Metin Göktepe Anıldı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Metin Göktepe Anılıyor

Metin Göktepe Anılıyor

Gözaltındayken öldürülen gazeteci Metin Göktepe anılıyor. Göktepe için ailesi, meslekdaşları, ve davanın takipçileri bugün mezarı başında olacaklar.

Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, "mutlaka ben izlemeliyim arkadaşlar" diyerek, Ümraniye Cezaevi'nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemek üzere Alibeyköy'e gitmişti. Ancak polis tarafından gözaltına alınmış ve dövülerek öldürülmüştü. Cansız bedeni gözaltına alındığı eyip kapalı spor salonunun bahçesinde bulunmuş, duvardan düşerek öldüğü iddia edilmişti.

Göktepe için, bugün saat 11'de anma töreni yapılacak. Törene, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, başkan yardımcıları ve ilçe başkanları da katılacak.

Metin Göktepe, Esenler Atışalanı Kemer Mezarlığı'ndaki mezarı başında anılacak.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Metin Göktepe Anıldı

Gazeteci Metin Göktepe, ölümünün 17. yıldönümünde kabri başında anıldı.

Ocak 1996 tarihinde öldürülen Gazeteci Metin Göktepe, Esenler'de bulunan Kemer Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. Metin Göktepe için düzenlenen anma törenine Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile Ahmet Şık ve Nazım Alpman'ın da aralarında bulunduğu gazeteciler katıldı.

"HEPİNİZİ METİN KADAR SEVERİM"

Göktepe'nin mezarına karanfil bırakılan törende sık sık "Evrensel yazıyor, Metin yaşıyor", "Özgür basın susturulamaz", "İnadına hepimiz birer Metiniz" sloganları atıldı. Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, "Metin Göktepe olayı, sahiplenildiğinde devletin güvenlik güçleri tarafından öldürülen bir gazetecinin faillerinin cezalandırılabileceğini göstermiştir. Kazanılmış bir davadır Metin Göktepe davası" diye konuştu. Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe, oğlunun ölmediğini belirterek, "Hepinizi Metin kadar severim" dedi.

YÜZBİNLERCE METİN VAR

Toplumsal Bellek Platformu aileleri adına konuşan Zeynep Altıok da, "On yıllardır bütün kayıplarımız için, katliamlar, faili meçhul bırakılmış siyasi cinayetlerde kurban edilmiş aydınlarımız, sanatçılarımız, akademisyenlerimiz, bu ülkenin aydın hep aynı şeyi tekrar etmeye devam ediyoruz. Ben buna tekrarın tekrarsızlığı dedim bir kere, onun gibi bir şey. Ben yine bugün burada kendimi takrar ettiğim için ülke adına, insanlığım için utanıyorum. Ama mücadelemiz devem edecek" diye konuştu. Oğuz Kaan Salıcı ise, "Eğer Kemal Türkler'in katillerini bu ülke adalete teslim etmiş olsaydı, Uğur Mumcu'nın katillerini adalete teslim etmiş olsaydı, Metin Göktepe belki de, Eyüp Spor Salonu'nda 8 Ocak 1996'da o muameleye maruz kalmayacaktı. Metin Göktepe'nin katilleri bulunabilmiş ve hızlı bir şekilde adalete teslim edilmiş olsaydı, belki Hrant yaşıyor olacaktı. Burada, 'Senin davan, benim davam, senin gazetecin, benim sahiplendiğim gazeteci' anlayışını tamamen bir kenara bırakarak, hep beraber bütün insan hakları davalarına sahip çıkmamız gerekiyor. Belki Fadime ana 1996'da oğlu Metin'i kaybetti, bugün binlerce, yüzbinlerce Metin var, kendisinin 'Oğlum' diyebileceği" diye konuştu.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet ŞıkAydınCumhuriyet Halk PartisiİstanbulPolis
Görüş Bildir