Ötanaziye İzin İçin Gün Sayılıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ötanaziye izin için gün sayılıyor

Ötanaziye izin için gün sayılıyor

ALMANYA’DA Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger’in hazırladığı ve ülkede tartışmalara yol açan ötanazi yasa tasarısını kabul etti. Bakanlar Kurulu tarafından önceki gün kabul edilen ötanazi yasa tasarısı, uzun zamandan beri hastayla yakın ilişkide olan doktorlara ve bakıcılara olağanüstü durumlarda ve belirli şartlarda hastanın isteğiyle ötanaziyi desteklemesine imkân tanıyor.

YASALAŞMASI KESİN GİBİ

Yasanın çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Angela Merkel hükümetinin federal meclisteki çoğunluğu bu yasanın çıkmasına olanak sağlayacak. Söz konusu yasa tasarısı Federal Meclis’te de görüşüldükten sonra kabul edilmesi halinde yasalaşacak.

ALMANLAR, İSVİÇRE’YE GİDİYORDU

ALMANYA’DA ötanazinin yasak olması nedeniyle, kendi isteğiyle ölmek isteyenler ötanaziye izin veren komşu ülke İsviçre’ye gidiyordu. Bir kişinin kendi isteğiyle ölmesine izin veren İsviçre’nin bu yolla para kazandığı, Alman gazete ve televizyonlarında çokça eleştirilmişti.

DİYANET: ÖTANAZİ İNTİHARDIR

DİYANET İşleri Başkanlığı’nın ötanaziye karşı tavrı çok net. “Ötanazinin bir intihar çeşidi olduğunu” savunan Diyanet, intihar etmenin ise dinen kesinlikle yasaklandığını belirtti. Diyanet, ötanazi ile ilgili şu açıklamayı sayfasına da koydu: Ötanazi, intihar etmenin bir çeşididir, intihar ise dinen kesin olarak yasaklanmıştır. Ötanazi yöntemi ile bir insanın canına kıyması şöyle dursun, Allah’tan ölüm istemesi bile hoş karşılanmamıştır. Hz. Peygamber (a.s.), “İçinizden hiç kimse, sakın ölümü temenni etmesin?” buyurmuştur. Aktif ötanazi, intihar ile aynı anlama gelir ve bu yöntemle hayatını sona erdiren kimse günaha girdiği gibi, böyle bir eylemi onaylayan ve hastanın yaşaması için gerekli tedaviyi uygulamayan kimseler de, günahkâr ve sorumlu olurlar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelBakanlar Kuruluİntiharİsviçre
Görüş Bildir