Merkel’den Ret Oyu: Almanya'da Eşcinsel Evlilik Parlamentodan Geçti

 > -

Almanya’da Federal Parlamento ülkede uzun yıllardan beri tartışılan eşcinsel evliliklere onay verdi. Siyasi partilerin yaklaşan genel seçimler öncesi konuyu gündeme getirmesi ve Başbakan Angela Merkel’in geri adımı üzerine bir hafta içerisinde parlamentonun gündemine gelen eşcinsel evliliğin yasallaşması onaylandı. 

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre, Federal Parlamento’nun yapılan son oturumunda tartışılan eşcinsel evliliklere 393 milletvekili onay verirken 226 milletvekili karşı çıktı, 4 vekil ise çekimser oy kullandı. Oylamada Başbakan Angela Merkel 'hayır' oyu kullandı.

Merkel: 'Bana göre evlilik, bir kadın ve bir erkek arasında olur'

Nitekim Merkel, oylamanın ardından şöyle konuştu: "Benim için anayasadaki evlilik, bir erkek ve bir kadın arasındaki evliliktir. Bugün bu yüzden 'hayır' oyu kullandım. Umarım bu karar, yalnızca farklı fikirlere saygıyı artırmakla kalmaz daha çok toplumsal birliktelik ve huzur getirir."

Merkel'in fikrini lezbiyen çift değiştirdi

Angela Merkel 2013'teki seçim kampanyasında eşcinsel evliliğe "çocuğun esenliği" açısından karşı çıktığını söylese de konunun kendisini zorladığını belirtmişti.

Merkel o tarihten 4 yıl sonra, 26 Haziran'da Brigitte adlı bir kadın dergisinin etkinliğinde konuşmuş ve diğer partilerin eşcinsel evliliğe destek verdiğini, bu konuda parlamentoda bir oylama yapılması gerektiğini söyleyerek Alman basınını şaşırtmıştı.

Merkel, fikirlerinin 8 çocuğa bakan lezbiyen bir çiftle tanışmasından sonra değiştiğini anlatmıştı.

Heiko Maas: 'Eşcinsel evlilikler için anayasanın değiştirilmesine gerek yok'

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas ise geleneksel evlilik anlayışının değişmesinin kanun koyucuya evlilik kavramını farklı tanımlama imkânı yaratması bakımından eşcinsel evlilikler için anayasanın değiştirilmesine gerek olmadığını söyledi.

Almanya'da eşcinsel çiftler 2001 yılından bu tarafa birlikteliklerini resmi olarak kaydettirebiliyor ancak resmi olarak evlenemiyordu.

Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Sol Parti’nin birlikteliğiyle parlamentoya gelen eşcinsel evlilikler, parlamentonun onayıyla Almanya’da da yasal hale gelmiş oldu.

Yasayla birlikle eşcinseller evlenmenin yanı sıra evlat da edinebilecekler.

Hollanda eşcinsel evliliklere yasal olarak onay veren ilk ülke

Hollanda 2001 yılında hem AB, hem de dünya çapında eşcinsel evliliklere yasal olarak onay veren ilk ülke olmuştu. Hollanda'yı takip eden, çoğunluğu AB ülkeleri olmak üzere, dünya çapında 20 ülke eşcinsel evlilikler yasal durumda.

İşte eşcinsel evliliklerin yasal olduğu diğer ülkeler

Sosyal medyadan tepkiler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAngela MerkelAvrupa BirliğiBaşbakanBelçikaEşcinselEvlilikFransaİrlandaİspanyaİsveçİtalyaNorveçPortekiz
Görüş Bildir