Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nazi Almanyası'nda Yapılan Bilimsel Çalışmalarının 10 Mirası

 > 
22bPAYLAŞIM

Dünya'nın başına gelen en kötü şeylerden olan Adolf Hitler ve Naziler'in dahi yaptığı bazı iyi şeyler var. Dünyaya korku salan bu imparatorluk, hayvan haklarından ulaşıma kadar bugün dünya genelinde sahip olunan bir çok şeyin öncüsü olmuştur. Nazilerin günümüz dünyasına bıraktığı miraslara kısaca bir göz atalım.

1. Tıp alanına yapılan katkılar

Bütün etik ve ahlaki sınırların aşıldığı Nazi Almanyası’nda bu sayede tıpta çok önemli gelişmeler yaşandı. Toplama kamplarından topladıkları denekler genetik biliminin yolunu açtı. Örneğin; hipotermi üzerinde bir çok çalışması bulunan Naziler, elde ettikleri verileri yine toplama kampındaki esirlere daha "iyi" bir işkence uygulamak için kullandı. Ne kadar kötü şeyler yapmış olsalar da, şu anda kullanılan bir çok tedaviyi Naziler'e borçlu olduğumuz gerçeğini değiştiremiyoruz.

2. Roket teknolojisine yapılan katkılar

Roketler konusunda bir uzman ve Nazi Partisi'nin üyelerinden olan Alman Wernher Von Braun; İkinci Dünya Savaşı'nda hem Amerikalılara hem de Almanlar'a yardımcı oldu. Yardımlarından dolayı Amerikan vatandaşlığına davet edilen von Braun burada geliştirdiği roketler sayesinde, insanoğlunun Ay'a ayak basmasını sağladı.

3. Otobanın bulunması

Onların deyimi ile "autobahn"lar yine Naziler'den dünyaya miras bırakılmış bir buluş. Amacı tüm ülkeyi birleştirmek olan otobanların yapımında 100 bin kişi görev aldı ve dünyaya büyük bir örnek oldu. Almanlar şu an hala dünyanın en gelişmiş otoyol sistemine sahiptir.

4. Das Auto

"Halkın arabası" anlamına gelen gelen bu köklü markanın Hitler'in emri ile hayata geçirildiği biliniyor. Zamanında 990 Mark’a -neredeyse küçük bir motorsiklet parası- satılan bir Volkswagen'i yollarda çalışır vaziyette görmemiz ise üstün Alman mühendislik zekasını gösteriyor. Ayrıca o döneme kadar yapılan arabaların 2 kişilik olmasına karşın Adolf Hitler'in çocukların da arabalara binebilmesi için 4 koltuklu yapılması emrini verdiğini biliyor muydunuz?

5. Film endüstrisine Katkıları

Nazi Almanya'sı propaganda filmlerine ve reklamlara son derece önem veriyordu. Bunun nedeni tabi ki devamlılığı sağlamak idi. Bu yüzden film endüstrisine harcanan astronomik rakamlar sayesinde manyetik banda kayıt ve kamera rayı gibi sistemler ilk olarak Naziler tarafından kullanıldı. Bugün ise Hollywood'da hala en çok kullanılan yöntemlerden biri.

6. Modaya katkıları

Adidas ve Puma'nın iki kardeş tarafından Nazi Almanyası'nda olaylı bir şekilde kurulduğunu hepimiz duymuşuzdur. Peki ya Boss'un da bir Alman markası olduğunu biliyor muydunuz? Belki de biraz "koyu" bir Alman markası. Çünkü Hugo Boss bu markayı Nazi modasını yaymak için kurmuştu. Şuan ise dünyada modanın en saygın markalarından biri. Nereden, nereye..

7. Yoksullar için devlet programları

Naziler'in bütün Almanlar'ın belli standarda ulaşması yönünde uyguladıkları bir politika anlayışı vardı. Bunu sağlamak için yüksek derecede Nazi subayları bile evlere gidip bağış topluyordu. Çok başarılı bir program olmasının yanısıra çok da yararlı bir propagandaydı. Hitler bu sayede yoksul kesimin önemli ölçüde desteğini toplamıştı. Halkın gözünde bir nevi Robin Hood idi Adolf Hitler.

8. Av yasağı

Hala çoğu batılı ülke tarafından kullanılan av kısıtlaması ve av yasağının öncüsü Nazilerdir. Bu yasağın nedenini "ülkenin doğasını korumak" olarak nitelendiren Hitler amacına ulaşmış gibi görünüyor. Zira Almanya'nın hemen her ormanında hala kurtlar bulmak mümkün.

9. Sigara yasağı

Bir kampanya olarak başlatılan ve halka sigarayı bıraktırmayı veya sigaradan uzaklaştırmayı amaçlayan bu yasak dünyada bir ilkti. Halka açık alanlarda, restoran ve toplu taşıma araçlarında tütün ve tütün ürünlerinin içilmesini yasaklandı. Bunun nedeni ise Hitler'in sağlıklı bir Alman nesli istemesidir.

10. Hayvanların denek olarak kullanılmasına getirilen yasak

Şu an dünyada işleyen bir yasa olarak; belirli hayvanların deneylerde kullanımının yasaklanması Nazi Almanya'sının dünyaya kazandırdığı en "insancıl" şeylerden biridir. Bu yasa 1933 yılında yürürlüğe girmesine rağmen, o dönemde Yahudi, çingene ve eşcinseller üzerinde yapılan deneylerin serbest olması ise çok içler acısıydı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alper-berk-akin

HİTLER'i sevmeyen var mı?Adam Türk dostu kendi vatanı için çalışan bir insandı sevmiyounuz bari saygı duyun,o Türkiye'ye saldırsaydı bugün 1950 lerin Türkiyesi olurduk.

yami

Türk dostu derken neye dayanıyorsun? Ülkeler arasında dostluk değil, çıkar ilişki olmaz mı? Buyursun saldırsaydı, Age of Empires oynar gibi kolay olmaz o işler. Yok yani konuyla ilgili bilgim yok ama bana mantıksız geliyor. Seversin, saygı duyarsın kimse laf edemez; fikirleri hoşuna gidebilir, zeki bulabilirsin; olabilir yani...

alper-berk-akin

ATATÜRK'ü sevdiği için bize saygı gösteriyordu birçok sözünden anlayabilirsin.

yami

Yani saygı gösterdiğine şüphem yoktur ama Türk dostu demek yine de fazla iddialı...

alper-berk-akin

Tabi o da var sonuçta Avrupalı

tc-ozlem-yilhan

Alper Berk Akin. haklisin. Simdiki Turkiye 2500 yilinda. Ucuyoruz masallah. Herseyimiz muhtesem. Hergun uzaya gidip, gelen taksilerimiz var. Ayda 10.000 TL kazaniyor herkes. 1 kisi issiz degil. Ac degil. Her yer gulluk gulistanlik... Burada dolanacagina otur da, kitap oku,tarih oku. Belki birseyler ogrenirsin. Kendini gelistirirsin (zor ama...dene)

Gizli Kullanıcı

Adamlar soykırıyor ama çalısıyor

coskun-ugurlu

O masum insanların liderleri Almanyaya versayı imzalatmasaydı bunlar olmazdı diyebilmek de önemli tabi...

klemenjero

hayvan deneği tabi yasaklarsın. elinde bir sürü insan denek var. orospu çocukları

anil-kurosaki

Yahudiler en şerefsiz Irktır Yahudi sevici Seni :d doğru konuş Onlar hakkında

venezianno

Adolf hitlerin bi sözü var ( Dünyada tek ülke olsaydı , Sanayisi almanlardan , askerleri Türklerden , Fahişeleri fransadan olurdu) Adamım ya.

heskey

Rus değilmiydi o

Görüş Bildir