Suriye ile Esir Değişimi Gerçekleşti

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye'de Tutuklular Serbest Bırakılacak

Suriye'de Tutuklular Serbest Bırakılacak

Suriye yönetiminin, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutukluyu, bu sabah serbest bırakacağı öğrenildi.

AA muhabirine Şam'da açıklamada bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, esir değişiminin şu saatlerde gerçekleşeceğini söyledi.

Türkiye ve Katar'ın arabulucuğuyla yürütülen çalışmalara katkı sağlamak için Şam'da bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, muhalif grupların ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşını serbest bırakacağını, Suriye yönetiminin de, 48 İran vatandaşına karşılık olarak, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 73'ü kadın 2 bin 130 sivil tutuklu Suriyeliyi serbest bırakacağını belirtti.

Takas çalışmalarının uzun zaman önce başladığını ve şu saatlere kadar devam ettiğini kaydeden İHH Başkanı Bülent Yıldırım, takası ''insani diplomasinin bir zaferi olarak gördüklerini'' dile getirdi.

Yıldırım, ''Başta Beşşar Kaddumi olmak üzere, farklı milletlere mensup sivillerin kurtarılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz'' dedi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, geçen yıl Suriye'de yürüttüğü İnsani Diplomasi çerçevesinde, başta Suriye'de tutuklu bulunan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun olmak üzere çok sayıda Türkiye vatandaşının, 28 İranlı sivil vatandaşının ve Suriye cezaevlerinde bulunan 7 Suriyeli tutuklunun serbest bırakılmasını sağlamıştı.

ŞAM / AA

Haberin Tamamı İçin:

Suriye ile Esir Değişimi Gerçekleşti

Suriye ile Esir Değişimi Gerçekleşti

48 İranlı Şam'ın Duma Bölgesi'nden serbest bırakıldı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 2 bin 130 kişi nakledilmeye başlandı.

Türkiye ve Katar'ın arabuluculuğuyla Suriye'nin başkenti Şam'da devam eden esir takası işlemleri için bu ülkede bulunan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, “48 İranlı Şam'ın Duma Bölgesi'nden serbest bırakıldı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 2 bin 130 kişi nakledilmeye başlandı” dedi.

Türkiye ve Katar'ın arabuluculuğuyla, Suriyeli muhaliflerin bir süredir ellerinde tuttukları 48 İran vatandaşına karşılık olarak, Suriye yönetiminin, aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu 2 bin 130 sivil tutuklunun, bu sabah serbest bırakılmasını öngören müzakerelerin sürdüğü ve birden fazla mekanda takas işleminin sürdüğü ve tutukluların araçlara nakledildiği bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İranKatarSuriye
Görüş Bildir