bir an önce adaya gitmesini istiyoruz" diye konuştu.

Sürecin müzakereye dönüşmesini istediklerini kaydeden Tuncel "Biz bu sürecin tarafıyız. Savaşın mağdurlarıyız, çözümün tarafıyız. Yani BDP olmadan bu sürecin gelişmesi mümkün değildir. Diğer bir nokta; bu sürecin başarıya ulaşmasının bir yolu da, bugün boşa çıkarılan uluslararası komplonun Türkiye tarafından da kabul edilmesi, görüşmelerin İmralı’da değil, aslında daha özgür koşullarda yapılması gerektiğidir. Komplo boşa çıkartılmıştır. Sıra Kürt Halkı önderi sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğündedir. Öcalan özgür olmadan, gerçek anlamda bir barış olmayacaktır" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın "BDP risk almalı" sözlerini de hatırlatan BDP İstanbul milletvekili Tuncel "Biz halkımızın özgürlüğü için, Kürdistan halkının özgürlüğü, Türkiye halklarının bir arada yaşaması için her zaman risk almaya hazırız. Çünkü biz gerçek anlamda çözüm, gerçek anlamda kardeşlik, gerçek anlamda barış istiyoruz. Gerçek anlamda barış isteyenler risk alır. Asıl mesele risk almak değil, Bu süreci doğru yönetmektedir" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanİmralıİstanbul
Görüş Bildir