Mecidiyeköy'den Çamlıca'ya Teleferik!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Mecidiyeköy'den Çamlıca'ya Teleferik Hattı

Bir televizyon kanalına konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Çamlıca Camiisi ve rekreasyon alanıyla ilgili "Mart ayının ikinci ya da üçüncü haftasında kazma vurulacak" diye konuştu.

Tartışmaların sona erdiğini ve Mart ayının üçüncü haftasında 6 minareli cami i inşaatın başlayacağını belirten Mustafa Kara, arazinin 250 bin metrekare olduğunu buradan çıkacak hafriyatın Maltepe’deki dolgu alanına Taşınacağını söyledi.

2.5 yıl sonunda caminin tamamlanacağını anlatan Mustafa Kara, yeni yollarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın planlarını hazırladığını ifade etti. Cami ile birlikte bölgenin anten kirliliğinden kurtulacağını kaydeden Kara, İBB’nin özel bir şirketle birlikte Mecidiyeköy ’den bir teleferik projesi üzerinde çalıştığını söyledi. Kara'nın verdiği bilgiye göre ikinci aşamada ise Büyük Çamlıca ile Küçük Çamlıca arasında bir teleferik projesi gerçekleştirilecek.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul - Çamlıca Tepesi Foto Galerileri - 11. resim

Mecidiyeköy'den Çamlıca'ya Teleferik!

Mecidiyeköy'den Çamlıca'ya Teleferik!

Mecidiyeköy'den Çamlıca'ya teleferik yapılması gündemde. Daha önce de gündeme gelen fakat firmaların Boğaz'daki rüzgâr akımından dolayı onay vermediği Mecidiyeköy – Çamlıca arası teleferik projesi için İsviçreli bir firma İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 'biz yaparız' teklifi geldi.

Örnek Cape Town'dan

Çamlıca'ya yapılacak cami projesi kapsamında ele alınan teleferik projesi hakkında Yeni Şafak'a bilgi veren Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara 'Daha önce böyle bir proje gündeme gelmişti. Fakat Boğaz'daki rüzgar akımından dolayı vazgeçilmişti. Şimdi İsviçreli bir firma Güney Afrika'nın başkenti Cape Town ve İsviçre'de yaptıkları hatları örnek göstererek Mecidiyeköy'den Çamlıca'ya teleferikle güvenli ulaşım sağlanabilecek proje sundu.' dedi.

Kadir Topbaş inceliyor

Projenin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından incelendiğini ve İsviçreli firma ile önümüzdeki günlerde bir görüşme yapılarak detayların ele alınacağını kaydeden Mustafa Kara, Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayacak teleferik hattının, vagonu andıran kapalı kabinlerle hizmet vereceği bilgisini de paylaştı.

Turistik mi alternatif mi

Yap işlet devret modeliyle yapılması planlanan teleferik projesinin turistik amaçlı mı yoksa İstanbullulara alternatif bir ulaşım yolu mu olacağı konusunda ise henüz karar verilmediği öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiİsviçreKadir TopbaşÜsküdar
Görüş Bildir