Soner Yalçın : “Biz Yenilgiyi Öğrenmeyeceğiz ve İnadına Yazacağız”

 > -

Odatv Davasında Salon Tartışması

Odatv Davasında Salon Tartışması

Yaklaşık iki yıldır süren Odatv davasının 15. duruşması bugün Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde yapılıyor. Duruşma salonunun değiştirilmesi nedeniyle adliyede tartışma yaşanıyor

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın öncesinde Gazetecilere Özgürlük Platformu yaptığı basın açıklaması ile yargılanan gazetecilere destek verdi. Duruşma salonunun değiştirilmesi ve küçük bir salon tahsis edilmesi nedeniyle adliyede tartışma yaşandı. Davaya katılan avukatlara sınırlama getirildi ve duruşmayı sadece 4 ajans muhabirinin izlemesine izin verildi.

Davanın tutuksuz sanıkları Ahmet Şık ve Müyesser Yıldız yoğunluk nedeniyle duruşma salonuna giremedi.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Odatv Davası Başladı

Odatv Davası Başladı

Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın sanık olarak yargılandığı Odatv davasının 15. duruşması başladı.
OdaTv'nin 15. duruşma bugüne kadar bütün duruşmaların yapıldığı Çağlayan Adliyesi zemin kattaki büyük salon yerine C3-119’daki müzakere salonunda yapılıyor. Müzakere salonu çok daha küçük olduğu için sadece tutuklu yakınları ve 3 ajans muhabiri duruşmayı takip edebiliyor...

İşte duruşmadan notlar...

 • Eşber Yağmurdereli de duruşmayı izlemek için salonda.

 • Avukatlar salona giriş yaptı ve sanıkların yanına oturdular.

 • Yalçın Küçük'ün talep konuşması alınıyor.

 • Mahkeme Heyeti'nin salona girecek avukatlar listesi tepki topladı. Listede adı olmadığı için Yalçın Küçük'ün avukatı Hasan Fehmi Demir salona giremedi. Ahmet Şık'ın avukatı olarak ise Hüseyin Korkmaz ismi görülüyor. Oysa Ahmet Şık'ın bu isimde bir avukatı yok.

 • Odatv davası öncesi başlatılan güvenlik önlemleri büyük tartışma konusu oldu. İçeri girmek isteyenler, çok uzun ve detaylı bir aramadan geçiriliyor.

 • Ayrıca duruşma salonuna girmek isteyen avukatlar bir liste ile karşılaştı. Buna göre sadece listedeki avukatların içeri girişine izin verilecek. Bu durumu protesto eden diğer avukatlar da salonu terk etti.

 • Yalçın Küçük konuşuyor: Yordunuz bu aydınları, bu paşaları, sağolun. İddianamenize göre ben PKK'yı yönetiyorum, Odatv'yi yönetiyorum, Ergenekon'u yönetiyorum, CHP'yi yönetiyorum. Bana iyi bakın. Türkiye'de, 1900'lerden beri hiçbir 10 yıl, böyle bu 10 yıl gibi olmadı.

Duruşmaya ara verildi

Duruşma 10 dakikalık aranın ardından yeniden başladı.

 • Yalçın Küçük talep konuşmasına devam ediyor: Tuncay Güney'in belgelerinde bile kötü adam olarak ben yokum, beni nereden buldunuz? Barış Pehlivan evime gelmiş, ona talimat vermişim. Nerede, hani nerede takip edenler. O benim evimi bile bilmez. Vicdan yok mu sizde?

 • Sesini yükselten Küçük'e Hakim Ekinci "Oturun yerinize. Heyetle bu şekilde konuşamazsınız" dedi.

Hakim Mehmet Ekinci, Nedim Şener'e seslenen birine "Şu anda işi var, bitince gelecek" dedi. Salonda gülüşmeler oldu

"DERİN GÜÇLERİN YENİ HEDEFİ BAŞBAKAN"

 • Soner Yalçın konuşmaya başladı: Bilgisayarlarımıza virüsle belge yükleyerek bizi hapse attılar. Bizi içeri attıran derin gücleri biliyoruz. Şimdiki hedefleri ise Başbakan. Bizim derdimiz bu tertipçileri açığa çıkarmaktır. Bu tertipçilerle hesaplaşacağız. Adaletin önüne getireceğiz.

 • Yalçın'ın sözü bitti, izleyiciler alkışlayınca Başkan "Konferans vermiyor, burası mahkeme" dedi.
  Duruşma 13:00'te devam edecek.

ADLİYE ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

Gazetecilere Özgürlük Platformu, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu da Adliye'de... Tutuklu 30 gazetecinin de fotoğraflarının bulunduğu pankart, basın açıklaması sırasında yerlere serildi. Duruşmayı takip eden isimler kısa açıklamalar yaptılar...

Haberdesin

Haberin Tamamı İçin:

Odatv davası görülüyor

Odatv davası görülüyor

Gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener'in sanıkları arasında bulunduğu, Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı'nın ise tutuklu yargılandığı Odatv davasının 15. duruşması görülüyor. Destek amacıyla davayı izleyen CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, "Bu davaları kurda kuzu postu giydirmek gibi görüyorum. Postu kaldırdığınızda altından intikam, rövanş, nefret çıkıyor" dedi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndaki küçük salonda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, gazeteci Soner Yalçın ve Yalçın Küçük ile tutuksuz sanıklar Nedim Şener, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Ahmet Şık, Muhammet Sait Çakır, İklim Ayfer Kaleli, Ahmet Mümtaz İdil, Şükrü Doğan Yurdakul, Müyesser Yıldız ile Coşkun Musluk katıldı.

Duruşmaya, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, CHP milletvekilleri İlhan Cihaner ve Mahmut Tanal ile bazı gazeteciler de izleyici olarak katıldı.

Adliyedeki büyük salondaki ses sisteminin bakımdan geçmesi nedeniyle İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kendi küçük salonunda yapılan duruşma öncesi, salona girme konusunda avukatlar ve kapıda görevli güvenlik mensupları arasında tartışma yaşandı.

Sanık avukatları, "yer darlığı nedeniyle sadece kapıdaki listede ismi bulunan avukatların içeri alınmasını ve bunun için kapıda turnike oluşturulmasını", adliye önünde protesto etti. Açıklamada, yapılan uygulamalarla savunma makamına saygısızlık yapıldığı kaydedildi. Sanıklar müdafii avukat Duygun Yarsuvat, "Kapıda karşılaştığımız manzara hukuk açısından bizi çok yaralamıştır. Savunma makamına yapılan bir saygısızlıktır. Türkiye adil olmadığı suretle tam demokratik bir ülke olamaz" diye konuştu.

Avukatlar, açıklamanın ardından tekrar duruşma salonuna çıktı. Duruşmada sanık avukatlarının talepleri alınıyor.

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın yargılandığı Odatv davasının 15. duruşması öncesi İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamaya Gazetecilere Özgürlük Platformu, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu da destek verdi. Emine Ülker Tarhan, "Bu davaları kurda kuzu postu giydirmek gibi görüyorum. Postu kaldırdığınızda altından intikam, rövanş, nefret çıkıyor" dedi.

"İktidarın hoşuna gitmediği için yargılanıyorlar"

3'ü tutuklu 13 sanığın İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşması öncesi Gazetecilere Özgürlük Platformu adına basın açıklamasını yapan Ümit Kurtulan, gazetecilerin siyasi iktidarın hoşuna gitmeyen yazılar yazdıkları gerekçesi ile yargılandıklarını belirterek, "Meslektaşlarımıza yöneltilen suçlamalara, dava dosyalarına sehven konulan düzmece nice delilin dayanak oluşturması bu davanın meşruluğuna gölge düşürmektedir" diye konuştu.

"Ölüm tehdidi aldığı Ergenekon'un üyesi olmakla yargılanıyor"

Kurtulan, Soner Yalçın'ın hayatı boyunca yasa dışı yapılanmaları, faili meçhul cinayetleri aydınlatmaya çalıştığını belirterek, "Soner Yalçın, ortaya çıkardığı için ölüm tehditleri aldığı yapılanmanın üyesi olmakla suçlanarak yargılanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Ankara Barosu Başkanı: "Milletin yüreği bugün Çağlayan'da ve Silivri'de"

Basın açıklaması sırasında tutuklu 30 gazetecinin de fotoğraflarının bulunduğu pankart açıldı. Gazeteciler, meslektaşlarına destek amacıyla "Hapisteki gazetecilere özgürlük" yazılı pankart açtı. Ümit Kurtulan'ın ardından açıklama yapan Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, "Milletin yüreği bugün Çağlayan'da Odatv Davasında, milletin yüreği bugün Silivri'de. Bellerine bomba mı sarmışlar? Ellerine tüfek mi almışlar? Karakol mu basmışlar ki Terörle Müdadele Kanunu'nu ihlalden yargılanıyorlar" dedi.

CHP'li Tarhan: "Davaların ipinin kimin elinde olduğunu biliyoruz"

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ise, davaların siyasi olduğunu belirterek, "Bu davaların ipinin kimin elinde olduğunu biliyoruz. Kurda kuzu postu giydirmek gibi görüyorum bu davaları. Postu kaldırdığınızda altından intikam, rövanş, nefret çıkıyor" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Odatv davasında gergin dakikalar

Odatv davasında gergin dakikalar

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın’ın sanık olarak yargılandığı Odatv davasının 15. duruşması başladı. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’ü tutuklu 13 sanıklı duruşmaya tutuklu sanıklar Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı getirildi. Çağlayan’daki Adalet Sarayı’ndaki duruşmaya Ahmet Şık, Nedim Şener, Doğan Yurdakul’un da aralarında bulunduğu 10 tutuksuz sanık katıldı.

MİLLETVEKİLLERİ İLE MAHKEME BAŞKANI’NIN SALON TARTIŞMASI

Duruşma öncesinde CHP Milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, İlhan Cihaner ve Mahmut Tanal, Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci ile görüştü. Milletvekilleri Başkan Ekinci’ye duruşmanın neden büyük salonda değil de küçük salonda yapıldığını sordu. Mahkeme Başkanı, milletvekillerine küçük salona gezdirerek, diğer salonda kamera sistemi yenilendiğini belirtti. Milletvekilleri ile Mahkeme Başkanı Ekinci, duruşma salonu konusunda bir süre tartıştı.

MAHKEME BAŞKANI: BÜYÜK SALONDA TEKNİK ÇALIŞMA VAR

Daha sonra tutuklu sanıklar salona alındı. Sanıklar izleyiciler ile bir süre sohbet etti. Daha sonra mahkeme heyeti salona girdi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Tüm adliye içinde 2 aydır görüntülü ifade sisteminde yenileme var. Bu sistem ile burada bir dava görülürken, Diyarbakır’daki birinin ifadesini alabileceğiz görüntülü olarak. Bu nedenle çalışma yapılıyor. Yedek olarak sadece bu kameralı sistemin olduğu salon ayrıldı. O yüzden duruşmayı burada yapıyoruz." dedi.

BAŞKAN İLE AHMET ŞIK TARTIŞMASI

Öte yandan duruşmaya ilk etapta sanık avukatları katılmadı. Her sanık için bir avukatın girmesi yönünde güvenlik görevlilerine talimat verildi ve avukat listesi bırakıldı. İsmi olmayan avukatların içeri girmeyeceği belirtildi. Duruşma başladığı sırada sanık Ahmet Şık ayağa kalkarak itiraz etti. Avukatların salona alınmadığını belirten Şık, "Avukat olmadan yargılama yapıyorsunuz. Bunun tutanağa geçmesini istiyorum" dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, "Avukatların yerleri boş gelebilirler. Girmek istemiyorsa napalım zorla mı sokalım." diye konuştu. Şık ise, "Ama zorla almayız diyorsunuz?" diye yanıt verdi. Bu sözler üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci, "Sizinle polemiğe girmeyeceğim. Herkesi aldık. Dışarıda kimse yok." dedi.

BAŞKAN TEPKİ GÖSTERDİ, KÜÇÜK ÖZÜR DİLEDİ

Daha sonra tutuklu sanık Yalçın Küçük’ün savunmasına geçildi. Küçük’ün savunmasını yaptığı sırada avukatlar salona girdi. Bir süre savunması bölünen Küçük, yeniden savunmasına devam etti. İddianamede PKK’yı, CHP’yi ve Oda Tv’yi yönettiğinin iddia edildiğini belirten Küçük, mahkeme heyetine "Vicdan yok mu sizde?" diye sordu. Bu sözlere sinirlenen Mahkeme Başkanı Ekinci, "Haddinizi bilin. Böyle konuşamazsınız. Oturun yerinize" diye sert tepki gösterdi. Bu tepki üzerine Küçük, "Özür dilerim. İçim yanıyor." diyerek konuşmasına devam etti.

MAHKEME BAŞKANI: NEDİM BEYİN İŞİ VAR, BİTSİN GELECEK

Küçük’ün savunmasına devam ettiği sırada salonun dışında bulunan bir izleyici bağırarak, "Nedim dışarı gelsin" dedi. Bu sözler üzerine Mahkeme Başkanı, "Nedim dışarı gelsin ne ya. Duruşma yapıyoruz. Nedim Beyin işi var bitsin gelecek. " dedi. Bunun üzerine salonda gülüşmeler yaşandı.

SONER YALÇIN: KÖTÜLÜK YOLUN SONUNA GELMİŞTİR

Küçük’ün ardından tutuklu sanık Soner Yalçın savunma yaptı. Türkiye’de zalim bir kötülüğün yapıldığını, bu kötülüğün memlekete ihanet ettiğini belirten Yalçın, "Bu kötülük örgütlüdür ve ne yazık ki devlet içinde yuvalanmıştır. Düzenlediği tertiplerle insanları itibarsızlaştırmakta, hapse attırmaktadır. Fakat Hesaplanmış bu kötülük yolun sonuna gelmiştir. Artık açığa çıkmaktadır." dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN DİNLENİLMESİNİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Savunmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ofisinde bulunduğu belirtilen böceklere değinen Soner Yalçın, "Baksanıza, Başbakan Erdoğan bile kendisinin dinlendiğini ofislerinde dinleme cihazı böceklerin bulunduğunu açıkladı. Şimdi sıra bu böceği yerleştiren kötülük merkezini ortaya çıkarmaya geldi. Buradan açıklıyorum, biz bu tertipçileri biliyoruz. Yazdık. Ve 2 yıldır da bu mahkeme salonundan haykırıyoruz. Bu tertipçiler: Deniz Baykal’a kaset komplosu yapanlardır. Bu tertipçiler: Bir değil, üç değil, beş-yedi değil 10 MHP’liye kaset komplosu kuranlardır. Bu tertipçilerin kim olduğu bellidir: Komplo yapacağı kişinin telefonunu dinleyecek, adım adım takip edecek; gizlice evlere girip kamerayı yerleştirecek; görüntüleri kaybedecek; montaj yapacak; yurtdışından internete sızdıracak ve hiç yakalanmayacak! Böylesine bir tertibi kim yapabilir? Sırtını devlete dayamadan; devletin istihbarat olanaklarına sahip olmadan bu tezgah kurulabilir mi, yapılabilir mi? Türkiye’nin merakla aradığı asıl derin devlet işte budur. Evet, biz bu tertipçileri biliyoruz; bunları yazdığımız için bize de komplo kurdular; bilgisayarlarımıza virüslü word dosyaları yükleyip bizi hapse attırdılar." diye konuştu.

"DÜĞMEYE BASTILAR"

Bu kötülük merkezinin hükümet tarafından bilindiğine dikkat çeken Soner Yalçın, "Tek eksik olan Türkiye’de bunları ortaya çıkaracak siyasi iradeye sahip olup olmamasıdır. Ama sanıyorum düğmeye bastılar. Çünkü biliyorlar ki, bu tertipçilerin şimdiki yeni hedefi Başbakan Erdoğan olduğu gün gibi açıktır. Bilinmez midir; kötülük sırtını mutlaka ihanete dayar." dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Soner Yalçın Tahliye Edildi

Soner Yalçın Tahliye Edildi

Odatv Davası'nın tutuklu sanıklarından Soner Yalçın tahliye edildi...

Odatv Davası'nda Soner Yalçın'a Tahliye

Odatv Davası'nda Soner Yalçın'a Tahliye

Oda TV davasında tutuklu olarak yargılanan Gazeteci Yazar Soner Yalçın hakkında tutuklu olarak geçirdiği süre göz önüne alınarak tahliye kararı verildi.

Soner Yalçın oy çokluğu ile tahliye edildi. Üye hakim tahliye edilmemesi yönünde muhalefet şerhi koydu.

Haberin Tamamı İçin:

Soner Yalçın Cezaevinden Çıktı

ODA TV davasında tahliye edilen Soner Yalçın cezaevinden çıktı.
ODA TV sanıklarından Soner Yalçın, davanın son duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. Mahkeme tarafından yurtdışı yasağı getirilen Soner Yalçın'a her hafta imza atma zorunluluğu da getirildi.

Haberin Tamamı İçin:

Soner Yalçın : “Biz Yenilgiyi Öğrenmeyeceğiz ve İnadına Yazacağız”

ODA TV sanıklarından Soner Yalçın, davanın son duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. Mahkeme tarafından yurtdışı yasağı getirilen Soner Yalçın'a her hafta imza atma zorunluluğu da getirildi.

SİLİVRİ'DEN AYRILDI
Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın sanık olarak yargılandığı Odatv davasının 15. duruşmasının sonunda tutuklu sanık Soner Yalçın, tahliye edildi. Yalçın, 20.40 sıralarında Silivri Cezaevi'nden ayrıldı.

İLK AÇIKLAMA
Yalçın tahliyesi sonrası "Biz zindanda kalmayı Namık Kemal'den öğrendik. Biz ölmeyi öğrendik, ama bize yenilgiyi öğretemeyeceksiniz, biz yenilgiyi öğrenmeyeceğiz ve inadına yazacağız" dedi.

"BABAMI ÇOK ÖZLEDİM"
Gözyaşları içinde babasıyla kucaklaşan Aren Soner Yalçın "Babamı çok özledim bana yılbaşı hediyesi oldu. Bu süreçte bazı şeyi unuttum. Şimdi tekrar hatırlayacağım" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet ŞıkAnkaraBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırErgenekonHanefi AvcıİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanSoner YalçınYalçın Küçüktahliye
Görüş Bildir