Baydemir Barikatı Deldi

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

BDP'lilerden Türk Bayrağı Nöbeti | Hürriyet

BDP'lilerden Türk Bayrağı Nöbeti | Hürriyet

Diyarbakır'da BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile bazı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu grubun, cezaevlerinde siyasi tutukluların başlattığı açlık grevine destek eyleminde olay çıktı. Gruptan bazı kişiler sağlık ocağı önündeki Türk Bayrağı'nı indirmek istedi. Gruptan bazı kişiler de hemen direk önünde önlem alarak bayrağın indirilmesi eylemini engel oldu.

Eylem öncesi Gültan Kışanak ile BDP milletvekilleri Emine Ayna, Nursel Aydoğan, Halil Aksoy, bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 1000 kişi, BDP’nin Bağlar İlçe Örgütü önünde toplandı. BDP’liler cezaevlerinde açlık grevlerine destek için yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne yürümek istedi.

POLİS YÜRÜYÜŞE İZİN VERMEDİ

Polis, izinsiz olduğu gerekçesiyle yürüyüşe engel oldu. Bunun üzerine yürümekte ısrar eden BDP’liler gruplara ayrıldı. Bir grup Diyarbakır-Mardin Karayolu'nu bir süre trafiğe kapatırken, bir grup BDP’li de cezaevine gitti. Milletvekili Aysel Tuğluk ve Nursel Aydoğan da karayolunu kapatan gruba katılarak destek verirken, yolu açmayan göstericilere polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polislere taş yağdıran göstericiler sokak aralarına kaçarken, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk polisin müdürleriyle tartıştı.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne yürüyen ve aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, milletvekilleri Emine Ayna, Halil Aksoy ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de bulunduğu gruba polis engel oldu. Polisin dağılmaları için yaptığı uyarılara karşın Osman Baydemir, "Taş yok, sopa yok, neden engel olunuyor" diyerek tepki gösterdi.

KIŞANAK'TAN POLİSLERE: YOL KESEN SİZSİNİZ

Gültan Kışanak’ın tepki gösterdiği bir polis müdürü, "Az önce Aysel Tuğluk oturdu, yolu kapattı. Dokunulmazlığı varsa da herkesin hakkını ihlal eder demek değildir" dedi. Bunun üzerine Kışanak, "Bütün yolları siz kapattınız. Yol kesen sizsiniz" karşılığını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Açlık Grevine Destek Gerginliği | CNN Türk

Açlık Grevine Destek Gerginliği | CNN Türk

Cezaevlerinde KCK'lı tutuklular tarafından başlatılan açlık grevlerinin 38. gününde Taksim'de eylem yapıldı. Hükümeti protesto eden gruba BDP'li vekiller de destek verdi. Diyarbakır'da ise cezaevi önüne yürümek isteyen gruba polis müdahale etti.

Taksim'de bir araya gelen grup, cezaevlerinde 'den bu yana devam eden açlık grevlerine dikkat çekti.

"Ölüm değil çözüm" yazılı pankartlar taşıyan grup üyeleri, açlık grevi başlatan Kürt siyasi tutuklularının taleplerini dile getirdi.

Diyarbakır'da müdahale

Diyarbakır'da ise BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile bazı milletvekillerin de aralarında bulunduğu BDP'lilerin, cezaevlerinde bulunan siyasi tutukluların başlattığı açlık grevi eylemine destek olmak için düzenlemek istediği yürüyüşte olaylar çıktı.

BDP Genel Başkanı Gültan Kışanak, Van bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Milletvekilleri Emine Ayna ve Nursel Aydoğan, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu yaklaşık bin kişi BDP Bağlar İlçe Başkanlığı önünde toplandı.

Yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan E Tipi Cezaevi'ne yürümek isteyen BDP'lilere, valilik tarafından izin verilmedi. BDP'lilerin yürümekte ısrar etmesi üzerine olaylar çıktı.

Olayların çıkması üzerine BDP'liler gruplara ayrıldı. Bir grup BDP'li Diyarbakır-Mardin karayolunu bir süre trafiğe kapatırken, bir grup BDP'li de cezaevine gitti.

Milletvekili Aysel Tuğluk ve Nursel Aydoğan da karayolunu kapatın gruba katılarak destek verirken, yolu açmayan göstericilere polis, gaz bombası, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Müdahale üzerine sokak aralarına kaçan göstericiler de polis araçlarını taşlamaya başladı.

Bu sırada Aysel Tuğluk'un gaz sıkılması nedeniyle çok sinirlendiği ve polis müdürleriyle tartıştığı görüldü. Müdahalenin ardındın göstericilerle polis arasında başlayan kovalamaca, sokak aralarında devam etti.

Bu sırada Cezaevi önünde bulunan ve aralarında BDP Genel Başkan yardımcısı Gültan Kışanak, milletvekilleri Emine Ayna, Halil Aksoy ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu grup, polis ekiplerince engellendi.

Durdurulan gruptakilere polis ekipleri, sık sık 'dağılın' uyarısı yaptı.

Baydemir, "Ya Allah" diyerek barikata yüklendi

Dağılmayan grup içinde bulunan Osman Baydemir, "Taş yok, sopa yok, molotof yok. Sadece ve sadece vicdanımızın sesiyle buradayız. Tek bir insanın yaşamını yitirmemesi için buradayız. Lütfen yolumuzu kesmeyin. Demokratik hakkımızı gasp ediyorsunuz. İnsanların cezaevinde veya dağda veya ovada ölümüne bizim vicdanımız elvermiyor. Bizim görevimiz insanlığa sahip çıkmaktır."

Baydemir, "Hadi Ya Allah" diyerek grubun hareketlenmesini sağladı. Polis barikatına yüklenen Baydemir ve beraberindekiler, çevik kuvvet ekipleri tarafından engellendi. Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından milletvekili ve başkanların cezaevi önüne gitmesine izin verildi.

Emine Ayna, polis ile tartıştı

Bu sırada cezaevi önünde toplanan bir bir başka grup oturarak yolu trafiğe kapattığı sırada polis müdürleri ve milletvekili Emine Ayna arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Yaşanan gerginliklerden sonra cezaevi önüne gelen BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve ismi öğrenilemeyen bir polis müdürü arasında da tartışma çıktı. Polis müdürü, "Az önce Aysel Tuğluk oturdu, sigara içerek yolu kapattı. Dokunulmazlığı varsa da herkesin hakkını ihlal eder demek değildir" sözü üzerine Gülten Kışanak, "Bütün yolları siz kapattınız. Yol kesen sizsiniz" şeklinde karşılık verdi.

Gösteriler sırasında fenalaşan bir BDP'li cezaevi önünde bekleyen polis aracına konarak hastaneye sevk edildi. Yapılan görüşmelerin ardından yürüyüşe geçen BDP'li grup, sık sık Öcalan lehinde slogan attı.

Cezaevi yakınlarındaki bir sokakta toplanan gruba yönelik bir konuşma yapan Aysel Tuğluk, tutukluların başlattığı açlık grevlerini sonuna kadar desteklediklerini belirterek, "Artık hiç kimsenin ölmesini istemiyoruz. Artık Kürt gencinin, Türk gencinin ölümünü kaldıramıyoruz, yeter diyoruz. Tanklarınız, toplarınız, uçak savarlarınız bu mücadeleyi durduramayacaktır" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Baydemir Barikatı Deldi

Baydemir Barikatı Deldi

Diyarbakır'da cezaevlerindeki açlık grevlerine destek için eylem yapan gruba polis biber agzıyla müdahale etti. Gazdan eylemci gruptaki BDP'li milletvekilleri de etkilendi.

Olayların çıkması üzerine BDP'liler gruplara ayrıldı. Bir grup BDP'li Diyarbakır-Mardin karayolunu bir süre trafiğe kapatırken, bir grup BDP'li de cezaevine gitti. Milletvekili Aysel Tuğluk ve Nursel Aydoğan da karayolunu kapatın gruba katılarak destek verirken, yolu açmayan göstericilere polis, gaz bombası, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale üzerine sokak aralarına kaçan göstericiler de polis araçlarını taşlamaya başladı. Bu sırada Aysel Tuğluk'un gaz sıkılması nedeniyle çok sinirlendiği ve polis müdürleriyle tartıştığı görüldü. Müdahalenin ardındın göstericilerle polis arasında başlayan kovalamaca, sokak aralarında devam etti. Bu sırada Cezaevi önünde bulunan ve aralarında BDP Genel Başkan yardımcısı Gülten Kışanak, milletvekilleri Emine Ayna, Halil Aksoy ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de bulunduğu grup, polis ekiplerince engenllendi. Durdurulan gruptakilere polis ekipleri, sık sık 'dağılın' uyarısı yaptı.

Dağılmayan grup içinde bulunan Osman Baydemir, "Taş yok, sopa yok, molotof yok. Sadece ve sadece vicdanımızın sesiyle buradayız. Tek bir insanın yaşamını yitirmemesi için buradayız. Lütfen yolumuzu kesmeyin. Demokratik hakkımızı gasp ediyorsunuz. İnsanların cezaevinde veya dağda veya ovada ölümüne bizim vicdanımız elvermiyor. Bizim görevimiz insanlığa sahip çıkmaktır. Hadi Ya Allah" diyerek grubun hareketlenmesini sağladı. Polis barikatına yüklenen Baydemir ve beraberindekiler, çevik kuvvet ekipleri tarafından engellendi. Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından milletvekili ve başkanların cezaevi önüne gitmesine izin verildi.

Gösteriler sırasında fenalaşan bir BDP'li cezaevi önünde bekleyen polis aracına konarak hastaneye sevk edildi. Yapılan görüşmelerin ardından yürüyüşe geçen BDP'li grup, sık sık Öcalan lehinde slogan attı. Yapılan yürüyüş sırasında sokak içerisinde bulunan bir sağlık ocağının önündeki direkte asılı bulunan Türk Bayrağı, çocuklar tarafından indirilmek istendi. Ancak BDP'liler çocuklara izin vermeyerek, yürüyüş sonuna kadar Türk Bayrağı'nın asılı bulunduğu direk önünde önlem aldı.

Haberdesin

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviBarış ve Demokrasi PartisiBiber GazıDiyarbakırGültan KışanakMardinPolisVanolay
Görüş Bildir