Deniz Kaya: 'Çözüm Müzakerede'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Çözüm Müzakerede

Özgür Gündem - Çözüm Müzakerede

Açlık grevleri 59. gününde. Hükümet adeta ölümlere kapı aralarken, ‘Taleplerimize somut yanıt verilmeden, eylemimize son vermeyeceğiz’ diyen tutsaklar hükümete, ‘Öcalan’la müzakerelere başlayın’ çağrısı yaptı

TALEBİMİZ NET CEVAP NET OLSUN

Tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya taleplerinin, “Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürce hareket etme şartlarının sağlanması ve anadilde savunma, anadilde eğitim hakkı” olduğunu hatırlattı. Taleplerinin manipülasyona mahal vermeyecek kadar net olduğunu belirten Kaya, somut adımlara karşılık vereceklerini söyledi.

MÜCADELEYİ DAHA DA YÜKSELTİN

“Taleplerimize somut ve net cevap verilmeden ve verilecek cevapların fiiliyata geçişini görmeden eylemimize son vermeyeceğiz” diyen Kaya, kamuoyuna da şu çağrıyı yaptı: “Herkesten beklentimiz; taleplerimiz etrafında birlik olmaya devam etmeleri, hayata geçmesi için, meşru ve demokratik mücadelelerini yükseltmeleridir.”

Kaya: Talepler net somut adım atılsın

PKK’li ve PAJK’lı tutsakların 12 Eylül’den bu yana başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevine ilişkin tutsaklar adına Deniz Kaya’dan yeni bir açıklama geldi. Kaya yaptığı açıklamada 2 temel talebi tekrardan hatırlatarak, “Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi, Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürce hareket etme şartlarının sağlanması. Ana dilimiz üzerindeki inkar politikalarına son verilerek, başta anadilde savunma hakkı olmak üzere, anadilde eğitim ve öğrenimi önündeki tüm engellerin kaldırılması, bunların, amasız, fakatsız, ancaksız yerine getirilmesidir” dedi.

Olumlu adıma açığız

Taleplerinin hiçbir manipülasyona, karalamaya ve saptırmaya mahal vermeyecek kadar net ve somut olduğunu belirten Kaya, taleplerinin muhatabı olan AKP hükümeti, hükümetin ve ilgili bakanlığın açıklamalarını büyük bir dikkatle dinlediklerini ve izlediklerini ifade etti. Kaya, “Bilinmesini istiyoruz ki, çağrılara ve ölümlerin olmaması için yapılan girişimlere toptancı yaklaşmıyoruz. Sözün değerini biliyor ve ona göre yaklaşıyoruz. Bu anlamda taleplerimizin karşılanması için atılacak her olumlu adıma olumlu adımla cevap vereceğimizi belirtmek istiyoruz” dedi.

Öcalan’a tecrit sonlanacak mı?

“Ancak sormak istiyoruz; açlık grevi eylemimizi bırakmamız Öcalan üzerindeki tecridi sona erdirecek mi? Öcalan’ın özgür hareket, sağlık ve güvenlik şartlarını yerine getirecek mi? Anadilimiz üzerindeki baskı, inkar ve asimilasyon politikalarına son verilecek mi? Mahkemelerde ‘anlaşılmayan, bilinmeyen bir dil’ söylemine son verilecek mi? Savaş politikalarına son verilerek, müzakere ve diyalogun önü açılacak mı?” diye soran Kaya, bu sorularına açık ve net cevaplar istediklerini kaydetti. Kaya, kendilerinin artık “koster bozuk, hava muhalefeti” kelimelerini duymak istemediklerini ve kosterle bu işlerin olmayacağını ve olamayacağını söylediklerini ifade etti.

Açık irade beyanı istiyoruz

“Gerek Adalet Bakanlığı tarafından Sincan Cezaevi’nde arkadaşlarımızla görüşülmesini ve gerekse de en son yapılan hükümet toplantısında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yapılan açıklama ve bizlere yapılan çağrılara anlam vermekle birlikte bu çağrıları, bir de bu yönüyle duymak ve bilmek istiyoruz” diyen Kaya, şöyle devam etti: “Bu anlamda hükümet ve ilgili bakan-bakanlıklardan açık bir irade beyanı istiyoruz. Bilinmesini istiyoruz ki, taleplerimize açık, somut ve net bir cevap verilmeden ve verilen ve verilecek cevapların fiiliyata geçişini görmeden, hiçbir biçimde eylemimize son vermeyecek, bırakmayacağız.” ‘Mücadele yükseltilmeli’

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAdalet ve Kalkınma PartisiBaşbakan YardımcısıBülent ArınçSavaşgündem
Görüş Bildir