Kışanak: 'Seçmeli Kürtçe Dersi Başbakan Alabilir'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Kışanak: 'Seçmeli Kürtçe Dersi Başbakan Alabilir'

Kışanak: 'Seçmeli Kürtçe Dersi Başbakan Alabilir'

Evrensel.net - BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, Van, Hakkari ve Bursa'da "KCK" adı altında yapılan operasyonları sert bir dille eleştirerek, "Şunu açıkça söylüyoruz. Bu operasyonlar ile halkın hafızasında, yüreğinde en az Diyarbakır Cezaevi kadar derin yaralar açıyorsunuz ve bu açtığınız yaralar size pahalıya mal olacak" dedi.

Kışanak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kürtçenin seçmeli ders olarak okullarda yerini alacağını söylemesine ilişkin olarak ise "Yaslara göre seçmeli ders ancak yabancı dil statüsünde öğretilebilir. Bir insana anadilini yabancı dil diye öğretmek zulümdür. Başbakan kendisi seçmeli Kürtçe ders alabilir" diye kaydetti.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında partililere seslendi. Kışanak, Türkiye'de iyi ve güzel şeyler bulmanın çok kolay olmadığını belirterek, Türkiye'deki en büyük sorunlardan birisinin tabiatın ve kültürel varlıklarının sınırsız ve sonsuz sömürü çarkına açılması olduğunu söyledi. Birçok bölgede HES denilen projelerin uygulanmaya sokulduğunu belirten Kışanak, "Halkın kendi deresine, vadisine sahip çıkan bir mücadelesi var. Dersim halkı da Munzur'a sahip çıkmak için uzun yıllardır mücadele veriyor. Bunun sonucunda güzel bir haber geldi. Munzur üzerine kurulmak istenen 23 HES barajından 3'ünün daha lisansı Danıştay tarafından iptal edildi. Konaktepe HES 1 ve Konaktepe HES 2 adları ile yapılmak istenen bu HES'lere karşı halkın yürüttüğü mücadele başarıya ulaşmıştır" dedi. Kışanak, 12 Haziran'ın Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü olduğunu hatırlatarak, Türkiye'de çocuk işçiliği her geçen gün teşvik edildiğini söyledi. Çocuk işçiliğinde dünya rekorunun Çin'in elinde olduğunu Türkiye'nin de Çin'i örnek aldığını söyledi.

'42 ÖLÜMCÜL DURUMDA OLAN TUTSAK CEZAEVİNDE'

Kışanak, Muş Cezaevi'nde bulunan hasta tutsak Aydın Kaya'nın cezaevinde yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, "Bu açıkça bir cinayettir. Şu anda cezaevlerinde benzer durumda ölümcül rahatsızlığı olan 42 kişi bulunuyor. 520 hasta tutsak var. Cumhurbaşkanı, hükümet, adalet bakanı yetkilerini kullanmıyor. Göz göre göre ölüme gönderildiler bunun hesabını soracağız" dedi. "Her şey iki kişinin dudağı arasında olursa hukuktan bahsedilemez" diyen Kışanak, Türkiye'de hak arama yöntemlerinin kapatıldığını söyledi. Türkiye'de Başbakan'ın ağzından çıkan sözün emir telaki edildiğini vurgulayan Kışanak, "Başından beri 'KCK' operasyonları da böyle yürüyor. Muhalefet edenlere, öğrencilere, emekçilere, siyasetçilere, seçilmişlere yönelik operasyonlar Başbakan'ın talimatı ile sürdürülüyor. Başbakan 'Diyarbakır'ı Van'ı istiyorum' dedi sonra mahkemeler hemen harekete geçti ve Van'a operasyon yaptılar" dedi.

'VAN, AKP DEPREMİ İLE KARŞI KARŞIYA'

Van'ın büyük bir deprem yaşadığını, ancak doğal afetin insan eliyle yapılan afetle birleştirildiğini söyleyen Kışanak, "Bu gün AKP depremi ile Van karşı karşıya. Van deprem ile baş etmeye çalışırken, bu kez halkın iradesinin hepsini derdest edip tutukladılar. Şunu açıkça söylüyoruz. Bu operasyonlar ile halkın hafızasında, yüreğinde en az Diyarbakır Cezaevi ve JİTEM'in faaliyetleri kadar derin yaralar açıyorsunuz ve bu açtığınız yaralar size pahalıya mal olacak. Bu operasyonları savunanlar bilsinler ki günümüzün JİTEM zihniyeti AKP'de yaşıyor" diye kaydetti. İnsanın sadece fiziki bir varlık olmadığını, kimliği, onuru ve hakları olduğunu söyleyen Kışanak, bunların tümüne yönelik saldırıların cinayet olduğunu ve insan öldürmek ile eşdeğer gördüklerini söyledi.

'ONURSUZ YAŞAMI KABUL ETMEYECEĞİZ'

Kışanak, "Birileri onursuz bir yaşamı kendileri için kabul edebilir. Biz etmedik bundan sonra da etmeyeceğiz. Fizik varlık bizim için o kadar kıymetli değil. Yaşam hakkı kutsaldır ama yaşam insanın kimliği, kişiliği ve onuru ile bir bütündür" dedi. "KCK" adı altında yapılan operasyonların önceden konuşulup planlanan operasyonlar olduğuna işaret eden Kışanak, Van'da yapılan operasyonun da bunun parçası olduğunu söyledi. Kışanak ilk olarak AKP'nin talimat verdiğini, ardından emniyet ve savcılığın talimat verdiğini, dosyanın oluştuğunu, ardından AKP hükümetinden işaretin beklendiğini, işaretin gelmesi durumunda hemen devreye girildiğini söyleyerek, "Ardından AKP medyası yalan yanlış haber yazarak operasyonu meşrulaştırıyor. Tezgahı kurmuşlar. Kürt halkının siyasi mücadelesini böyle ezmeye çalışıyorlar. Ne zaman Başbakan konuşsa arkasından bir operasyon geliyor. Bunlar kendi iktidarları altında komisyon kurmuşlar. AKP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı değil, BDP'de KCK operasyonlarından sorumlu genel başkan yardımcısı gibi çalışıyor. 2 Şubat'ta konuşmuş operasyon olmuş, 2 Haziran'da konuşuyor Van'da operasyon oluyor" ifadesini kullandı.
'VAN'DA AKP DÖNEMİNDE YAPILAN HIRSIZLIĞIN HESABI YOK'

Yürütülen operasyonların Kürtlerin kendi kendini yönetmesini engellemek için olduğunu söyleyen Kışanak, "Yanılıyorlar. Bu belediyeler onlardaydı. Yolsuzluk ve hırsızlık yaptıkları için halk onların elinden aldı. Şimdi halktan yana belediye olunca özel yetkili mahkemelere talimat veriyorlar. Önemli olan halktan ceza yememektir. Van Belediyesi'nde AKP döneminde yapılan hırsızlığın hesabı bile yok. Yolsuzlukların üzerine gidilmedi. Belediye Meclis üyelerinin yürüttüğü soruşturmada ortaya 53 milyonluk yolsuzluk konuldu. Bunun üstünü kapattılar. Şimdi devlet ve polis zoruyla halkın seçtiği belediye başkanını tutuklan belediyeyi hırsızlara yeniden vermenin peşindeler. Bu hayal bile değildir" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAydınBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBursaÇinDanıştayDepremDiyarbakırGültan KışanakHakkariMuşPolisRecep Tayyip ErdoğanVandeprem
Görüş Bildir