Türk Halkı Soyadından Memnun Mu?

-

Türk Halkı Soyadından Memnun Mu?

Türk Halkı Soyadından Memnun Mu?

'Soyadınızı seviyor, beğeniyor musunuz?'

GENAR'ın gerçekleştirdiği 2013'ün ilk araştırmasında halka soyadını beğenip beğenmediği soruldu. 28 Aralık – 15 Ocak tarihleri arasında 17 il ve 47 ilçede 2 bin 166 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan ankete göre Türk halkı soyadından memnun. Deneklerin yüzde 95,7'si 'soyadımdan memnunum' derken yüzde 4,3'ü ise memnun olmadığını söyledi.

Nesilden nesile taşınan argo soyadları

21 Haziran 1934'te çıkarılan 2525 sayılı Soyadı Kanunu ile Türkiye'de her vatandaşın soyadı alması zorunlu kılınmıştı. Kanuna göre soyadları Türkçe olacak, rütbe, memurluk, ırk ve millet adları ile ahlaka aykırı ve gülünç kelimeler soyadı olarak kullanılmayacaktı. Fakat okuma yazma oranlarının düşük olduğu dönemlerde nüfus memurları silinmeyecek hatalara imza attılar. Nesilden nesile taşınan çok gülünç ve argo soyadları vatandaşlara verildi.

İşte o soyadlardan bazıları: 'Eşekcanbazı, Salakoğlu, Öldürür, Öldürücü, Cart, Curt, Sülük, Koyun, Budala, Aptal, Yalak, Dönek, Şapşal, Çatlak, Patlak, Satılmış.'

Değiştirmek mümkün

Son dönemlerde ise soyadı değişikliği için mahkemeye başvuranların sayısı arttı.

Mahkemeler soyadı değişikliği için; milli kültüre, örf ve adetlere uygun olmayan, gülünç ve çirkin anlamları olan, kişisel ilişkilerde veya meslek ve sanatın icrasında yanlış anlamalar doğurabilecek hususları haklı sebep sayıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir