"Özal'ın Cenazesinin Bozulmaması Onu Defnedene Soruldu"

 > -

Özal'ın Mezarı Açılıyor!

Özal'ın Mezarı Açılıyor!

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın anıt mezarının bulunduğu bölgeye, sabah saat 6.30 sıralarında 2 iş makinesi getirildi. İş makinelerinden biri, anıt mezarın içinde, diğeri de hemen dışında bekletiliyor.

Olay yeri inceleme, bomba imha ve çevik kuvvet ekipleri de anıt mezarın bulunduğu bölgeye geldi.

Anıt mezarın, ilerleyen saatlerde açılması bekleniyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ölümüyle ilgili iddialar üzerine, 17 Eylül'de, soruşturma yürüttüğü 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın mezarının açılarak inceleme yapılmasına karar vermişti.

Haberin Tamamı İçin:

Turgut Özal'ın Kabri Açılıyor

Turgut Özal'ın Kabri Açılıyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Özal'ın Cesedine Ulaşıldı!

Özal'ın Cesedine Ulaşıldı!

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın anıt mezarının bulunduğu bölgeye, iş makineleri ve polis ekiplerinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Oktay Erdoğan ile Adli Tıp Kurumu ekibi de geldi.

Anıt mezarın bulunduğu bölgeye sabah 6.30 sıralarında gelen olay yeri inceleme, bomba imha ve asayiş şube müdürlüklerine bağlı polis ekiplerinin ardından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Oktay Erdoğan ile İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce'nin de aralarında bulunduğu kurumun morg, kimya ve biyoloji ihtisas dairelerine bağlı görevliler geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'ne bağlı ekip de anıt mezarda hazır bekliyor.

Özal'ın anıt mezarının çevresinde çok sayıda polis önlem aldı.

Olay yeri inceleme, bomba imha ve çevik kuvvet ekipleri de anıt mezarın bulunduğu bölgeye geldi.

Ve anıt mezarının açılması işlemleri başladı. Adli Tıp Kurumu yetkilileri ve savcıların da mezara gelmesiyle kazı işlemlerine start verildi.

Turan Çolakkadı: Özal’ın cesedine ulaşıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cesedine ulaşıldığını ve cesedin incelemeye uygun olduğunun görüldüğünü söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Özal'ın Naaşı Devlet Töreniyle Çıkartıldı

Özal'ın Naaşı Devlet Töreniyle Çıkartıldı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

'Özal'ın cesedinin bozulmaması sadece bilimle açıklanamaz'

'Özal'ın cesedinin bozulmaması sadece bilimle açıklanamaz'

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın hayatını kaybettiği 17 Nisan 1993 tarihinde GATA'da nöbetçi tabip subay olan Şifa Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, cesedinin bozulmadan günümüze kadar gelmesinin sadece bilimle açıklanamayacağını söyledi.
Özal'ın defin sürecine tabip binbaşı olarak tanıklık eden, katafalka kaldırılmadan önce cesede tahnit işlemi uygulayan isimlerden biri olan Prof. Dr. Sarsılmaz, bugüne kadar bozulmadan kalmasıyla ilgili Cihan'a açıklamalarda bulundu. Devlet Denetleme Kurulu (DDK)'na, Özal'ın ölümünün ardından getirildiği GATA'da yaşanan süreçle ilgili tuttuğu notları veren Prof. Dr. Sarsılmaz, kabrin açılmasının kamuoyunun gerçeği öğrenebilmesi için 'çok doğru bir karar' olduğunu söyledi.

'HERŞEYİ BİLİMSEL OLARAK İFADE ETMEK MÜMKÜN DEĞİL'

Bazı olayların bilimsel olarak açıklanamadığını, merhum Cumhurbaşkanı Özal'ın cesedinin 19 senede bozulmamasının da böyle olduğunun altını çizen Sarsılmaz, "Her şeyi bilimsel açıklamak zorundayız ama bilimsel olarak açıklayamayacağımız durumlar var. Perdeler var. Bu perdeyi aralamak için bilimsel olarak çok uğraşıyoruz ama karşımıza başka bir perde daha çıkıyor. Alanımızın biraz dışında ama herkes biliyor. Eğer bir insan mağdur edilmişse, iyiliği dokunmuşsa 'şehit' ifadesini kullanıyoruz. Onlar korunuyor. Rahmetliyle ilgili bu kadar şey yapılmış. Düşünün, 'alelacele defnedilmiş' tarzında bir yaklaşıma rağmen Allah onu 19 sene nasıl korumuş görüyoruz." dedi.

'CESEDİN BOZULMASINI MEZARDAKİ SU ÖNLEMEZ'

Gazete ve televizyonlarda Özal'ın cesedinin bozulmamasının damlayan suya bağlanmasıyla ilgili haberler olduğunu ifade eden Sarsılmaz, "Dünden beri medyada okuyorum, bu kadar olur. Su damlamış, birikmiş, mumyaya dönmüş. Şöyle olmuş, böyle olmuş. O su nasıl damlıyor? 'Durgun su, akmayan su mikrop üretir' diye atasözümüz var. 19 senedir bu durgun suda nasıl mikrop üremiyor? Leğen kemiği tarafından aşağısı tamamen iskelete dönmüş. Damlayan su o zaman tamamen yukarıya mı damlamış, nasıl olmuş? Aşağısı iskelete döndü de niçin bedenin karın ve göğüs bölgesi, yukarısı sağlam kalmış?" değerlendirmesinde bulundu.

Turgut Özal'ın ölümünün ardından yaşananları 19 sene boyunca dile getirdiğini ifade eden Mustafa Sarsılmaz şöyle konuştu: "Bir devlet başkanının alelacele defnedilmesi, mantığıma ters düşmüştü. Bu anlamda yapabileceğim şeyler sınırlıydı. O gün GATA'ta nöbetçi amir olduğum için mevta olarak bana teslim edildiğinde, kendimce dış görüntüsüne bakarak inceleme yapmıştım. Sonuçta herhangi bir şey bulamadım. Ancak bu benim iç dünyamdaki şüpheleri gidermedi. Sevilen bir cumhurbaşkanının Orta Asya'dan dönüşünde rahatsızlanması, ardından alelacele defin işlemlerine başlanması, katafalka kaldırılmasında hafif yollu bir ilaçlama yapalım denmesi, otopsi yapılmadan bu sürecin başlatılması, GATA'ya gelmesi gerekirken başka bir hastaneye gitmesi, bunlar şüphe uyandıran konulardı."

Haberin Tamamı İçin:

Özal Yarın Tekrar Toprağa Verilecek

Özal Yarın Tekrar Toprağa Verilecek

Ölümüne ilişkin mezarı açılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal yarın yeniden toprağa verilecek.

Haberin Tamamı İçin:

Özal'ın Naaşı Adli Tıp'tan Alındı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın cenazesi, Adli Tıp Kurumu'ndan alındı. Cenaze tören ve defin için Topkapı'daki Anıt Mezara götürülüyor. Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, "Saç telinden daha fazlası açılan mezarda bulundu" dedi.

Turgut Özal'ın cenazesi, saat 09.40 sıralarında Adli Tıp Kurumu'ndan alındı.

Haberin Tamamı İçin:

Özal'ın Naaşı Yeniden Defnediliyor

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşı, sabah saatlerinde yeniden toprağa verilmek üzere alınarak Anıt Mezar'a getirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ölümüne ilişkin zehirlenme iddialarının araştırılması için mezarı açılan ve İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda incelenmesi tamamlanan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın naaşı, iki günlük incelemenin ardından Adli Tıp Kurumu'ndan alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait cenaze aracına konulan cenaze, yeniden toprağa verileceği Topkapı'daki anıt mezara götürüldü. Cenaze aracına polis araçları eskortluk etti.

Haberin Tamamı İçin:

Özal'ın Naaşı Toprağa Verildi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

"Özal'ın Cenazesinin Bozulmaması Onu Defnedene Soruldu"

Suikast iddialarını araştıran savcılığın talimatıyla 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kabrinin açılması ve naaşının kısmen bozulmaması, bilimsel ve metafizik açıdan Özal’ın defin sürecine tabip binbaşı olarak tanıklık eden, katafalka kaldırılmadan önce cesede tahnit işlemi uygulayan Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz tarafından yorumlandı.

Suikast iddialarını araştıran savcılığın talimatıyla 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kabrinin açılması ve naaşının kısmen bozulmaması, bilimsel ve metafizik açıdan Özal’ın defin sürecine tabip binbaşı olarak tanıklık eden, katafalka kaldırılmadan önce cesede tahnit işlemi uygulayan Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz tarafından yorumlandı. Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) verdiği 'şüpheli ölüm raporu' ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında merhum Turgut Özal'ın kabrinin açılması ve naaşının kısmen bozulmadığına yönelik ifadelerin kamuoyunda yer alması sonrasında açıklamada bulunan Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, konunun bilimsel ve metafizik yönünde açıklanmasının mümkün olduğunu söyledi.

Bilimsel olarak naaşa tahnit uyguladıklarını ifade eden Sarsılmaz, "Konunun bilimsel olarak mümkün olan tarafı şu; uygulanan forman diyet, bozulmayı ve kokmayı önleyen bir ilaçlamayı bize yaptırdılar. Tahnit yapılmasına karar verilirken itirazlar geldi. Vücut bütünlüğü bozulur mu diye? Biz de kısmi tahnite karar verdik. Tam bir tahnit değil kısmi bir tahnit. Karın ve leğenpelvis dediğimiz bölgesine, göğüs boşluğuna ve kaslara enjekte ettik. Ancak 19 yıl olmuş, bir ümit olur mu bu incelemelerde diye düşünürken, yapılan incelemede forman diyet korumuş olabilir ama nereye gömüldüğünü bilmediğimiz için toprakla temasının da nasıl olduğunu bilmediğimiz için net bir şey konuşmak mümkün değil" diye konuştu.

Metafizik açıdan Özal'ın naaşının kendisini korumasına yönelik konuşan Sarsılmaz, görevi başında hayatını kaybedenlerin şehit olduğunu hatırlatarak, "Formal diyetle bunu koruyabiliriz ancak formal diyeti vermediğimiz yerler var. Mesela beyin... Beynin büyük oranda sağlam kaldığını söylüyorlar. Perdenin aralanma meselesi bu. Vefat eden görevi başında şehit olanların kendine mahsus bir korunma şeklinin olduğunu biliyoruz. Bilimsel olarak burada tıkandığımızı görüyorum. Her şey bilimsel olarak açıklanamayabilir. Hepimizde akıl ve ruh var ancak göster derseniz gösteremeyiz. Bunun var olduğunu biliyoruz. Bu noktada olaya baktığımız zaman rahmetli üzerinde bir sır perdesini metafizik olarak açıklıyorum. Bu ölümün üzerinde hep şüphe duydum. Şüphe duyduğum için otopsinin yapılmasını isteyenlerdenim. 19 yıl aradan sonra cesedin bozulmadığına dair ifadeler var. Sanki rahmetli 19 yıldır orada bekliyorm. Sonuçlar umarı kaybolmaz. Birileri müdahale etmez' ifadelerini kullandı.

Özal’ın defin süreci öncesinde hastane işlemlerini tek tek not ettiğini kaydeden Sarsılmaz, Özal’ın vücudunda herhangi bir darp izi ya da düşme belirtisi görmediğini belirterek, "En son görenlerden biri benim. İmamla birlikte yıkadım. Hepsi tutanak halinde kayıtlara karıştı. En son hali gözlemlenerek bizzat anotomist olarak yaptım. Rahmetlinin naaşını inceledim ve tek tek kaleme aldı. Tek bir darbe, itme, bir yerden düşme yok. Ceset bu manada normal ancak bu demek değildir bir şey olmamıştır. Bu noktada niçin otopsi yapılmamıştır sorusunun cevabını bir türlü alamıyoruz. Semra Özal’ın katıldığı bir televizyon programında kendisine sordum; 'otopsiyi aile olarak siz istememişsiniz diye sordum. Semra Hanım da bu ifadeye kızdı 'yalandır' dedi. Neticede bir otopsi yapılmadı. Şimdi bir otopsi devletin başında bulunan bir büyük vefat ettiğinde hiçbir şüphe olmasa bile yapılır. En azından inceleme, tetkik yapılır. Böyle bir ortada bulunmuşluk gibi süreç yaşandı" şeklinde konuştu

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet ÖzalAnkaraDarbeDiyetİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiPolisŞehitSemra ÖzalTurgut Özalolay
Görüş Bildir