Özgür Gündem - Kürtler Her Yerde Direnişte

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Kürtler Her Yerde Direnişte

Özgür Gündem - Kürtler Her Yerde Direnişte

61. gününe giren eylemler için halk sokaklarda gece gündüz direniyor. Günlerdir alanları boş bırakmayan Kürtler, cezaevinde direnen çocukları için dün de gece gündüz soğuk ve yağmurlu havaya rağmen sokaklardaydı. Bölge ve Türkiye’nin birçok yerinde eylemleriyle tutsaklara destek veren binlerce kişi hükümete talepleri kabul etmesi çağrısı yaptı. Hükümet ise yasaklar ve saldırılarla karşılık verdi.

Yağmura rağmen aileler eylemde

Aylardır evlatları için meydanlarda olan Kürtler, yağmur, soğuk demeden eylemlerini sürdürüyor. Gever ve Gebze’de yüzlerce yurttaş ve tutsakların aileleri, cezaevlerindeki direnişe destek vermek amacıyla sabaha kadar yağmur altında açlık grevi eylemi gerçekleştirdi.

Yarın çok geç olur, bugün hemen şimdi

Cumartesi Anneleri 398. haftada da kayıplarını sordu. Ancak annelerin temel gündemi cezaevlerindeki açlık grevleri oldu. Anneler, “Adaleti bize getirecek olan, herkesin sessiz, sağır ve dilsiz olduğu bedenlerini ölüme yatıran devrimci tutsaklardır. Onlara destek verin. Yarın çok geç bugün hemen şimdi” dedi.

Meydan direnişi sürüyor

ANKARA Ankara Emek ve Demokrasi Bileşenleri, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünden Sakarya Meydanı’na yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada, tutsakların talepleri hatırlatılarak, taleplerin karşılanması istendi.

ANTALYA Antalya Emek ve Demokrasi Platformu üyesi yüzlerce kişi de yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sonrası Tülin Üçdal, cezaevlerinde yaşanacak olası ölümler ve sakatlanmaların tek sorumlusunun AKP hükümeti ve Başbakan Erdoğan olacağını ifade etti.

İZMİR BDP Menemen İlçe Örgütü, tutsaklara destek amacıyla 3 günlük dönüşümlü açlık grevi eylemi başlattı. Bornova İlçe Örgütü ise basın açıklaması yaptı. Bayraklı İlçe Örgütü de meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.

AYDIN BDP Söke İlçe Örgütü de meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

İSTANBUL Gazi mahallesinde açlık grevi nöbeti devam ediyor. Farklı kurum ile derneklerden yurttaşların, 3’er günlük dönüşümlü açlık grevinin başladığı “Direniş Çadırı”nı gün boyunca yüzlerce yurttaş ziyaret ediyor.

KOCAELİ Açlık grevinde olan tutsaklardan Nevroz Bozkurt, Gülbahar Aksoy ve Mülkiye Doğan’ın ailesi BDP Gebze ilçe binasında açlık grevi eylemine başladı.

ÇEWLÎG BDP Çewlîg (Bingöl) İl Örgütü bugün saat 13.00’da Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi önünde kitlesel yürüyüş düzenleyecek.

MÛŞ BDP üyeleri, açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla üzerlerine “60. Gün” yazan beyaz önlükler giyerek, sokak ve caddelerini gezip, düdükler çaldı. Gimgim’de (Varto) de açlık grevi başlatıldı.

WAN Wan’da da basın açıklaması yapıldı.

ERZEROM Palandöken ilçesinde BDP binasında başlayan açlık grevini ikinci grup devir aldı.

MANİSA Manisa’nın Salihli ilçesinde kent meydanında basın açıklaması gerçekleştirildi.

RIHA BDP Pirsûs (Suruç) ilçe binasında yapılan açlık grevi 9’ncu grup devraldı. Wêranşar’daki destek açlık grevi ise sona erdirildi.

MÊRDÎN Nisêbîn’de kadınlar, “Ketine roja 60’i” yazılı kefenler giyerek, Barış Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Kerboran’da (Dargeçit) da BDP ilçe binası önünde çarşı merkezine yürüyüş yapıldı.

AMED TMMOB, KESK, DİSK, Türk-İş üyeleri, “Talepleri karşılansın, ölümler durdurulsun” sloganıyla basın açıklaması yaptı.

DÎLOK Eğitim Sen Dîlok (Antep) Şubesi üyeleri, Antep H Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması düzenledi.

ANKARA TODAP, SES ve SOMDER, ortak yazılı açıklama yaptı.

ADANA BDP Ceyhan ilçe Örgütü üyeleri ise, Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

COLEMÊRG Gever (Yüksekova) köy komünleri, Şemzînan (Şemdinli)- Gever (Yüksekova) arasındaki yolu trafiğe kapattı. Yoğun yağmur altındaki eylemde yüzlerce aracı durduran 10 köy komünü üyeleri, basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına araçlarından inen yurttaşlar da destek verdi.

Cizîr savaş alanı

BDP Şirnex İl Örgütü tarafından, PKK ve PAJK’lı tutsaklar tarafından 61 gündür sürdürülen açlık grevi eylemine destek amacıyla Cizîr’de yapılmak istenen “Özgürlük ve Çözüm Mitingi” için toplanan ve aralarında milletvekillerinin de bulunduğu binlerce kişiye polis tazyikli su ve gaz bombaları ile saldırdı. Konuşmaların başlaması ile birlikte polisin BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile Şirnex Milletvekili Hasip Kaplan’ın yer aldığı platforma hedef gözeterek gaz bombaları atması dikkat çekti. Polisin yoğun gaz bombalı müdahalesi nedeniyle kadın, çocuk ve yaşlı onlarca yurttaş fenalık geçirdi. Kitle de polise taş, havaifişek, molotofkokteyli ve ses bombaları ile karşılık verince çatışmalar başladı. Nur mahallesi başta olmak üzere çatışmalar hemen hemen ilçenin bütün mahalle ve sokaklarına yayıldı. İlçe geneline yayılan çatışmalar; geç saatlere kadar devam etti.

Tepsi, kaşıklarla protestodalar

Amed’de de DÖKH öncülüğünde Dicle Yas Evi’nden Diyarbakır E Tipi Cezaevi önüne kadar meşaleli yürüyüş yapılmak istendi ancak polis meşaleli yürüyüşe izin vermedi. Meşaleli yürüyüşe izin verilmeyince kitle tepsi, kaşık, tabak ve pet şişelere vurarak protesto etti. BDP Amed İl Eşbaşkan Zübeyde Zümrüt ise, “Açlık grevinde bulunan arkadaşlarımızın talepleri Kürt halkının talepleridir. Burada bulunan kadın arkadaşlar toplum için çalışan kadınlardır. Ve şu an direnen arkadaşlarımız için buradayız. Onların direnişi kadınların direnişidir. Kürt halkının direnişi gittikçe büyüyor, ve Kürt kadınından, Amed kadınından, korkan iktidar yürüyüşe izin vermiyor” diye belirtti. Erxanî’de (Ergani) de yüzlerce kişi, Şirinevler Özgür Yurttaş Derneği önünde bir araya geldi. BDP İlçe Başkanı Mehmet Yergin, “Talepler gerçekleşene kadar direnişimiz sürecektir” dedi.

Sezen Aksu’dan vicdan çağrısı

PKK’li ve PAJK’lı tutsakların PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ve anadil önündeki engellerin kaldırılması için 12 Eylül’de başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi, 61. gününe girerken sanatçılardan açlık grevlerine ilişkin duyarlılık çağrıları gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda çok sayıda aydın, sanatçı ve yazar tarafından hükümete açlık grevleri için harekete geçme çağrıları yapılırken, Sezen Aksu da resmi internet sitesinde açlık grevlerine ilişkin kısa bir açıklama yaptı. “İstirham ediyorum” diye başlayan Aksu’nun kısa açıklaması şöyle: “Vicdanlarımızda onarılmaz bir yara açılmadan Yaşar Kemal’in sesine kulak verin.”

İstanbul’da eş zamanlı eylem

İstanbul’un Bağcılar, Beyoğlu, Ataşehir, Küçükçekmece, Bakırköy, Esenyurt, Esenler, Sultangazi, Kadıköy, Fatih, Zeytinburnu, Kartal ve Sancaktepe ilçelerinde açlık grevi eylemlerine destek vermek için alanlara çıkan yurttaşlar, tutsakların taleplerinin kabul edilmesini istedi. Esenyurt’ta yürüyüş sonrası konuşan BDP İlçe Eşbaşkanı Kudret Gülün, “Başbakan Erdoğan Filistin’deki açlık grevlerini görüyor ve duyarlılık gösteriyor. Ama ne yazık ki kendi ülkesinde açlık grevlerine duyarsız kalıyor. Kendi ülkesine çözüm üretemeyen Başbakan başka ülkelere çözüm üretiyor. Biz diyoruz ki ölümler olmadan gelin talepleri dinleyin. Ölümler yaşandıktan sonra bu ülke kaosa gider. Bu ülke kaosa girdiğinde artık kimse geri çeviremez. Biz parti olarak açlık grevleri başladığı günden bugüne alanlarda cezaevlerinin sesi olmaya çalıştık. Bundan sonra da alanlarda olacağız bizim için her yer mücadele alanıdır” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAdalet ve Kalkınma PartisiAdanaAnkaraAntalyaAydınBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBingölDiyarbakırFilistinİstanbulManisaPolisSakaryaSavaşSezen AksuYaşar Kemalgündemkadınlar
Görüş Bildir