Sınıftan Çıkarmaya 'Tahrik'

 > -

Sınıftan Çıkarmaya 'Tahrik'

Sınıftan Çıkarmaya 'Tahrik'

Yargıtay, okutmanı bıçaklayan öğrenciye müebbet cezayı, "Olayda tahrik var" diyerek bozdu.

Radikal'den mesut Hasan Benli'nin haberine göre Yargıtay, ‘okutman cinayeti’ davasında, eğitim dünyasında tartışma yaratacak bir karar verdi. Okutmanın, öğrencisini “Sınıfı terk et, giriş adabını öğren, sana adap, edep öğretsinler” diyerek sınıftan çıkarması tahrik nedeni sayıldı.

Adnan Menderes Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nda okutmanlık yapan inşaat mühendisi Mutlu Vardar, derslerini blok gerçekleştiriyordu. Ancak öğrenciler bu durumdan hoşnut değildi. 2009 yılı şubat ayında bazı öğrenciler derse ara verilmesini istedi ancak Vardar kabul etmedi. Öğrencilerden İbrahim D. sınıfı terk etti. Okutman, bir sonraki derste yoklama yaparken İbrahim D.’nin ismini okuyunca, “Sen eşyalarını, pılını pırtını topla sınıfı terk et. Giriş âdâbını öğren, öğren de öyle gel. Git sana âdâp, edep öğretsinler, sınıfa girip çıkmayı öğretsinler” dedi.

Sinirlenen İbrahim D., 20 dakika sonra sınıfa dönerek okutmanı kalbinden bıçakladı. Mutlu Vardar ölürken, İbrahim D. ‘kasten adam öldürmek’ten yargılandığı Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme tahrik indirimi uygulamazken, “Öğretmenler tıpkı ebeveynler gibi öğrenciler üzerinde belli bir otorite altında ileriye dönük olan davranışlarını ıslah etmek amacıyla bu tür yaptırımlarda bulunabilirler” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınÖğretmenYargıtayet
Görüş Bildir