Görüş Bildir

Merkez Bankası Haberleri

Merkez Bankası ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Merkez Bankası ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Yeni Şafak'ın Döviz Manşeti Dikkat Çekerken, BDDK'ya mı Talimat Veriliyor? Bakan Nebati de Açıklama Yaptı
Geçen haftalarda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile sanayiciler arasında başlayan tartışma derinleşiyor. Tartışmada Kavcıoğlu'nun sanayicilere, özellikle İSO üyelerine, döviz üzerinden stokçuluk suçlaması yapması, üretimde finansmana ulaşmaya çalışan kesimde soru işaretlerine yol açmıştı. Merkez Bankası Başkanı, ucuz krediye ulaşamadığını hatta krediye ulaşamadığını belirten sanayi odası üyelerine yönelik çelişkili ifadeler kullanmış ve tepkilerin artmasıyla birkaç gün sonra TOBB'ta katıldığı toplantı hem basına kapalı gerçekleşmiş hem de yanlış anlaşıldığını belirmişti. Bu tartışmalarda Kavcıoğlu'nun eski yazarlarında olduğu Yeni Şafak gazetesi de öneri ifadelerinin sıklıkla yer aldığı 'döviz stokçuları' ana temalı, 'Türkiye ekonomi modelinin temelini oluşturan' ihracatçılara yönelik haberler yapmıştı. Bugün bunlara bir yenisi daha eklendi.
Geleceği Söylenen ve Gelmesi Planlanan Sıcak Para Girişi Ekonomiyi mi Siyaseti mi Isıtacak?
Geçen haftadan bu yana rezervlerde artış spekülatif tartışmalara yol açarken, TCMB'nin açıkladığı ödemeler dengesinde cari açıkla birlikte net hata noksan oranı da tartışmalara neden olmuştu. Dolar/TL'de 3 haftadır izlenen yatay seyir uzmanları tedirgin ederken, söylenti bazında kalarak yurt dışında geldiği iddia edilen dövizin de kaynağı halen araştırılıyor. Ekonomi uzmanları Atilla Yeşilada, Ceyhun Elgin, Alaattin Aktaş, Bilge Yılmaz ve Ankara kulislerinden Murat Yetkin, paranın kaynağını, girişinin etkilerini ve ekonominin durumunu irdeliyor.
OECD Rekortmeni Türkiye'de Gıda Fiyatlarında Topyekûn Mücadele Albayrak Döneminde de Marketlerde Uygulandı
Gıda fiyatları enflasyonunda Türkiye OECD birincisi oldu. Aslında enflasyon mevzu bahis olunca her alanda birinciyiz. Dünyada artan fiyatlara bir de TL'nin değer kaybı eklendiğinden fark attığımız enflasyon verilerinde, geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin açıkladığı 'topyekûn mücadele'nin 4 yıl önceki arşivlerde de marketlerle ilişkilendirildiği görüldü.
Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Faiz Kararı Saat Kaçta Açıklanacak?
Ağustos ayı faiz kararı için gözler Merkez Bankası'nda. 18 Ağustos Perşembe (bugün) gerçekleşeceğini bildiğimiz TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı için detaylar merak ediliyor. Vatandaşlar faizin gidişatını yakından takip ediyor. Son yedi aydır faiz seviyesi değişmiyor. Peki Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Ağustos ayı TCMB faiz kararı saat kaçta açıklanacak? İşte detaylar...
Açıklandığından Beri Gündemden Düşmedi! KKM Tartışmasında Nebati 'Kötü Niyetliler' Demişti Erdoğan da Katıldı
Geçen yıl Eylül ayında yapılan faiz indirimleri sonrasında tırmanışa geçen kurlarda dolar/TL'nin 18 TL'yi aştığı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 'müjdelenen' Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemi bir miktar geri çekilmiş ardından yeniden yükseliş seyrine ivme kaybederek dönmüştü. 7 ayın sonunda dolar/TL yeniden 18 sınırına ulaşırken, KKM'de bir nevi kazan-kazan sistemi ile geçenler TL kalıp kur getirisi sağlarken, bankalara mevduat toplayarak kurla aradaki farkı da Hazine ve Merkez Bankası ödemiş oldu. Ekonomi yönetiminin burada kazancı da kurda yükselişin sıçramaya dönüşmemesi oldu. Ancak vatandaşın vergileriyle finanse edilen KKM kazancında sistem açıklandığı günden bu yana tartışılıyor.
Fed Tutanaklarından Belirsizlik Çıkınca TCMB Kararına Odaklanan Piyasalar, Şok Kararla Dalgalandı
Piyasalarda dün beklenen Fed tutanakları görüldü. Bugün yurt içinde ana gündem maddesi TCMB'nin faiz kararı olurken, Fed sonrası piyasalarda süren belirsizlik resesyon endişelerinin de sürmesine neden oluyor. Piyasalar güne başlarken genel olarak sakin bir seyir izlendi. BİST dünyadan pozitif ayrışırken, dolar bazında izlendiğinde kurdaki sakin seyirle endeksteki rekorlar yükselişe destek oluyordu. Taaa ki 14.00'te Merkez'in sürpriz partisinde havai fişekler patlayana kadar.
  • 1