Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suriye'de Yakalanan Askerler İran Kimlikli

-

Şam'da Ulusal Güvenlik Binasına İntihar Saldırısı

Şam'da Ulusal Güvenlik Binasına İntihar Saldırısı

Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik binasını hedef alan intihar saldırısı düzenlendi. Bazı üst düzey güvenlik yetkililerinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Binanın Şam'ın merkezindeki Revda mahallesinde bulunduğu, Ulusal Güvenlik Bürosu'nun Başkanı Hişam İhtiyar'dan haber alınamadığı ...

Haberin Tamamı İçin:

Şam'da Ulusal Güvenlik Binasına Saldırı

Şam'da Ulusal Güvenlik Binasına Saldırı

Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik binasını hedef alan bir intihar saldırısı düzenlendi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın sarayına birkaç kilometre uzaklıkta bulunan binaya düzenlenen saldırıda Suriye Savunma Bakanı hayatını kaybetti.

Revda mahallesindeki binaya düzenlenen bombalı saldırıyı duyuran Suriye devlet televizyonu, patlamada yaralanan bazı hükümet yetkililerinin durumunun ciddi olduğunu bildirdi.

Kanal, saldırıda Savunma Bakanı'nın hayatını kaybettiğini bildirdi. Ulusal Güvenlik Bürosu'nun Başkanı Hişam İhtiyar'dan da haber alınamıyor.

ŞAM VOLKANI VE SURİYE DEPREMLERİ

Özgür Suriye Ordusu, dün ülke genelinde "Şam Volkanı" ve "Suriye Depremleri" adlı iki büyük operasyon başlattığını açıklamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Savunma Bakanı Öldürüldü

Suriye Savunma Bakanı Öldürüldü

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Şam kana bulandı

Şam kana bulandı

Suriye'nin başkenti Şam'da meydana gelen intihar saldırısında ülkenin Savunma Bakanı yaşamımını yitirdi.

Suriye devlet televizyonu, Şam'da düzenlenen intihar saldırısında Suriye Savunma Bakanı Davud Racha'nın öldüğünü bildirdi. İntihar saldırısında İçişleri Bakanı İbrahim El Şaar ile Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Devlet Başkanı Beşşar Esad 'in eniştesi Asıf Şevket'in de öldüğü öne sürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

Şam'dan İntihar Saldırısı Hakkında İlk Açıklama

Şam'dan İntihar Saldırısı Hakkında İlk Açıklama

Şam: Sorumluları bulup, çetelerin kökünü kazıyacağız.
Suriye'deki intihar saldırısının ardından yapılan ilk açıklamada şu ifadelere yer verildi

Patlamanın ardından Suriye'den yapılan ilk açıklamada "terörist saldırının" bazı "kiralık eller"in işi olduğu belirtildi.

Açıklamada, faillerin peşine düşüleceği ve "suç çeteleri"nin kökünün kazınacağı ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Şam'da İntihar Saldırısı

Şam'da İntihar Saldırısı

Suriye devlet televizyonu başkent Şam'daki ulusal güvenlik binasına "terörist bir saldırı" düzenlendiğini ve patlama olduğunu duyurdu. Televizyon kanalı, bakanların güvenlik toplantısı sırasında gerçekleşen patlamada Savunma Bakanı Davut Rajiha'nın ve Esad'ın eniştesi Asıf Şavkat'ın öldürüldüğünü söyledi. Asıf Şavkat, aynı zamanda Savunma Bakanı'nın yardımcısıydı. Saldırıda yaralanan Suriye İstihbarat Şefi Hişam Behtiyar da ameliyata alındı. Bazı Arap kanallarının İçişleri Bakanı'nın da öldürüğünü duyurmasının ardından Suriye devlet televizyonu İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim El Şar'ın hayatta ve durumunun "stabil" olduğunu söyledi. Saldırıyı, Esad'ın yakın çevresindeki korumalarından birinin gerçekleştirdiğine yönelik iddialar var.

Suriye Silahlı Kuvvetleri, saldırının ardından yaptığı açıklamada "Ulusal güveliğe zarar veren eller kesilecektir" dedi.

Saldırının tam anlamıyla bir terörizm olduğunu söyleyen Silahlı Kuvvetler, "Üst düzey yetkilileri öldürmenin Suriye'nin kaderini değiştireceğini düşünenler hayal görüyor" ifadelerini kullandı.

Saldırıyı önce Liwa El İslam adlı muhalif grup, ardından Özgür Suriye Ordusu üstlendi.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'den ilk açıklama!

Suriye'den ilk açıklama!

Suriye'deki intihar saldırısının ardından yaptığı ilk açıklamada Türkiye ve Katar iması var. İşte o açıklama...

Suriye tarafından CNN'e yaptığı ilk açıklamada terörle mücadeleye devam edileceği belirtilerek, "Bu saldırı terörle mücadelede ordunun kararlılığını daha da artırmıştır" denildi. Suriye Enformasyon Bakanı da, "Suriye halkı gelişmiş bir halktır. Medeni bir ülkedir ve farklı görüşlere inanır. Terörizme, mezhep çatışmalarına inanmıyoruz. Suriye'ye herhangi bir mermi göndermiş her ülkenin bu patlamadan payı var " diyerek örtülü bir şekilde Türkiye ve Katar'ı suçladı.

Patlamanın ardından Suriye'den yapılan ilk açıklamada "terörist saldırının" bazı "kiralık eller"in işi olduğu belirtildi.

Açıklamada, faillerin peşine düşüleceği ve "suç çeteleri"nin kökünün kazınacağı ifade edildi.

Savunma Bakan'ın yerine yeni bakan da atandığı açıklamada belirtildi.

YENİ SAVUNMA BAKANI ATANDI

Suriye hükümeti saldırının ardından hemen harekete geçerek yeni Savunma Bakanı'nı aradı. Suriye hükümet General Fahad Jassim Al Freij'i bir kaç saat önce ölen Davud Racha'nın yerine atadı.

SURİYE ORDUSU: HAYAL GÖRÜYORLAR

Suriye Ordusu ise saldırılardan sonra yaptığı açıklamada "Kim üst kademeyi öldürerek Suriye ordusunu bükebileceğini sanıyorsa hayal görüyor" dedi.

Suriye ordusu, Şam’da düzenlenen intihar saldırısıyla ilgili olarak, ”Terör saldırıları bizi yıldıramaz” açıklamasını yaptı.

Suriye televizyonunda ordu adına yapılan açıklamada, ”Terör saldırıları bizi yıldıramaz. Korkakça yapılan bu saldırıyla teröre karşı daha kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz” denildi.

Açıklamada, Suriye rejiminin ülkeyi teröristlerden "temizlemekte" kararlı olduğu vurgulandı.

LAVROV'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Rusya’nın BM güvenlik Konseyi’nin Suriye’de devrime desteği ifade edebilecek bir kararın alınmasına izin vermeyeceği"ni belirtti.

Lavrov, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yapmak için bulunduğu Kremlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye’deki mevcut çatışmaları "son çatışmalar" olarak nitelendirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Şam'daki saldırıya dünyadan ilk tepkiler

Şam'daki saldırıya dünyadan ilk tepkiler

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'ye Çok Ağır Suçlama

Suriye Enformasyon Bakanı Umran ez-Zuabi Şam'da meydana gelen intihar saldırısının dış istihbarat örgütlerinin işi olduğunu iddia etti. Umran ez-Zuabi, "Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail istihbaratının düzenlediği bu saldırı cevapsız kalmayacaktır" şeklinde konuştu.

Suriye devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, 4 milyon askeri bir araya getirecek güce sahip olduklarını ifade eden Zuabi, Şam'daki 4. Tümen karargah...

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'den Açık Tehdit

Suriye Enformasyon Bakanı Umran ez-Zuabi, Şam'da düzenlenen saldırıdan Türkiye'yi de sorumlu tuttu

Suriye Enformasyon Bakanı Umran ez-Zuabi, Şam’da meydana gelen intihar saldırısının dış istihbarat örgütlerinin işi olduğunu iddia etti.

Haberin Tamamı İçin:

Beyaz Saray'dan açıklama

"Esad'ın konrolü kaybettiği gayet açıktır"

Yapılan açıklamada "Uluslararası Toplum: Suriye'de siyasi geçiş için çalışmalı" ifadelerine yer verildi.

Haberin Tamamı İçin:

"Beşşar Esed Yaralandı"

Özgür Suriye Ordusu'nun komutanı Riyad El Esad, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in yaralı olduğunu ve Lazkiye'ye kaçtığını bildirdi.

Riyad El Esad, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Beşşar Esed'in yakın çevresinden aldığı bilgiye göre, Suriye liderinin gerçekten de yar...

Haberin Tamamı İçin:

Esad'a En Büyük Darbe

'Şam Volkanı' adıyla Şam'a saldırılar düzenleyen muhalifler rejime öldürücü darbeyi güvenlik kabinesini hedef alarak indirdi. En az 5 kilit isim öldü.

Suriye rejimi muhalefet ayaklanmasının başladığı Mart 2011’den beri en ağır darbeyi dün aldı. Muhaliflerin ‘Şam Volkanı’ ve ‘Suriye Depremleri’ adıyla başkent Şam’da başlattıkları saldırıların 4. gününde Ravda semtindeki Ulusal Güvenlik Binası’nda düzenlenen üst düzey toplantıyı hedef alan intihar saldırısında Savunma Bakanı Davud Raca ve Devlet Başkanı Beşşar Esad ’ın kayınbiraderi olan Savunma Bakan Yardımcısı ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Asıf Şevket dahil çok sayıda kişi öldü ya da yaralandı. Resmi haber ajansı SANA, toplantısı sırasında meydana gelen patlamada Raca, Şevket ve Esad’ın özel temsilcisi General Hasan Türkmani’nin öldüğünü teyit ederken İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim Şaar, İstihbarat Şefi Hişam Bahtiyar ve Muhaberat’ın Tahkikat Bölümü Başkanı Hafız Mahluf dahil çok sayıda kişinin yaralı olarak El Şami Hastanesi’ne kaldırıldığını duyurdu. Farklı kaynaklar Şaar ile Mahluf’un da öldüğünü öne sürdü.

Saldırgan koruma mı?

Saldırının sorumluluğunu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve ‘Liva el İslam ’ adlı örgüt üstlenirken intihar eylemcisinin bakan koruması olduğu öne sürüldü. Bazı kaynaklar ise saldırının bomba yüklü araçla düzenlendiğini iddia etti. Liva el İslam Facebook ’ta yayımladığı açıklamayla ‘Şam’daki kriz kontrol odasını’ hedef aldığını belirtti. ÖSO ise “Barbarca katliamlar yapan Ulusal Güvenlik Kurumu üyelerinin öldüğü yönündeki iyi haberi ilan ederiz” açıklamasını yaptı. Muhaliflerden Dr. Abdurrahman el Dımeşkiyye ise mayısta Sahabe Tugayları tarafından zehirlenerek öldürüldüğü iddia edilen üst düzey yetkililerin cesetlerinin dünkü intihar saldırısı mahalline getirildiğini ve intihar saldırısı süsü verildiğini iddia etti.

‘Daha yeni başladık’

Türkiye ’de yaşayan ÖSO komutanı Riyad Esad twitter ’dan “Şam’da büyük savaş başladı. Şam’ın yüzde 50’si kontrolümüzde. Önümüzdeki saatlerde Suriye ordusuna yönelik operasyonlar düzenleyeceğiz” mesajı verirken ÖSO sözcüsü Kasım Saadeddin “İşte bahsettiğimiz volkan bu. Daha yeni başladık” dedi. Başkenti özgürleştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Saadeddin, Şam’ı ellerine geçirinceye kadar savaşı sürdüreceklerini belirtti. Hükümet ise ordunun Şam’da güvenlik güçlerinin kontrolü tamamen ellerinde tuttuklarını ifade etti. Radikal ’e konuşan Şam’daki kaynaklar, farklı kentlerden gelen ve ordunun son operasyonları nedeniyle Harasta ve Duma gibi Şam’ın banliyölerinden çıkan silahlı grupların Şam’ın çeşitli yerlerinde nokta vuruşları yaptığını ancak herhangi bir semtin muhaliflerin kontrolünde olması gibi bir durumun söz konusu almadığını kaydetti. Saldırı sonrası Esad’ın da yaşadığı eve ve meclise yakın olan Ulusal Güvenlik Binası’nın çevresi giriş çıkışlara kapatıldı. Bölgede çok sayıda asker ve tank konuşlandırıldı. Şam’a nazır bir tepede yer alan Başkanlık Sarayı çevresinde de şiddetli çatışmalar olduğu iddia edildi. Muhalifler Şam’da Esad’ın kardeşi Mahir Esad’ın kontrolündeki 4. Zırhlı Tugayları’nın askeri üssünü de hedef aldıklarını belirtirken Enformasyon Bakanlığı bu yöndeki haberleri reddetti.

Anında atama

Esad birkaç saat içinde Raca’nın yerine Savunma Bakanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Fahd Casım el Feric atarken hükümet şu açıklamayı yaptı: “Silahlı Kuvvetler, kiralık katil çetelerin kökünü kazımaya kararlıdır. Bazı komutanları hedef alarak Suriye’yi zayıflatabileceklerini düşünenler hayal dünyasında yaşıyor” denildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında da “Terör saldırıları ordunun terörün kökünü kazımaya yönelik kararlılığı arttırmıştır” denildi.

Şam doğrudan Türkiye ’yi suçladı

Suriye Enformasyon Bakanı Umran el Zuabi, Şam’da meydana gelen intihar saldırısının dış istihbarat örgütlerinin işi olduğunu iddia ederken Türkiye ’yi de sorumlu tuttu. El Zuabi “Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail istihbaratının düzenlediği bu saldırı cevapsız kalmayacaktır” ifadelerini kullandı. Zuabi 4 milyon askeri bir araya getirecek güce sahip olduklarını savundu. { İSTANBUL /AA}

Hıristiyan bakan Esad’ın gözdesiydi

DAVUD RACA (Savunma Bakanı): Kabinenin Hıristiyan üyesi olarak öne çıkan 65 yaşındaki Raca, 1998’de korgeneralliğe terfi ettiği orduda, 2005’te orgenerallik rütbesine erişip bir yıl sonra Genelkurmay Başkanı Yardımcısı oldu. 2009’da Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturan Raca, 8 Ağustos 2011’den bu yana da Savunma Bakanlığı görevini sürdürüyordu. 19 Mayıs 2012’de Suriyeli üst düzey yetkililerin bir toplantısında, Raca, Asıf Şevket ve Hasan Turkmani’nin de aralarında bulunduğu 6 yetkilinin, muhaliflerce zehirlenerek öldürüldüğü öne sürülmüştü.

ASIF ŞEVKET (Savunma Bakanı Yardımcısı ve Esad’ın eniştesi)

61 yaşındaki Şevket, Şam Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde okuduğu 1980’lerde beşşar Esad ’ın ablası Büşra ile tanıştı. Büşra Esad’ın erkek kardeşi Basil Esad, o dönemde bu ilişkiye şiddetle karşı çıkmış ve Şevket’i 4 kez hapse attırmıştı. Fakat Basil, 1994’te bir trafik kazasında öldü. Bir yıl sonra Büşra’yla evlenen ve 2005-2009’de Askeri İstihbarat Şefi olan Şevket, 2009-2011 arasında Genelkurmay Başkanı Yardımcısı olarak görev yaptı, 2011’de ise Savunma Bakanı Yardımcılığı’na atandı. 19 Mayıs 2012’deki zehirlenme olayında öldüğü öne sürülen Şevket’in son dönemde Beşşar Esad ’la arasına soğukluk girdiği iddia edilmişti.

HASAN TURKMANİ (Devlet Başkanı Yardımcısı’nın Sekreteri)

Topçu teğmen olarak 1954’te orduya katılan Turkmani, 2002’de Genelkurmay Başkanlığı’na atandı. Sünni olduğu için orduda mezhebi çeşitlilik sağlayacak olmasından ötürü bu göreve atandığı düşünülen Turkmani 2004-2009’da Savunma Bakanı’ydı. 77 yaşındaki Turkmani 2009’da Beşşar Esad tarafından ‘Devlet Başkanı Yardımcısı Sekreterliği’ne atandı.

MUHAMMED İBRAHİM EL ŞAAR ( İçişleri Bakanı )

1971’de orduya katılan El Şaar, jandarma komutanlığı ve cezaevi müdürlüğü gibi görevlerde bulundu. 14 Nisan 2011’de İçişleri Bakanlığı’na atanan El Şaar, AB ’nin 10 Mayıs 2011’de yaptırım listesine aldığı 13 kişiden biriydi. 61 yaşındaki El Şaar evli ve 5 çocuk babası.

HİŞAM BAHTİYAR (Milli Güvenlik Danışmanı)

Haberin Tamamı İçin:

Esad'ın Nerede Olduğu Bilinmiyor

Suriye muhalefetinden kaynaklar ve Batılı bir diplomat, dün düzenlenen saldırıda yakın çevresindeki üç üst düzey yetkiliyi kaybeden Suriye lideri Beşar Esad'ın sahil şehri Lazkiye'de olduğunu söyledi. Aynı iddiaya yer veren The Guardian gazetesi de Esad'ın eşi Esma Esad'n Rusya'ya gittiğinin düşünüldüğünü yazdı.

Haberin Tamamı İçin:

BM Güvenlik Konseyi Bugün Toplanacak

Suriye'de yönetiminin on altı aydır süren halk ayaklanmasında şimdiye kadarki en ciddi saldırılara hedef olmasının ardından ülkedeki krizi sona erdirmeye yönelik uluslararası girişimler bugün yeniden BM zeminine taşınıyor.

BM Güvenlik Konseyi, Batılı ülkelerin hazırladığı ve Esad yönetimine ağır silahlar kullanmayı bırakmazsa daha ağır yaptırımlar uygulamayı hedefleyen bir karar tasarısını ele alacak. Dün yapılması gereken BM Güvenlik Konseyi oturumu, saldırının etkisiyle bugüne ertelendi.

Rusya sözkonusu taslağın mevcut haliyle kabul edilemez olduğunu, çünkü içerdiği talepler yerine getirlmezse bunların askeri yollardan uygulatılmasına ortam yaratacağını kaydetti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise Suriye halkının çok uzun zamandır acılar çektiğini söyledi ve BM Güvenlik Konseyi'nden etkili bir eylemde bulunmasını istedi.

Batılı ülkelerin hazırladığı tasarı Rusya ve Çin gibi ülkelerin muhalefetine uğrarsa, Rusya'nın kendi hazırladığı metni masaya koyabileceği konuşuluyor.

Zete

Haberin Tamamı İçin:

'Zehirlendiler Ama Ölümler Dün Açıklandı'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Şam'da Çatışmalar Yaşanıyor

Suriye'de dünkü saldırı sonrası şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtiliyor. Esad'ın üst düzey Suriyeli yetkililerin hayatını kaybettiği saldırıdan bu yana nerede olduğu belirsizliğini koruyor.

Şam’da dün ulusal güvenlik binasına düzenlenen saldırının ardından ülkede çatışmaların daha da arttığı yönünde haberler geliyor. Suriye ordusunun Şam’ın bazı bölgelerini bombaladığını belirten muhalifler bunu dünkü saldırıların intikamı olarak nitelendiriyor.

Suriye Genel Devrim Konseyi, sabah erken saatlerinden bu yana Şam'ın Meze semtinde Esad’a bağlı birlikler ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını ve bölgede şiddetli patlamaların meydana geldiğini duyurdu

‘200'den fazla kişi hayatını kaybetti’

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, dünden bu yana meydana gelen şiddet olaylarında 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Örgütün açıklamasına göre, en fazla can kaybı Şiilerin çoğunlukta olduğu Seyyide Zeyneb bölgesinde bir muhalifin cenaze töreninde yaşandı. Kalabalığa yönelik saldırıda en az 100 kişi hayatını kaybetti.
Suriye'deki BM gözlemci heyetinin başkanı Norveçli Tümgeneral Robert Mood, yaptığı açıklamada, “Suriye, barış yolundaymış gibi görünmüyor ve şiddet artıyor” ifadelerini kullandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, saldırılardan bu yana herhangi bir açıklama yapmadı. Esad’ın nerede bulunduğu konusu ise belirsizliğini koruyor. Aktivistler, saldırıdan kısa bir süre sonra Esad’ın, ailesini memleketi Kardaha’ya götürdüğünü iddia etti. Muhalif güçler ayrıca Devlet Başkanı'nın Lazkiye kentinde olduğunu öne sürdü.

‘Esad kontrolü kaybetti'

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Şam'daki patlamaya ilişkin, ''Yaşanan olay, Esad'ın kontrolü kaybettiğini, şiddetin azalmaktan ziyade arttığını ve tüm uluslararası partnerlerimizin bir araya gelmesi ve dönüşümü desteklemesi gerektiğini açıkça gösterdi'' açıklamasını yaptı.
İngiltere Başbakanı David Cameron da Esad'a yetkilerini devretmesi çağrısında bulundu. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Cameron, Rusya ve Çin'in Birleşmiş Milletler'in Suriye ile ilgili kararına destek vermeleri gerektiğini belirtti.

Cameron, "Geçmişte Suriye'ye karşı eyleme geçmemize karşı çıkanlara soruyorum: Suriye'deki rejimin gaddarlığıyla ilgili daha ne kadar kanıt görmemiz gerekiyor?" dedi.
Bu arada Çin'den konuyla ilgili bir açıklama gelmemesi dikkat çekti. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Pekin ziyareti sırasında Çin Devlet Başkanı Hu Cintao’yu Suriye’ye karşı harekete geçilmesi için ikna etmeye çalıştı.

Deutsche Welle

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Muhaliflere Karşı Hücuma Geçti

Suriye ordusu, dünkü bombalı saldırının ardından isyancıları Şam'dan uzaklaştırmak üzere harekete geçti. Ağır silahların ve helikopterlerin bölgeye nakledildiği ve çatışmaların kentin güneydoğu ve kuzeybatı kesimlerinde yoğunlaştığı bildiriliyor.

Tankların, ağır silahların ve helikopterlerin bölgeye nakledildiği ve çatışmaların kentin güneydoğu ve kuzeybatı kesimlerinde yoğunlaştığı bildiriliyor.

Dün muhaliflerin başkentte bulunan Ulusal Güvenlik Merkezi’ne gerçekleştirdikleri bombalı saldırının ardından gece boyunca kentten çatışma haberleri gelmeye devam etti.

Saldırıda Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eniştesi ve Genelkurmay başkan yardımcısı Asıf Şevket'in yanı sıra, savunma bakanı Davud Raja ve kriz yönetimi sorumlusu Hasan Türkmeni öldü, içişleri bakanının da aralarında olduğu üst düzey bazı yetkililer yaralandı.
Ulusal güvenlik zirvesini hedef alan saldırıyı hem Özgür Suriye Ordusu hem de bir İslamcı örgüt üstlendi.

Şam'ın çeşitli mahalleleri bu saldırı öncesinde son 16 ayın en şiddetli çatışmalarına sahne oluyordu.
Saldırı sonrasında ordu, Suriye'yi suç ve cinayet örgütlerinden temizleme kararlılığında olduklarını açıkladı.
Saldırıya ilişkin haberler, kısa süre içinde Suriye resmi medya kuruluşlarınca duyuruldu.

Bombalamadan saatler sonra Suriye Resmi Haber Ajansı SANA, Esad'ın General Fahd Casim El Freic'i patlamada hayatını kaybeden savunma bakanının yerine atadığını bildirdi.
Ancak Şam'daki BBC muhabiri Lina Sinjab, başkentte daha önce düzenlenen bombalı saldırıların aksine, bu kez olay yerinden fotoğraf ve görüntü yayınlanmadığını belirtiyor.

'Esad kaçtı mı spekülasyonu'

Bu arada Esad’ın olaydan bu yana kamuoyunun karşısına çıkmaması ve bir açıklama yapmaması, Devlet Başkanı’nın nerede olduğuna dair dedikodular yayılmasına neden oldu.

Lübnan’da bulunan BBC muhabiri Jim Muir, Esad’ın durumunun ne olduğu ve hâlâ Şam’da olup olmadığı üzerine spekülasyonlar döndüğünü bildirdi.

Esad’ın karısı Esma’nın da ülkeyi terk ederek Rusya’nın başkenti Moskova’ya kaçtığı iddia edilmişti.

Suriye’nin Moskova Büyükelçisi ise bir açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

Muhalifler bombanın Ulusal Güvenlik Merkezi'ne toplantıdan bir gün önce yerleştirildiğini öne sürüyor.

Esad karşıtları bombalamanın ardından hükümetin düşmesinin an
meselesi olduğunu düşünüyor.

Hem Suriye hükümeti yetkilileri hem de muhalif eylemciler devam eden çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğünü ifade ediyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre ülke çapında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 150’yi aştı.
Muhalifler, Şam’da bugüne kadar yaşanan en yoğun bombardıman olduğunu belirttikleri olaylarda ağır silahların yanı sıra helikopterlerin de kullanıldığını iddia etti.

Sabah saatlerinde Seyyide Zeyneb bölgesinde bir muhalifin cenaze töreni sırasında bir helikopterden açılan ateş sonucu ise en az 60 kişinin öldüğünü söyleyen muhalif eylemciler, olaya ait olduğunu öne sürdükleri videoları internette yayınladı.

Muhabirimiz Jim Muir ise ilk defa bu konuda hükümet yetkilileri ve muhaliflerin ifadelerinin birbiriyle örtüştüğünü söyledi.

Muhabirimiz isyancıların da saldırılarına devam ettiğini bildiriyor.
Muhalif eylemciler, devlet televizyonunu ve radyo istasyonunu saldırılar onlara da ulaşmadan önce personelini binalarından çıkarmaları konusunda uyardıklarını öne sürmüştü.

'Esad kontrolü kaybediyor'

ABD, hükümetin dün yaşadığı kayıpların ardından Esad'ın kontrolü kaybettiğinin göstergesi olarak yorumladı.
Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney "Bir geçiş sürecini desteklemek için tüm uluslararası ortaklarımızın bir araya gelmesi gerek" dedi.
Rusya, bazı ülkelerin muhalefeti sakinleştirip ikna etmek yerine tahrik ettiği eleştirisinde bulundu.

BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor

Aslında dün yapılması gereken BM Güvenlik Konseyi oturumu saldırının etkisiyle bugüne ertelendi.
Suriye'de yönetim yetkililerinin isyanda şimdiye kadarki en ciddi saldırılara hedef olması ardından ülkedeki krizi sona erdirmeye yönelik uluslararası girişimler bugün yeniden BM zeminine taşınıyor.
BM Güvenlik Konseyi önümüzdeki saatlerde batılı ülkelerin hazırladığı ve Esad yönetimine ağır silahlar kullanmayı bırakmazsa daha ağır yaptırımlar uygulamayı hedefleyen bir karar tasarısını ele alacak.

Rusya: Kabul edilemez

Ancak Rusya taslağın var olan hâli ile kabul edilemez olduğunu, çünkü içerdiği talepler yerine getirilmezse bunların askeri yollardan uygulatılmasına ortam yaratacağını kaydetti.
BM Genel Sekreteri Ban ki Mun ise Suriye halkının çok uzun zamandır çok eziyet çektiğini belirterek, Güvenlik Konseyi'nden etkili bir eylemde bulunmasını istedi.

BM özel elçisi Kofi Annan'ın hazırladığı çözüm planı uyarınca ülkeye konuşlandırılan gözlemcilerin görev süresi cuma günü doluyor.
Güvenlik Konseyi'ne sunulan tasarı görev süresini uzatırken, planın BM Ana Sözleşmesi'nin güç kullanımına olanak veren 7. maddesi doğrultusunda işletilmesini öneriyor.

Rusya ise bu girişime muhalefetini sürdürüyor. ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Başkanı Vladimir Putin arasında dün yapılan telefon konuşmasının da görüş ayrılıklarını bütünüyle gideremediği izlenimi yaygın.

Bu görüşme ardından iki ülke büyükelçileri de sonuçsuz kalan bir görüşme yaptı. Ancak diplomatlar tasarı nın görüşüleceği son ana dek uzlaşma çabalarının süreceğini söylüyor.
Batılı ülkelerin hazırladığı tasarı Rusya ve Çin gibi ülkelerin muhalefetine uğrarsa, Rusya'nın kendi hazırladığı aletrnatif metni masaya sürebileceği belirtiliyor.

Lübnan'da Hizbullah lideri Hasan Nasrallah saldırıyı kınayarak Suriye yönetimine başsağlığı diledi.
Ürdün Kralı Abdullah, saldırının Cumhurbaşkanı Esad açısından "muazzam bir darbe" olduğunu söyledi.
Suriye yönetiminden saldırı sonrasında patlamadan yabancı istihbarat teşkilatlarının sorumlu olduğuna dair bir suçlama yapıldı.
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, bu açıklamaya tepki göstererek, "açıklamanın kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur" dedi, dezenformasyon girişimleri yapıldığını savundu.

BBC Türkçe**

Haberin Tamamı İçin:

Rusya ve Çin'den Veto!

Rusya ve Çin, Batılı ülkelerin desteklediği, Suriye’ye karşı yaptırımları öngören BM tasarısını veto etti. Rusya ve Çin üçüncü kez Esad'a karşı bir yaptırım tasarısını veto etmiş oldu.

Rusya ve Çin, Batılı ülkelerin desteklediği, Suriye’ye karşı yaptırımları öngören BM tasarısını veto etti.

BM Güvenlik Konseyi’nde bugün Suriye’ye yaptırımları öngören yeni tasarıyla ilgili olarak yapılan oylamada, Rusya ve Çin tasarıyı veto etti.

Haberin Tamamı İçin:

Esad Ortaya Çıktı

Suriye’nin başkenti Şam’da Ulusal Güvenlik binasına düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan Devlet Başkanı Beşar Esad’ın bugün Şam'da çekilen görüntüleri yayınlandı. Esad'ın bu akşam televizyona çıkacağı da öne sürüldü.

Suriye resmi haber ajansı SANA Esad’ın, dünkü patlamada hayatını kaybeden Davud Raciha’nın ölümünün ardından yeni Savunma Bakanı olarak atanan General Fehd Casim El Feric’in yemin törenine katıldığını bildirdi.

Akşam saatlerinde de Suriye devlet televizyonunda tören sırasında çekilen görüntüler yayınlandı.

Esad’ın en yakın danışmalarından biri AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, Suriye liderinin Şam’da olduğunu söyledi. Danışman, “Esad Şam’da; başkanlık sarayında. Ekibiyle birlikte ülkesinin kaderini tayin ediyor” diye konuştu.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen El Manar televizyonu ise Esad’ın akşam saat 19.00’da ulusa sesleneceğini iddia etti ancak bu iddia henüz doğrulanmadı.

ESMA ESAD RUSYA'DA MI?

Haberin Tamamı İçin:

BM'deki Vetoya İtalya'dan Tepki

BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’ye yaptırımı öngören tasarının, Rusya ve Çin tarafından veto edilmesine İtalya’dan da tepki geldi. Dışişleri Bakanı Terzi, "Bu veto, şiddeti arttırır" dedi.

Esad rejimine karşı direnen muhaliflerin lideri, Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbasid Seyda, beraberindeki heyetle İtalya’nın başkenti Roma’da İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi’yle bir araya geldi. Heyetlerarası görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Terzi ve Seyda, Suriye’deki mevcut durumu değerlendirdi. İkili, toplantının gerçekleştiği dakikalarda ajanslara düşen ve Suriye’ye yaptırımı içeren tasarıyı 3’üncü kez reddederek tarihe geçen Rusya ve Çin’in vetosunu ele aldı. Suriye rejimini koruyan bu ülkelerin, şiddeti daha da artırması için rejimin elini kolaylaştırdığını ifade eden Bakan Terzi, "Suriye rejiminin gerçekleştirdiği katliamlara tepkisiz kalınamaz. Bu nedenle küresel toplumun harekete geçmesi ve Suriye’nin Dostları’nın acil olarak toplanması gerekir" diye konuştu.

RAKAMLAR ENDİŞE VERİCİ

Suriye’de çok ciddi bir insani acil durum olduğunun da altını çizen Bakan Terzi, "2 milyon iç mülteci, 20 bin kurban, tedavi edilmeyi bekleyen 70 bin yaralı var ve bunların birçoğu geri dönüşü olmayan birer özürlü durumundalar. Bunun ötesinde, 70 bin kişi kayıp, 170 bin kişi ise tutuklu" diyerek, bu rakamların endişe verici olduğunu belirtti. Terzi, İtalya olarak Suriye halkına mümkün olduğu kadar insani yardımda bulunduklarının da altını çizdi.

SURİYE REJİMİ SON GÜNLERİNİ YAŞIYOR

Haberin Tamamı İçin:

Rusya: 'Esad Bırakmaya Hazır'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Esad görevini bırakmaya hazır

Rusya'nın Paris Büyükelçisi Suriye lideri Beşar Esad'ın görevini bırakmaya hazır olduğunu açıkladı. Suriye Enformasyon Bakanlığı'ndan jet yalanlama geldi.

Rusya’nın Paris Büyükelçisi Alexandre Orlov, Suriye Devlet Başkanı Başar Esad’ın ‘medeni bir yöntemle gitmeyi kabul ettiğini’ açıkladı.

Fransız Uluslararası Radyosu RFI’ye konuşan Orlov, 30 Haziran’da Cenevre’de toplanan Eylem Grubu’nun toplantısında, daha demokratik bir rejim öngören sonuç bildirgesinin planlandığını, bunun da daha 30 Haziran’da Esad tarafından da kabul edildiğini söyledi.

Orlov, "Esad gitmeyi kabul etti. Ama medeni bir yolla" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'de Hayatını Kaybeden Yetkililer İçin Tören

Şam'da meydana gelen saldırısa hayatını kaybeden üst düzey yetkililer için cenaze töreni düzenlendi. Beşar esad'ın törenen katılıp katılmadığı bilinmiyor.

Suriye devlet televizyonu, çarşamba günü düzenlenen saldırılarda yaşamını yitiren üst düzey yetkililer için cenaze töreni düzenlendiğini, törene Suriye lideri Beşar Esad'ın kardeşi Mahir Esad'ın da katıldığını duyurdu. Beşar Esad'ın törene katılıp katılmaığıyla ilgili olarak herhangi bir bilgi verilmedi.

zete.com

Haberin Tamamı İçin:

Bombayı Kim Patlattı?

Şam'da Esad'ın dört önemli kurmayını öldüren bombada herkesin merak ettiği sorunun cevabına ulaşıldı! ABD'li Ajan pimi çekeni söyledi...

Suriye ’nin başkenti Şam’ın kalbinde patlayan ve 4 kişinin ölümüne neden olan saldırının ardından gerek Suriyeli muhalifler gerekse Amerikalı istihbarat analisti, saldırının MOSSAD’ın izlerini taşıdığını ileri sürdü.

SURİYE’nin başkenti Şam’da önceki gün Ulusal Güvenlik Kurulu binasındaki “kriz yönetimi toplantısına” düzenlenen bombalı saldırıdan sonra gözler İsrail gizli servisi MOSSAD’a çevrildi. Amerikan basınında çıkan haberlerde, Suriyeli muhaliflerin, “İsrail’in saldırıda önemli rol oynadığını” ileri sürdükleri belirtiliyor.

Muhalifler ayrıca, saldırıyı gerçekleştiren kişilere, binanın uydu görüntülerinin MOSSAD tarafından verildiğini de iddia etti. Konuşulan Amerikalı eski bir istihbarat analisti de, saldırıyla ilgili olarak, “Baştan aşağı MOSSAD kokuyor” görüşünü dile getirdi. Bombalama eyleminden sonra, Suriye Enformasyon Bakanı Ümran es Zuabi, eyleme ilişkin, Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail istihbaratlarını suçlayan bir açıklama yapmıştı.

BOMBA ÇİKOLATA KUTUSUNUN İÇİNDEYDİ

Muhalif askerlerin kurduğu Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Beşar Esad’ın eniştesi Asıf Şevket ile Savunma Bakanı Davud Racha ve Devlet Başkan Yardımcısı Hasan Türkmeni’nin öldüğü saldırıda kullanılan patlayıcıların, toplantı odasındaki saksının ve çikolata kutusunun içine yerleştirildiği öne sürüldü. Telegraph’a konuşan ÖSO Bölge Koordinatörü Luey el Mukdad, saldırıda kullanılan C4 tipi 10 kilo patlayıcının, odaya günler öncesinden yerleştirildiğini söyledi. ElMukdad, dün yapılması gereken toplantının planlanandan bir gün önceye çekildiğini ve toplantıya başkanlık etme...

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'de Yakalanan Askerler İran Kimlikli

Suriye'de Yakalanan Askerler İran Kimlikli

Şam'daki bombalı saldırıdan sonra Türkiye ve Irak sınırındaki bazı gümrük kapılarını ele geçiren Özgür Suriye Ordusu, ülkenin yüzde 60'ını kontrol altına aldığını ileri sürüyor.

Zaman'a konuşan muhalif kaynaklar, son iki günde öldürdükleri ve esir aldıkları kişilerin kimliği konusunda ise çarpıcı bilgiler veriyor. Bunların büyük çoğunluğunun İran uyruklu olduğunu, bazılarında İran Devrim Muhafızları kimliklerinin çıktığını söylüyorlar. "Artık resmen İran'la savaşıyoruz. Suriye'de özellikle helikopterleri ve ağır silahları İranlılar kullanıyor." diyen muhalifler, üzerinde kimlik çıkmayan esirler arasında Arapça bilmeyen Farsça konuşan silahlı milislerin bulunduğuna dikkat çekiyor. Birçok muhalif aktivist, cezaevlerinde kendilerine işkence yapıldığı sırada bazı askerlerin Farsça konuştuklarını duyduğunu anlatıyor.

İran'ın bölgedeki en önemli müttefiki Beşşar Esed'i kaybetmemek için Suriye'deki isyanı bastırmak üzere özel birlikler gönderdiği ileri sürülmüş, bu iddialar İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı İsmail Kouni tarafından da doğrulanmıştı. İran'ın, Irak üzerinden Şam'a mühimmat gönderdiği de öne sürülüyor. Bu arada Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Suriye'nin Bab el Hava Sınır Kapısı'nda önceki gün Türk TIR'larının yakılması olayının muhalif Özgür Suriye Ordusu ile alakalı olmadığını, yağma olaylarının kaçakçılık yapan bağımsız gruplarca gerçekleştirildiğini ifade etti. Kaçırılan TIR'ların bulunması için de çalışma yapıldığı bilgisini veren Lekesiz, Suriye'de rehin alındığı bildirilen Türk şoför Ahmet Yılmaz'ın durumunun da Dışişleri Bakanlığı tarafından takip edildiğini aktardı. Suriye'de çatışmaların şiddetlenmesinden dolayı Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türk vatandaşların Suriye'ye geçişine izin verilmiyor.

Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBarack ObamaBaşbakanBeşer EsadBirleşmiş MilletlerCasusÇikolataÇinDarbeDiyetFacebookGenelkurmay BaşkanıHatayHizbullahİngiltereİntiharIrakİranİsrailİstanbulİtalyaKatarKatilLübnanRecep Tayyip ErdoğanRusyaSavaşSuriyeSuudi ArabistanTerörTwitterVladimir Putinolay
Görüş Bildir