300 Milyon iCloud Hesabını Çaldığını İddia Etmişti: Apple'a Şantaj Yapan Türk Hacker Albayrak'a Hapis Cezası

 > 
54PAYLAŞIM

YouTube üzerinden yayınladığı video ile 300 milyonu aşkın iCloud hesabına erişim sağladığını iddia ederek Apple'dan fidye isteyen Türk bilgisayar korsanı Kerem Albayrak iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

WebTekno'dan Berk Baylançiçek'in haberine göre, geçtiğimiz gün hakim karşısına çıkan Türk hacker, 2 yıl hapis cezasına çaptırıldı.

Cezası ertelenen Albayrak, toplam 300 saat kamu hizmeti yapacak ve 6 ay boyunca elektronik kelepçe takacak.

Albayrak, mahkemedeki ifadesinde siber suçun içine girdiğinde ve yükselmeye başladığında her şeyin daha ilgi çekici hale geldiğini söyleyerek, “İnternette gücünüz olduğunda herkes size saygı duyuyor. Bu da şöhret sahibi olmanızı sağlıyor. Bugünlerde herkes bunu kovalıyor”  şeklinde konuştu.

'Adaletten kaçabileceğine inanıyordu...'

NCA Kıdemli Araştırmacısı Anna Smith, “İnsanların kişisel bilgilerini ele geçirdikten ve çok uluslu büyük bir şirkete şantaj yaptıktan sonra adaletten kaçabileceğine inanıyordu. Amacı şöhrete ve paraya ulaşmaktı; ancak NCA, siber suçluları adalete teslim etmeye kararlıdır” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

319 milyon iCloud hesabına erişimi olduğunu iddia ederek Apple'ı fidye ödemediği takdirde bunları sıfırlamakla tehdit eden 22 yaşındaki Türk bilgisayar korsanı Kerem Albayrak, geçtiğimiz günlerde İngiltere Ulusal Siber Suç Birimi (NCA) tarafından Londra’daki evinde yakalanmıştı. Albayrak’ı tutuklayan kolluk kuvvetleri, Türk hacker’ın telefon, bilgisayar ve sabit diskler dahil olmak üzere tüm dijital cihazlarına el koymuştu.

ABD’li teknoloji devi Apple ile iletişime geçen ve elindeki iCloud hesapları karşılığında şirketten 133.000 İngiliz poundu değerinde Bitcoin ve 837 İngiliz poundu değerinde iTunes kuponu talep eden Albayrak, verileri üçüncü taraf uygulamalar üzerinden edindiğini ifade etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir