Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cezaevlerinde İşkence ve Sürgün Eksik Olmuyor - Özgür Gündem

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Cezaevlerinde İşkence Ve Sürgün Eksik Olmuyor

Özgür Gündem - Cezaevlerinde İşkence Ve Sürgün Eksik Olmuyor

Cezaevlerinde bulunan siyasi tutsaklara yönelik darp, işkence ve sürgün politikaları artarak devam ediyor. Birçok tutsak çeşitli işkencelere maruz kalırken birçoğu da ailelerinden kilometrelerce uzaklıktaki cezaevlerine sürgün edilerek yalnızlaştırılıyor

Trabzon E Tipi’nde provokasyon

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden yaklaşık 7 ay önce Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Mehmet Mehzer Tantekin’in babası Mustafa Tantekin, siyasi ve adli tutukluların görüşlerinin cezaevi idaresi tarafından bilinçli olarak aynı gün ve saate denk getirildiğini söyledi. Bundan dolayı siyasi tutsakların yakınlarına saldırıların olduğunu belirten baba Tantekin, geçtiğimiz ay maddi sıkıntıdan dolayı çocuğunun görüşüne gidemediğini ve orada çalışan kardeşine görüşe gitmesini söylediğini aktardı. Baba Tantekin, “Kardeşim cezaevine gidip görüştükten sonra çıkışta bana telefon açtı ve ‘Ağabey ben gittim burası her zaman öyle midir? Biz gittik siyasi tutsakların ziyaretine gidenleri içeri aldılar. Bizimle beraber adli suçluların yakınlarını da aldılar. İçerde adli suçlulardan bir tanesi bize sözlü tacizde bulundu. Bize bunlar PKK’lidir diyerek hakaret ettiler. Arkadaşım da ona karşılık verince bunlar üzerimize saldırdı. Bence bu bugün böyle oldu yarın daha büyük sorunların önü açılmış olur’ dedi. Biz bu durum karşısında çok kaygılıyız” diye konuştu.

Öte yandan Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nden 10 Mart’ta sürgün edilen 36 tutukludan 5’inin, sürgün edildikleri Yozgat Kapalı Cezaevi’nde özel eşyalarına el konulduğu ve müşahede odalarında tutulduğu öğrenildi.

Muş ve Bingöl’de 59 tutsak sürgün edildi

Muş E Tipi Cezaevi’nde bulunan siyasi tutsaklar, Ümraniye ve Kırıkkale cezaevlerine sürgün edilen 24 tutsak ile ilgili aileleri aracılığıyla açıklama yaptı. Türkiye cezaevlerinin öteden beri hak gaspları ve keyfi uygulamalarla gündemleştiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “12 Eylül 2012 tarihinde başlayıp 68 gün devam eden açlık grevlerine ‘duyarlıyız var olan tüm sorunları çözeceğiz’ biçiminde yaklaşan devlet ve AKP hükümeti somut olumlu hiçbir ‘iyileştirme’ adımı atmadığı gibi, adeta biz tutsaklara da öç alma refleksi ile hareket etmektedir. Kürt sorununa demokratik çözüm diyalog ve müzakerenin gündemde olduğu bir süreçte yapılan bu haksız ve keyfi uygulamayı manidar buluyoruz. Yolculuk dahi yapamayacak kadar ağır hasta ve içinde ölümcül sağlık sorunları bulunduğu halde Ümraniye E Tipi ve T Tipi ve Kırıkkale F Tipi cezaevlerine 24 arkadaşımız sürğün edilirken, önümüzdeki günlerde ise 25 arkadaşımız daha sürgün edilecektir” denildi.

Açıklamada, şöyle denildi: “11 Mart günü sürgün edilen 24 arkadaşımızın isimleri şöyle; Abdulcebbar Şahin, Rüstem Yılmaz, Hüseyin Duman, Adem Artıkboğa ve Osman Pinç Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Nevzat Kuyturka, Sabahattin Tekin, Mesut Özdemir, Ziya Timuçin ve Yasin Aydın Ümraniye E Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Ahmet Tüneli, Alaattin Aslan, Ali Polat, Bedri Şeker, Ercan Kocamış, Ferzende Çiçek, Fesih Coşkun, Gürgin Oktar, Halil Yıldız, Hasan Ahmet, Hivzullah Mutlu, İhsan Tüzün, Kazım Benek ve Süleyman Altun Ümraniye T Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Önümüzdeki günlerde Ümraniye T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilecek olan 25 arkadaşımızın ismi de şöyle; İlhan Tokmakçı, Kamil Kızıltaş, Kamuran Ahmet Yusuf, Kenan Altun, Kenan Doğan, Lokman Aslan, Mecit Hemo, Mehmet İldem, Mehmet Emin Aslan, Muhammed Ahmet, Nurettin Çelik, Nuri Canpolat, Ramazan Karataş, Refik Eren, Remzi Topdemir, Sabri Keve, Selahattin Ökten, Serdar Güzelçay, Seyit Oktay, Sinan Bülbül, Veysi Tuncay, Yılmaz Kahriman, M.Ali Yücel, Selahattin Aytek ve Hüseyin Sürgeç.”

Sürgün politakaları dinmiyor

Gazetemiz Özgür Gündem’e gönderilen Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Tamer Tanrıkulu imzalı mektuba göre, Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nden 35 tutsak sürgün edildi. Sürgün edilen 10 kişinin Çankırı’ya sürgün edildiği öğrenildi. Sürgün edilen tutsakların isimleri şöyle: Edip Yalçınkaya, Abdullah Güven, Sait Gürkan, Fikret Ataş, Feyzi Ayzit, Mustafa Kartepe, Sait Demir, M. Nuri Tiryaki, Sedat Gönenç ve Tamer Tanrıkulu.

Diyarbakır D Tipi’nde baskılar arttı

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan tutuklu ve hükümlüler, PKK Lideri Öcalan için yapılan açlık grevinin ardından baskıların arttığını bildirdi. Ailelerin verdiği bilgilere göre tutsakların daha önce düzenli aldıkları haftalık gazeteler herhangi bir gerekçe gösterilmeden verilmiyor. Hasta tutuklular için diyet yemeği verilmediği gibi kantinden alabildikleri ürünlerin artık kantinde satılmadığı edinilen bilgiler arasında.

Tutsaklardan ağır hasta olanların hemen hemen hepsi İç Anadolu, Ege ve Karadeniz gibi uzak cezaevlerine sevk ediliyor. Tutsaklar, zor koşullarda yaşayan ailelerin kendilerinden uzaktaki cezaevlerine görüşe gidemeyecekleri hesaba katılarak yalnızlaştırma ve izolasyon politikası uygulandığına dikkat çekiyorlar. Görüşe giden tutsak yakınları kimlik kayıt, arama bölümlerindeki birçok personel ve gardiyanın yeni olduğunu belirtirken, Türkçe bilmeyen annelerle iletişime geçemediklerine dikkat çektiler. Bununla birlikte, aileler cezaevi bahçesinde yaklaşık elli kişiden oluşan ve hepsi takım elbiseyle eğitime katılan kişilerin, son iki haftadır artık görev başı yaptıklarını fark etiklerini söylediler.

Burdur Cezaevi’nde 20 kişiye bir banyo!

Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi tutsak Murat Çelik, gönderdiği mektupla cezaevindeki işkenceleri anlattı. Cezaevi idaresinin insani olmayan uygulamalarıyla karşı karşıya kaldıklarını bildiren Çelik, “Adalet Bakanlığı’nın tutuklu ve hükümlere tanıdığı haklardan yararlanamıyoruz.” diye belirtti.

Mektupta yaşananlar şu şekilde dile getirildi: “Açık görüş ziyaretlerimiz kapalı görüş şeklinde yapılmaktadır. Bunu kabul etmediğimizde ise görüş hakkımız engellenmektedir. Sıcak su haftada bir saat verilmektedir. 20’ye yakın insan bir koğuşta kalıyoruz; ancak bize bir banyo verilmiş. Bazı arkadaşlarımızda sağlık sorunları ortaya çıkmıştır.” Banyo zamanlarının yemek vaktine denk getirildiğine dikkat çekilen mektupta, “Son zamanlarda sıcak su bilinçli bir şekilde yemek zamanına denk getirilmekte, mağduriyetimiz faşist duyguları tatmin etmektedirler.” denildi.

Tekirdağ Cezaevi’nde değişen bir şey yok!

Tekirdağ 2 No’lu Cezaevi’nde bulunan tutsaklardan İbrahim Er’in ağabeyi Hacı Tayfur Er, kardeşinin işkencelere maruz kaldığını belirterek, “1993’ten beri kardeşim cezaevinde. Erzurum’dan Tekirdağ 2 Nolu Cezaevi’ne sevk edildi. Ayağında platin var. Tedavi görmesi lazım. Ama işkenceye maruz kalıyor” dedi. Er, yiyeceklerden böceklerin çıktığını belirterek, tutsakların yemek yiyemediğini aktardı. Er, “Bizler buradan sesleniyoruz. Çocuklarımız sahipsiz değil. Başbakan barış ve savaş arasındaki mesafeyi ölçemiyor” dedi. Tutsak Sait Demir’in babası Emin Demir ise, A.D. isimli gardiyanının çocuklarına şiddet uyguladığını belirterek, “Geçen Pazartesi günü telefon ile görüştük. Her gün gardiyanların baskılarına maruz kaldıklarını söylediler. Özelikle A.D. adlı gardiyan geçenlerde oğluma şiddet uygulamış. Yetkililerin bir an önce bu duruma el atması lazım” diyerek yetkililere duyarlılık çağrısında bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

'İçerde'Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAydınBaşbakanBingölDiyarbakırDiyetErzurumMuşSavaşTekirdağYozgatgündemşeker
Görüş Bildir