Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kışanak'tan AKP'ye: 'CHP'ye Yüklenmek Kolay'

 > -

Kışanak: Müzakere Masasına Koyduğunuz Ön Şartı Kaldırın | ANF

Kışanak: Müzakere Masasına Koyduğunuz Ön Şartı Kaldırın | ANF

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, herkesin masaya ön şartsız gelmesini talep ettiklerini belirterek, "AKP hükümetine sesleniyorum. Masaya ön şartsız gelmeyi talep ediyoruz. Şu ön şartı ortaya koyan AKP'dir. Hiçbir ön şart koşmayın. Müzakere masasına koyduğunuz ön şartı kaldırın. Biz konuşmaya hazırız. Bahaneler üreterek müzakere masasını devirmeyin. Müzakerede 'sus bir tarafa otur' diyerek olmaz. Sadece siz konuşacaksanız böyle bir müzakere olmaz. Sayın Öcalan'la sorunun çözümü için görüşmek istiyoruz" dedi. Paris'teki katliama ilişkin de Kışanak, "Kim cinayetin aydınlatılmasını istemezse cinayetin ortağıdır" diye konuştu.

BDP Diyarbakır İl Örgütü 2. Olağan Kongresi "Müzakere süreci çözüme evirilsin" şiarıyla Seyrantepe Spor Salonu'nda devam ediyor. Kongrede konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, "Binlerce insanımız dağlarda, binlerce insanımız dünyanın birçok yerindedir. Biz Kürtler olarak nasıl çözüme ulaşacağız. Bizde çok önemli bir söz vardır. 'Gidenler gitti olanlar oldu. Bunları unutacağız demiyorum. Bugün yakaladığını bırakma.' Peki, biz neye dört elle sarılıyoruz. Biz barışa ve kardeşliğe evet diyoruz" dedi. "Biz Ortadoğu'daki barışa evet diyoruz. Yalana hileye hurdaya hayır diyoruz. Ankara'da Bağdat ve Şam'daki gizli tezgahlara hayır diyoruz" diyen Tan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugüne kadar bu rejimlerin yaptıkları tek şey Kürtlere mümkün olduğu kadar az hak tanımak, mümkün sürece geç vermek. Bugün artık bu şekliyle bu politikalar sürmez. Alevere dalavere Kürt Mehmet nöbete devri bitmiştir. Değerli kardeşlerim bizi bir tuttukları yalandır. Devleti yalnız onların kurdukları sözleri yalandır. Bugün bir CHP milletvekili çıkıp 'Kürtler ve Türkler eşit değildir' diyor. Bunu Erzurum kongresinde öyle söylemiyordunuz. Atatürk Erzurum kongresinde Kürt liderlerinin ellerini hürmetle sıkıyor diyordu. Eğer bu elleri hürmetle sıkmazsınız siz bilirsiniz. 1921 Anayasası'nda bu ırkçılık yok. Bu anayasada şeriat kuralları var. Bunun aksini iddia edenler yalan söylüyorlar. Saidê Nursi'nin Abdulhamit'e 'Kürdistan'a Türkçe, Kürtçe. Arapça medrese kurulmalıdır' dedikten sonra önce tımarhaneye ardından cezaevine atıldı. Yeni bir dünya kuruluyor. Biz her türlü kardeşliğe varız. Eski tamburları çalmaya kalkmayın bu tamburlar başınızda yıkılır."

KIŞANAK: HEPİMİZ TARİH KARŞISINDA SORUMLUYUZ

Tan'ın ardından konuşan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, konuşmasına selamla başlayarak, "Bizim bir demokratik siyaset anlayışımız var. Parti, mücadelemizi yürütmek için bir araç ve örgüttür. Halkımızın geleceği sadece partinin değil halkın partisidir. Omuz omuza verip partimizi halkın özgürlük mücadelesini yükseltin. Amed İl Örgütü mücadelesini verecek özgürlük mücadelesinde yerini alacaktır. Önemli bir söz var. Sadece yaptıklarımızdan değil yapacaklarımızdan sorumluyuz. Hepimiz tarih karşınızda sorumluyuz. Bizler elimizden gelenin fazlasını yapmak zorundayız. Biz beklemeyeceğiz, rolümüzü oynayacağız. Diyeceksiniz ki ben bugün halkımın özgürlüğü ve barış için ne yapabilirim. Tarihsel bir süreçten geçiyoruz. Çok ağır bedeller ödeyerek buraya getirdiniz. Ve özgürlüğe götürecek olan da sizsiniz" dedi.

"Bugünlerde 'aman şunu söyleme, bunu söyleme süreç bozulur' gibi sözler söylemekten çok en fazla şeyleri tartışıp paylaşacağımız bir süreçtir" diyen Kışanak, "Müzakere 'sus bir tarafa otur' diyerek olmaz. Sadece siz konuşacaksanız böyle bir müzakere olmaz. Kürt hareketi burada halkı buradadır. Sizin yapmanız gereken bu halkın taleplerine kulak vermektir. Kürt halkı barışa herkesten daha çok hazırdır. Amed halkı sizin ceza, tehditlerinize rağmen 'Sayın Öcalan Kürt halkının önderidir' dedi. Amed'de Kürdistan'da Türkiye'nin dört bir yanında Kürt sorununu çözmek istiyorsanız Sayın Öcalan ile görüşeceksiniz. 'Şunu konuşursanız, taleplerini söylerseniz sizi İmralı'ya göndermem.' Bu yaklaşımdan çözüm çıkmaz. Eğer çözümden yana iseniz. Bu halkın partisine saygı göstereceksiniz. Bizler politik hesaplar içinde değiliz. Halkımızla siyaset yapmak için burayız. Bize halkımız bu görevi verdi biz de onurumuzla bu mücadelemizi yürütüyoruz" dedi.

'HERKES MASAYA ÖN ŞARTSIZ GELSİN'

BDP'nin çözüm sürecini sabote edecek bir konumda olmadığını ifade eden Kışanak, "AKP'nin kendisi bu tavır içindedir. Biz hükümete de herkese de masaya ön şartsız gelmeyi talep ediyoruz. Ön şartı ortaya koyan AKP'dir. Hiçbir ön şart koşmayın. Müzakere masasına koyduğunuz ön şartı kaldırın. Biz konuşmaya hazırız. Bahaneler üreterek müzakere masasını devirmeyin. Türkiye ve Kürt halkı sizden hesap soracak. Bu ülkede kirli savaşın her yolu denendi. Bir barış denenmedi. Barış talebine sırtınızı dönemezsiniz. Toplumun beklentilerinin farkındayız. Anaların barış talebi üzerinde siyaset yapanlar bu sürecin altında kalır. Kimi nasıl kündeye getiririm mantığıyla yürümez. Bu süreç eşitliğe inananların götüreceği bir süreçtir" diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Güler Ayman'ın sözlerine de değinen Kışanak, CHP ve AKP içerisindeki Kürtlere çağrıda bulundu. Kışanak, "Bu CHP'li vekilin sözleri 'siz Türklerden daha fazla haklara sahip olamazsınız' diyen zihniyetin ürünüdür. Halen bunu sürdürmeye çalışıyorlar. 'Anadilde savunma hakkı yoktur' diyenler bu zihniyeti sürdürmek istiyor. Kimse bu zihniyeti sürdürmeye kalkmasın. CHP'de demokrat ve Kürt olanlar var. Bunu kabul etmeyerek, tutum almalıdır. Bunu yapmazlarsa, bu zihniyet kendini allar pullar yoluna devam eder. AKP de bunu CHP'ye yüklenmek yerine kendi içindeki zihniyete baksın. AKP içinde demokrat olduğunu savunanlara sesleniyorum. Cesur olun. Safınızı net belirleyin. Barıştan yana tavrınızı ortaya koyun. Kürtler de diğer halklar gibi eşittir tavrını sizden bekliyoruz. AKP'de çözüm için irade eksikliği varsa Kürdüm diyen; fakat doğru tavır almayan insanların sorumluluğudur. Başbakan 'Ben BDP'yle görüşmem; çünkü onlar Kürt halkının temsilcisi değil' diyor. Madem öyle çıkın Kürtlere sorun Kürtler haklarını istemiyor mu? Gidin Amed'e Ağrı'ya gidin. Herkes söylediği sözler ve durduğu yerin farkında olmalıdır" diye konuştu.

ROJAVA’YA YARDIM ÇAĞRISI

Suriye'de yaşanan gelişmelere değinen Kışanak, "Serêkaniyê'de ortaya çıkan çatışmaları da Türkiye'nin topladığı çeteler ortaya çıkarmıştır. AKP orayı Gazze'ye çevirdi. Oradaki halkı niye kuşatıyorsunuz. Bu mudur kardeşlik ve Kürt sorunun çözümü. Bu ambargoyu kaldırın. Kürt halkı burada çok iyi bir politika izleyerek, kendini savunmayı bilmiştir. Oradaki halkın örgütlü duruşunu selamlıyoruz. Uluslararası çeteler olmazsa burada demokratik yönetim kurulmuştu. Rojava halkının ihtiyaçlarını karşılamak zorundayız. Türkiye yardımı diğer yerlere gönderiyor. Fakat oradaki halkı bir lokma ekmeğe muhtaç kılmıştır. Biz halkımızla sınır kapılarına dayanarak Rojava'ya yardımı götürmeliyiz" dedi.

'FRANSA CİNAYETİ AYDINLATMAZSA ORTAĞI OLUR’

Paris'te 3 Kürt kadının suikast sonucu yaşamını yitirmesine değinen Kışanak, "Burada sizlerin huzurunda saygıyla anıyorum onları. Paris katliamı aydınlatılmasa Fransa bu cinayetin zanlısı olur. Oradaki Kürtlerin faaliyetleri dakika dakika izleniyor. Türkiye ile işbirliği yapıyor. Fransa'nın sorumluluğu Türkiye'nin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Bizzat Başbakan ağzından 'Fransa'dan iadesi istenmiş' dedi. Bize Türkiye emniyeti Ömer Güney'la ilgili açıklama yapmak zorundadır. Ya cinayeti aydınlatacak, ya da cinayetin ortağı olacaktır. Kim cinayetin aydınlatılmasını istemezse cinayetin ortağıdır. Sayın Başbakan yoruma kapalı konuşma. Almanya'da kim ölecek. Elinde liste mi var? Katili kim olacak? Sayın Başbakan neyi biliyorsa anlatacak. Sözüne açıklık getirecek. Eğer getirmezse cinayetin arkasında hükümetin olduğuna inanacağız. Şimdiye kadar böyle düşünmüyorduk. Çıkıp cinayetin ayrıntılarını paylaşsın. Biz biliyoruz çeteler ve derin devlet halen iş başında. Onlardan korkuyorsan söyle biz onlara da karşı dururuz. Yine ordunun görevine ilişkin söylediği sözlere bakın. Kürt sorununu çözmek için orduya ihtiyacınız mı var. Kürt sorununu orduya havale edenler zulümden başkasını görmediler. Kürt sorununun çözümümde ordudan medet ummayın" diye konuştu.

EŞBAŞKANLIĞA ZÜMRÜT VE YILMAZ SEÇİLDİ

Konuşmalardan sonra faaliyet raporu okundu. Faaliyet raporunun okunması ardından HDK Diyarbakır İl Meclisi'nin mesajı okundu. Ardından yapılan seçimlerde, Zübeyde Zümrüt ve Mehmet Emin Yılmaz İl Eş Başkanı seçilirken, Mehmet Emin Yılmaz, Ali Erdemirci, Abdulcabbar Beyazdaş, Abdullah Erek, Ali Özgen, Birgül Harman, Cebrail Kurt, Mehmet Eşref Mamedoğlu, Hasan Arslan, Hamdullah Kaya, Hamza Akalın, Murat Demirkıran, Mehmet Emin Yıldız, Nurjiyan Latifeci, Ömer Gülen, Sıdıka Aydın, Suzan İşbilen, Seyran Eleftos, Sercan Doğan, Sefure Demir, Şaban Turhan, Vehbi Tuşar, Yaşar Topdemir, Zarife Özbekli, Zafer Uyar asil, 25 kişi ise yedek listeye seçildi. Disiplin kuruluna ise Şehymus Karayıl, Birsen Kaya, Rıfat Özbek seçildi.

Haberin Tamamı İçin:

Kışanak: 'Müzakere Bir Tarafa 'Sus' Denilerek Yürütülemez' | Zaman

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, doğru bir yolda, güçlü adımlar atılması ve katkı sunmak için İmralı'ya gitmek istediklerini söyledi.

Kışanak, Seyrantepe Spor Salonu'nda yapılan BDP Diyarbakır İl Örgütü 2. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, tarihi bir süreçten geçtiklerini, buna seyirci olmadıklarını, tarihe yön verebilecek önemli bir aktör olduklarını belirtti.

Bekleyerek, izleyerek sürecin nasıl gelişeceğine bakarak duramayacaklarını kaydeden Kışanak, ''Biz 'acaba ne oluyor, ne olacak' diye seyretmeyeceğiz. Biz rolümüzü oynayacağız. Ben bu ülkeye barış gelmesi için ne yapabilirim diye sorarak güne başlamalıyız. Oyuncu olacağız. Masanın nasıl kurulacağına ve neler konuşulacağına hep birlikte müdahil olacağız'' diye konuştu.

''Bugünlerde moda yaklaşım 'aman onu söyleme, şöyle konuşma süreç bozulur.' Bu yaklaşımın kendisi, barış sürecini boşa çıkaran yaklaşımdır. En çok konuşacağımız, görüşlerimizi paylaşacağımız süreçteyiz. Herkes konuşacak, sözünü söyleyecek. Müzakere ancak böyle yürütülür. Müzakere bir tarafa 'sus' denilerek yürütülemez. Biz ve halk susacaksa, çözüm önerilerimizi söylemeyeceksek, sadece siz konuşacaksanız bunun adı müzakere değil, monologdur'' diyen Kışanak, halkın taleplerine kulak verilmesi gerektiğini belirtti.

Kışanak, şöyle devam etti:

'''Konuşursanız, sizi adaya göndermem, siyaset yaparsanız sizi müzakerenin dışında tutarım, taleplerinizi söylerseniz buradan çözüm çıkmaz' yaklaşımından çözüm çıkmaz. Kınıyorum. Gerçekten çözüme hazırsanız tehdit ve şantajdan vazgeçeceksiniz.

Doğru bir yolda güçlü adımlar atılması ve katkı sunmak için İmralı'ya gitmek istiyoruz. Ön açıcı, yol açıcı olmak istiyoruz. Yoksa Öcalan muhataptır. İmralı'da bir halkın umudunu, çözümün en güçlü aktörünü tutsak etmeye çalıştınız. İmralı'daki rehine politikası barışın önündeki en büyük engeldir.''

Eksik paketlerle barış sürecinin ilerleyemeyeceğini dile getiren Kışanak, ön şartsız, dayatmasız, koşulsuz her şeyi konuşmak istediklerini aktardı.

Kışanak, ''Şunu, bunu bahane ederek masayı devirmeye kalkarsınız, Türk halkı da Kürt halkı da hesap sorar. Bu süreç samimiyet ve eşitliğe inanılarak yürütülecek bir süreçtir'' dedi.

-CHP milletvekili Güler'in sözleri-

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in sözlerini anımsatan Kışanak, bunun ırkçı bir zihniyet olduğunu, bu zihniyetin meşrutiyetini yitirdiğini aktardı.

CHP'nin Güler'in sözlerini yarım ağız eleştirdiğini ileri süren Kışanak, bu tutumun CHP tarafından kabul edilmemesi gerektiğini, açıkça tutum almalarını beklediklerini belirtti.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da barışa, kardeşliği ve birlikte yaşamaya evet dediklerini, yeni bir Ortadoğu'nun kurulduğunu, bunun harcında Kürtlerin de olmasını istediklerini söyledi.

CHP Milletvekili Güler'in sözlerini hatırlatan Tan, şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

Kışanak'tan AKP'ye: 'CHP'ye Yüklenmek Kolay' | Radikal

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, partisinin Diyarbakır İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada CHP ve AKP'deki 'demokratım' diyen siyasetçileri buna uygun davranmaya davet etti.

BDP ’nin Diyarbakır İl Kongresi’nde konuşan Eş Genel Başkan Gültan Kışanak, CHP ’li Birgül Ayman Güler’in açıklamaları üzerinden CHP ve AKP ’li siyasetçilere mesaj verdi. Güler’in “Türk ulusu ile Kürt milletini eşit göstertemezsiniz” şeklindeki açıklamasının CHP’nin bilinen ‘tekçi’ zihniyeti olduğunu belirten Kışanak, önemli olanın CHP ve AKP’de “eşitlikçi”, “özgürlükçü”, “Kürt” olduğunu söyleyen milletvekillerinin ne söyledikleri olduğunu belirtti.

Kışanak’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

  • Tüm Türkiye halkının, anaların barış ve çözüm talebi üstünden siyaset yapmaya kalkışan altında kalır. Bu sürece bunu bilerek başlayın. Bu süreç, “kimi nasıl kündeye getiririm”, “kimi nasıl boşluğa düşürürüm” diyerek değil, samimiyetle yürütülecek bir süreçtir.

  • CHP’li milletvekilinin (Birgül Ayman Güler) sözleri ırkçı bir zihniyettir. Bize, “siz bizimle eşit olamazsınız” diyen zihniyettir ve çok şükür halkımızın mücadelesi ile kendini bilmez birkaç kişi dışında bunu dillendiren de kalmadı.

  • “Kürtler vardır ve bizimle eşit haklara sahiptir demediğiniz” sürece biz sizinle konuşup bunun aksine ikna etmeye çalışırız ama mücadelemizi bırakmayız, kimse de Kürt siyasi hareketi üzerinde vesayet kuramaz.

  • Güler’i herkes yarım ağız kınadı ama CHP’de Kürtler’den oy alanlar var, bunların çıkıp açıkça ırkçılığa karşı en net tutumu almaları gerekiyor. CHP içerisinde kendine “eşitlikçiyim”, “Kürdüm”, “demokratım” diyenlerin de çıkıp bunu en net biçimde kınaması gerekir.

  • AKP de CHP’ye buradan vurmayı bırakıp kendi içine baksın, dilini değiştirsin. AKP, CHP’nin bu bilinen tekçi tutumu üzerinden siyaset yapmayı bıraksın. AKP içinde demokrat, eşitlikçi, özgürlükçü olduğunu söyleyenler var. Onlara da çağrımızdır, aldığınız oylara ve insanlığa karşı görevinizi yapın, safınızı net belirleyin. “Bizim için Kürt halkının Türk’ten, Laz’dan, Arap’tan, Çerkes’ten hiçbir farkı yoktur” demelisiniz.

  • En kritik nokta devletin Sayın Öcalan’la görüşmeye başlamasıydı ve Türkiye’nin demokratik kamuoyu buna destek verdi. İki halkın demokratik birliği önünde hiçbir engel yoktur ve önü açıktır. Sadece bazı siyasi elit kendi siyasi geleceği için bunu malzeme yapmaktadır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAlmanyaAnkaraAydınBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırErzurumFransaGazzeGültan KışanakİmralıİzmirSuriye
Görüş Bildir