Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Mısır Anayasası 10 Eylül'de Tamamlanacak

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Mursi iki kritik ismi görevden aldı

Mursi iki kritik ismi görevden aldı

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, sürpriz bir karara imza atarak, Yüksek Askeri Konsey Başkanı ve Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi ile Genelkurmay Başkanı Sami Annan'ı emekliye sevk etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali'nin, devlet televizyonundan yayımlanan açıklamasında, Tantavi ile Annan'ın Cumhurbaşkanı müsteşarı olarak atandıkları belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

'Mısır'da Darbe İhtimali Zayıfladı'

'Mısır'da Darbe İhtimali Zayıfladı'

Mısırlı uzmanlar, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin son kararlarını AA'ya değerlendirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Savunma Bakanı ile Genelkurmay Başkanı'nın emekliye sevk edilmesi ve Yüksek Askeri Konsey'in (YAK) anayasaya eklediği maddelerin iptali kararları Mısır'da büyük yankı uyandırdı.

AA'ya konuşan uzmanlar, Sina Yarımadası'nda 16 askerin öldürüldüğü saldırının ardından Mısır'da askerle siviller arasındaki iktidar mücadelesinin çözüldüğünü ve ordunun 60 yıldır devam eden sultasının sona erdiğini belirtti.

Strateji uzmanı Mustafa Hicazi, Mursi'nin son kararlarını "ön alıcı bir hamle" sözleriyle nitelendirirken, Sina'daki saldırıların bu kararın alınmasına yardımcı olduğunu savundu. Hicazi, Yüksek Askeri Konsey'in orduya geniş yetkiler tanıyan anayasa değişikliklerinin iptaliyle, "bilinen şekliyle" askeri darbe için bir mazeret kalmadığı görüşünü dile getirdi.

"Darbe ihtimali zayıfladı"

Kahire Amerikan Üniversitesi'nden uluslararası ilişkiler uzmanı İmad Şahin de, son kararların, kendi projesini uygulamak isteyen Mursi için zaruri adımlar olduğunu ancak Sina saldırısının bu süreci hızlandırdığını hatta bunun için meşru bir gerekçe oluşturduğunu söyledi.
Askeri darbe ihtimalinin zayıfladığı görüşüne katıldığını belirten Şahin, Yüksek Askeri Konsey'in Mursi'nin kararlarını kabulleneceği tahmininde bulundu. Şahin, Savunma Bakanı ile Genelkurmay Başkanı'nın emekliye sevk edilmesinin, görevini ihmal eden askerlerin iktidarda kalabilmek için darbe yapamayacağı yönünde bir mesaj anlamı taşıdığını da sözlerine ekledi.

"Yumuşak anayasal darbe"

Cumhurbaşkanı Mursi'nin kararlarını hukuki boyutlarıyla değerlendiren Kahire Üniversitesi öğretim görevlisi Fuad Abdunnebi, "Cumhurbaşkanı bu kararla, yasama yetkisini ordudan almayı başararak, yürütme ve yasama üzerinde iktidarını tesis etti" dedi. Abdunnebi, yapılan düzenlemeleri, "yumuşak anayasal darbe" sözleriyle tanımladı.
Anayasa uzmanı Atıf el-Benna ise, Yüksek Askeri Konsey'in seçim sonuçlarının ilanından saatler önce yaptığı anayasa değişikliklerinin yasalara aykırı olduğunu belirterek, Muhammed Mursi'nin seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak yetkilerini kullandığını savundu.

Haberin Tamamı İçin:

Yeni Mısır Anayasası 10 Eylül'de Tamamlanacak

Mısır Anayasa Hazırlık Komisyonu Başkanı Amr Derrac, Mısır anayasasının referanduma sunulmadan önce 10 Eylül'e kadar Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye arz edileceğini açıkladı.

Amr Derrac, "Anayasa Hazırlık Komisyonu'na bağlı 5 alt komiteden 3'ü hazırlıklarını tamamladı" dedi.

Geri kalan komitelerin de önümüzdeki hafta sonu hazırlıklarını tamamlamış olacağını ifade eden Derrac, Ramazan Bayramı'nın ardından maddelerin oylanmasına başlanacağını ifade etti.

Askeri kurumların durumu, Şura Meclisi'nin kalıp kalmayacağı, Şura Meclisi'nde bulunacak işçi ve çiftçilerin oranının belirlenmesi konularında henüz anlaşma sağlanamadığını belirten Derrac, "Anayasa taslağındaki tartışmalı maddeler oylama işlemi sırasında kesin bir karara bağlanacaktır" diye konuştu.

Yeni anayasa orduya üstünlük tanımayacak

Askeri kurumların devletin diğer kurumlarına olan üstünlüğünü reddeden Derrac, "Askeri kurumların bütçesini denetleyecek ve aynı zamanda bu kurumların çalışma gizliliği konusunda dengeyi sağlayacak bir formül üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Anayasa Hukuku Profesörü ve Anayasa Hazırlık Komisyonu Yönetim Sistemini Belirleme Komitesi üyesi Cemal Cibril, komitenin bu hafta içinde görevini tamamlayacağını ifade etti. Cibril, "Cumhurbaşkanının yetkileri belirlendi, yargı ve yasama yetkileri ise kısa sürede tamamlanacak" dedi.

Şura Meclisi'nin çalışma alanlarını belirlediklerini de ifade eden Cibril, Meclis'te üst düzey devlet yetkililerinin ve müsteşarların atamaları için tekliflerin sunulduğu bir danışma kurulu oluşturulacağını kaydetti

Teklifler Komitesi raportörü Muhammed Baltacı ise kendi komitesinin çalışmalarını bitirdiğini ifade etti. Halkın yeni anayasanın oluşturulmasına büyük ilgi gösterdiğini belirten Baltacı, "Komite, sivil toplum örgütleri, öğrenci federasyonları, sendikalar gibi bir çok kuruluşun katıldığı toplam 91 oturum gerçekleştirdi. Bu oturumlara halk büyük ilgi gösterdi. Bunun yanısıra komite, 'Anayasanı Yaz' kampanyasını da denetliyor. Şu ana kadar bu kampanya kapsamında elektronik posta aracılığı ile 17 binden fazla öneri geldi" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DarbeGenelkurmay BaşkanıMısırRamazan Bayramı
Görüş Bildir