Görüş Bildir
Haberler
Yüzümüzde İlk Bakışta En Çok Dikkat Çeken Bölge: Türkiye ve Dünyada Rinoplasti Yani Burun Estetiği

Yüzümüzde İlk Bakışta En Çok Dikkat Çeken Bölge: Türkiye ve Dünyada Rinoplasti Yani Burun Estetiği

İnsan yüzünde ilk bakışta en çok dikkat çeken bölge burundur diyebiliriz. Bu nedenle hem estetik hem de psikolojik açıdan oldukça önem arz ediyor. Tıpta yaşanan gelişmeler ve uygulanmaya başlayan yenilikçi yöntemler ile kolayca estetik bir buruna sahip olmak mümkün hale geldi.

Rinoplasti diğer bir ismi ile burun estetiği, burun şeklini değiştirmek amacı ile yapılan cerrahi operasyonlardan bir tanesi. Rinoplasti estetik olarak beklentileri karşılamanın yanı sıra sağlık açısından da oldukça önemli bir gereklilik haline gelebilir. Operasyonlarla birlikte kişi hem daha rahat nefes alırken hem de istediği görünümdeki buruna sahip olabilir. Herhangi bir nedenden dolayı uygulanan rinoplasti uygulamasında öncelikle amaç solunum yolunun en iyi şekilde çalışılabilir hale gelmesidir. Aynı zamanda bununla birlikte şekil bozuklukları giderilebilir ya da birtakım değişiklikler uygulanabilir.

Genel olarak belirli bir yaşın üzerindeki kişilere uygulanabilir. Kadınlar için 16, erkekler için ise 18 yaşından sonra uygulanan bir ameliyat olarak biliniyor. İsteyen ve sağlık durumu uygun olan herkese uygulanabilen rinoplasti uygulaması için bu konuda deneyimli ve uzman ekiplerin olduğu tam donanımlı merkezlerin tercih edilmesi oldukça önemli. Gelin bu konunun detaylarına inelim...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Rinoplasti neden uygulanır?

Rinoplasti neden uygulanır?

Hem fonksiyonel hem de kozmetik nedenlerden dolayı gerçekleştirilebilen rinoplasti uygulamasının yapılma nedenlerinden ilki burunda oluşan doğumsal ya da sonradan gelişmiş bir şekil bozukluğu nedeniyle nefes alıp verme problemlerinin olması. Solunum bozukluklarına neden olan bu durum şekil bozukluğu gibi ortaya çıkabileceği gibi burnun iç kısmında yer alarak dışarıdan fark edilmeme ihtimali de bulunuyor. Rinoplasti uygulanmasının ikinci nedeni ise kişinin burnundaki görüntüden rahatsız olması. Burnun kemikli bir yapıya sahip olması, aşırı büyük olması, asimetrik olması gibi pek çok durumda rinoplasti uygulaması yapılabilir. Estetik amaç ile yapılan bu uygulama tamamen kişisel tercihe bağlı.

Rinoplasti öncesi ve sonrası nelerle karşılaşılır?

Rinoplasti öncesi ve sonrası nelerle karşılaşılır?

Diğer pek çok ameliyatta olduğu gibi rinoplasti uygulamasında da enfeksiyon, kanamaya da anesteziye karşı olumsuz bitkilerle karşılaşılabilir. Bunun için uygun görülen adaylara kişiselleştirilmiş bir plan uygulanır. Öncesinde görüşmeler yapılarak olumlu ya da olumsuz detaylı tüm bilgiler bireylere aktarılır. Ardından bireyin cerrahi operasyona uygun olup olmadığı belirlenir. Kişiye rinoplasti uygulamasından sonra kendisine neler kazandırıp neler kazandırır alamayacağı aktarılır. Aynı zamanda kan testi gibi pek çok fiziksel muayene ile ameliyat durumu incelenir.

Ameliyattan en az 2 hafta öncesinde ilaçlardan kaçınmak gerekir. Sigara içen bireylerin ara vermesi de ameliyatın olumlu olma olasılığını arttırır.

Operasyon öncesinde lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanması kararı verilir. Ayakta tedavi olan kişiler için lokal anestezi kullanılır. Genel anestezi için ise ekstra bir solunum tüpü kullanılıyor. Ameliyat esnasında burun içi ya da burnun hemen altına açılan küçük bir kesik ile kemik ve kıkırdak istenilen düzeyde ayarlanır.

Ameliyat sonrasında kişi aynı gün hastaneden çıkabilir. Fakat yanında bir kişinin bulunması önemli bir durumdur. Uygulama sonrasında anestezinin etkisi ile birkaç gün boyunca karar verme güçlüğü ya da yavaş tepki süresi ile karşılaşılabilir. İlk 4 ve 6 saat arasında soğuk uygulamalar yapılmalıdır. Bu uygulama sayesinde şişlik ve morlukların azalması mümkündür. Göz çevresindeki renk değişikliği 2 ile 7 gün arasında değişiklik göstererek yok olmaya başlar. Burun sırtında yer alan atel 1 hafta sonra çıkarılmaktadır. Bireyin cilt özelliğine göre bant uygulaması yapılabilir. Ameliyat sonrasında erken ödem dönemi 6 ile 8 hafta sürmesi beklenmektedir. Tam iyileşme ve son halin ortaya çıkması içinde yaklaşık 1 yıl sürenin geçmesi gerekmektedir. Rinoplasti sonrasında kontrol muayeneleri belirli aralıklarla yapılarak uzun dönem izlemleri de ameliyat sonrasında devam eder.

Dünyada ve Türkiye'de Rinoplasti

Dünyada ve Türkiye'de Rinoplasti

Yüz bölgesinde oldukça dikkat çeken burun estetik açıdan pek çok kişi için önemlidir. Estetik görünüm de oldukça önemli olmanın yanı sıra hassas bir bölge olarak da bilinir. Rinoplasti uygulaması için Türkiye ve dünyanın pek çok yerinde plastik cerrahlar hizmet vermekle birlikte ülkemiz son yıllarda artan yurtdışı talebe cevap verebilir duruma gelmiş böylece sağlık alanında özellikle estetik cerrahi döviz girdisi yaratan bir dal olmuştur. Estetik olarak iyi gözükmek ve düzgün bir burun yapısına sahip olmak uzman ve doğru ellerce yapılacak operasyonlarla mümkün olabilmektedir. 

Eğer siz de burun estetiği yaptırmayı düşünüyor veya burun estetiği fiyatı gibi konularda daha detaylı bilgi almak isterseniz ankaraestetikcerrahi.com üzerinden Doç.Dr.Nedim Sarıfakıoğlu’na başvuru yapabilirsiniz.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın