Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suudi Arabistan'da 'Asrı Saadet Parkı'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Suudi Arabistan'da 'Asrı Saadet Parkı'

Suudi Arabistan'da 'Asrı Saadet Parkı'

Her yıl milyonlarca hacı adayını ağırlayan Suudi Arabistan 'kültürel hac' için de dev bir adım atıyor. Mekke- Cidde arasına Hz. Muhammed dönemini yansıtan bir tema park kurulacak. Park içinde İslam dünyasının en kapsamlı kütüphanesi inşa edilecek Suudi Arabistan'da, Hz. Muhammed döneminin bütün ayrıntılarını yansıtan bir 'tema park' kurulması için ilk adımlar atıldı. Tüm İslâm dünyasını heyecanlandıran projeye göre parkın içinde İslâm kültürünü her yönüyle ortaya koyacak büyük bir müze ve kütüphane de yer alacak. Hz. Muhammed dönemine ait birçok görsel malzeme, animasyon, film gösterimleri, tarihi olayların canlandırıldığı kısımlar da temalı park alanı içinde yer alacak.

24 SAAT AÇIK OLACAK

El Riyad gazetesinin haberine göre, Mekke ile Cidde arasında kurulması düşünülen "Ey Peygamber, Sana Selam Olsun!" adlı park, oldukça geniş bir alana inşa edilecek. 24 saat açık olacağı kaydedilen parkta yer alacak oteller, restoranlar ve alışveriş merkezleri de İslam mimarisine göre yapılacak. İslam dünyası, tarihi, coğrafyası ve kültürü üzerine en büyük ve en kapsamlı kütüphanenin de hizmet vereceği parka, büyük Arap tarihçilerinin bilgilerinden yararlanılarak Hz. Muhammed'in eşlerine ait imitasyon takılar, o dönemde kullanılan cüppeler, mobilyalar ve silahlar sergilenmek üzere getirilecek.

FİLM SETLERİ GİBİ

Proje hakkında El Riyad gazetesine konuşan Nasır Bin Musfir el Zahrani, İslam tarihinde bir ilke imza atmak istediklerini kaydetti. Temalı park sayesinde İslâm tarihinin ve kültürünün daha iyi anlaşılacağını söyleyen El Zahrani, benzer çalışmaların İslâm dünyasında da yapılmasının önünü açmak istediklerini belirterek "Hazırlayacağımız devasa park ta peygaberin hayatını anlatan özel bir bölüm de bulunacak. Burada bin 500 parça halinde onun mübarek hayatını anlatacağız. Her bir parça, zengin görsel içerik taşıyacak. Parktaki kütüphane için, her biri 500 ciltten az olmamak üzere 25 ayrı ansiklopedi hazırlatıyoruz. Bu ansiklopedilerin bazıları telif, bazıları da tercüme olacak" dedi. DIŞ HABERLER

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HacSuudi Arabistan
Görüş Bildir