Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Taksim İlkyardım İçin Son 3 Gün

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Taksim İlkyardım Hastanesi'nin Yıkım Kararına Çalışanlardan Tepki

Taksim İlkyardım Çalışanları “Taksim İlk Yardım Hastanesi Kapatlıyor!” başlığıyla yaptıkları açıklamada Taksim İlk Yardım Hastanesi’nin kapatılmasına karşı saat 12.00’da yapacakları eyleme herkesi destek vermeye çağırdı.

Taksim İlkyardım Hastanesi'nin yıkılması kararına karşı hastane çalışanları yarın eylemde olacak.

Konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

Kentsel dönüşümlerini tamamlayacak şekilde Beyoğlu’nu halka kapatmak için Taksim İlkyardım Hastanesinin kapısına kilit vuruyorlar. Gezi Parkını halkın elinden almak isteyen iktidar uğradığı bozgunu ve kaybı telafi için çok zaman geçirmeden harekete geçiyor, halkın hastanesini kapatıyor.

Hastanenin, depreme dayanıksız olduğundan yıkılması daha önce de gündeme gelmişti, ancak Beyoğlu kültür sanat eğlence ve ekonomik faaliyetlerin; büyük toplumsal olayların yaşandığı bir merkez olduğu için hastanesiz bırakılması göze alınamamıştı. Bu sebeple Gümüşsuyu Askeri Hastanesi, yeni hastane yapılıncaya kadar kullanılmak üzere projeler hazırlanmış, protokoller imzalanmış ancak sebebini bilmediğimiz bir şekilde sonuçlandırılmamıştı.

Beyoğlu kültürel sit alanı olduğu için hastanenin yıkılıp yapılması veya onarımının Anıtlar Kuruluna proje olarak sunulup onay alınması gerekiyor.

Daha önce sunulan projeler reddedildiğinden iki hafta önce yeni bir proje sunuldu. Daha ona cevap alınmadan teçhizatın ve çalışanların Gazi Osman Paşa’ da ki AVM veya otel olarak yapılmış ve 12 yıldır boş duran binaya apar topar, bina tam olarak hazırlanmadan götürülmesi önemli soru işaretleri uyandırıyor. Öte yandan hastanemizde Mayıs ayında; hastanenin mensubu olduğu birliğin yöneticisinin ve klinik şeflerinin de katıldığı toplantıda en yetkili ağızdan “Bu hastane yıkılmasa da siz GOP’ a gideceksiniz, burayı da Şişli Etfal kullanacak” demesi çalışanlara ve halka yapılan açıklamaları tutarsız ve şaibeli kılıyor.

Ayrıca GOP Ak Partili belediye başkanının yaklaşık iki yıldır oradaki halka “Taksim Hastanesini sizin hizmetinize getireceğim. Taksim ekibi sizin için çalışacak.” şeklinde siyasi propagandaları söz konusudur.

Ayrıca Taksim İlkyardım Hastanesi yerine AVM veya otel yapılacağı söylentileri dolaşmaktadır. Söylenti ve belirsizliklerin dışında net olan tek şey Beyoğlu bölgesinin hızla kamuya kapatılmak üzere dönüştürüldüğüdür (Gezi Parkı, Talimhane, Galataport, Tarlabaşı v.b.).

Bombalama olayları, 1 Mayıs Gösterileri ve son olarak Gezi Direnişinde sayısız yaralıya verdiği gönüllü ve iyi örgütlenmiş hizmet ile Taksim İlkyardım Hastanesi önemini bir kez daha göstermiştir. Buna rağmen, Sağlık Bakanlığı hastanenin kapatılması kararını almıştır.

En son olarak hastane yönetimi çalışanlarına 13 Eylülden itibaren, hasta kabul edilmeyeceğini duyurdu.

Tüm bunların sonunda, kentine, hayatına, semtine, hastanesine sahip çıkmak isteyen herkesi, her platformu; Gezinin canlandırdığı ruhla 10 Eylül Salı günü saat 12:00’ de Taksim İlkyardım Hastanesindeki basın açıklamasına bekliyoruz.

SoL Haber

Haberin Tamamı İçin:

Taksim İlkyardım İçin Son 3 Gün

Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak bilinen yeni adıyla Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi cuma günü son kez hizmet verecek.

Hastanenin 13 Eylül cuma günü saat 17.00 itibariyle acil servis dahil tüm faaliyetler durdurulacak. Hastane temeli 2001 yılında atılan, Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi’nde inşa edilen Gaziosmanpaşa yerleşkesindeki yeni binasına taşınacak.

Yeni hastane 24 bin 826 metrekare alan üzerinde, 61 bin 607 metrekare kapalı alanı, 300 yatak sayısı, 100 poliklinik odası, 36 yoğun bakım yatağı ve 6 ameliyathanesi ile hizmete açılacak. Hasta odaları da 1 veya 2 kişilik olarak dizayn edildi. Ayrıca odalarda banyo, tuvalet, TV, buzdolabı ve refakatçi koltuğu bulunacağı belirtildi. Hastanenin yeni binasında 30 Eylül itibariyle poliklinik hizmetleri verileceği, Kurban Bayramı sonrasında da ameliyatlar yapılmaya ve yataklı servislerde hastaların kabul edileceği kaydedildi. Taksim'deki eski bina ise yıkılarak, mevcut yerinde 200 yataklı, 64 poliklinik odalı, 43 yoğun bakım yataklı ve 44 bin 950 metrekare alana yeni bir hastane binası yapılması planlanıyor.

"AVM YAPILACAĞI İDDİALARI GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR"

Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, "Bazı yayın organlarımızın haberlerinde yer alan eski bina yerine AVM yapılacağı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Sağlık Bakanlığı ’nca hazırlanan farklı projeler Anıtlar Kurulu’na gönderilmiştir.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısGezi ParkıKurban Bayramı
Görüş Bildir