İngiltere Afganistan'dan Çekiliyor

 > -

İngiltere Afganistan'dan Çekiliyor

İngiltere Afganistan'dan Çekiliyor

NATO bünyesinde görev yapan İngiltere'nin Afganistan’dan çekilme planları şekilleniyor

Afganistan'da NATO bünyesinde görev yapan İngiltere'nin bu ülkede çekilme planları şekilleniyor. İngiliz hükümeti, Afganistan'daki askeri varlığının Tacikistan üzerinden çekilmesini öngören önemli bir anlaşmaya imza attı.

Tacik basınında yer alan habere göre, İngiltere, uzun süren görüşmeler sonucunda, Tacikistan ile hükümetlerarası transit anlaşması imzaladı. Söz konusu anlaşma Tacik Dışişleri Bakanı Hamrohon Zarifi ile İngiltere'nin Duşanbe Büyükelçisi Robin Ord-Smith arasında imzalandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İngiliz Büyükelçisi Robin Ord-Smith, anlaşma kapsamında askeri araç ve gereçlerin yanı sıra ofis malzemelerinin de taşınmasının planlandığını söyledi.

İngiliz askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinde Tacikistan'ın transit ülke olarak kullanılması konusunda henüz bir mutabakat sağlanmadığını söyleyen Büyükelçi, "Tacikistan'dan hem hava hem de karayolu ulaşımında yardımcı olmasını istedik. Tacikistan'ı Afganistan'daki askeri mal varlığımızı çekmek için transit ülke olarak kullanacağız." dedi.

Büyükelçi, son 10 yıl içerisinde Afganistan'da çok sayıda İngiliz askeri teçhizatın toplandığını belirterek, askerler çekilmeye başlamadan önce mal varlıklarının taşınmasının hızlandırılması gerektiğini belirtti. Afganistan'dan çekilmek için her türlü alternatifi değerlendirmek istediklerini belirten Robin Ord-Smith, Özbekistan ile anlaşma imzaladıklarını ve bu ülkenin tren yolunu kullanabileceklerini ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereNATO
Görüş Bildir