İzmirliler Teröre Karşı Tek Yürek Oldu

-

İzmir'de Askeri Araca Saldırı ve Çatışma

İzmir'de Askeri Araca Saldırı ve Çatışma

İzmir Foça'da askeri servis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristler tarafından çifte bombalı saldırı yapıldı. Saldırı sonrası çıkan çatışmada ilk gelen bilgilere göre 1 asker şehit oldu, çok sayıda asker yaralandı.

Olay bu sabah saat 08.00 sıralarında Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı'na giden yolda meydana geldi. Görevli askerleri taşıyan askeri servis aracı geçerken, PKK'lı teröristler yola tuzakladıkları patlayıcıyı infilak ettirdi, ardından araçtaki askerlere ateş açtı. Askerlerin anında karşılık vermesiyle çatışma çıktı.

ÇİFTE BOMBA

Teröristler hemen yakındaki Deniz Üssü’nden çatışma bölgesine takviye birliklerin geldiği yolda ikinci bombayı infilak ettirdi. Çatışma sırasında ilk gelen bilgilere göre 1 asker şehit oldu, çok sayıda asker yaralandı. Şehit sayısının artmasından korkuluyor.

Yaralı askerlerden 6'sı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirildi. İlk tedavileri Foça Devlet Hastanesi'nde yapılan ve durumları ciddi olan 6 asker ambulanslarla İzmir'deki Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne getirilerek tedavi altına alındı.

Haberin Tamamı İçin:

İzmir Foça'da askeri servis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristler tarafından çifte bombalı saldırı yapıldı. Saldırı sonrası çıkan çatışmada ilk gelen bilgilere göre 1 asker şehit oldu, çok sayıda asker yaralandı. Olay sabah saat 08.00 sıralarında Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı'na giden yolda meydana geldi. Görevli askerleri taşıyan askeri servis aracı geçerken, PKK'lı teröristler yola tuzakladıkları patlayıcıyı infilak ettirdi, ardından araçtaki askerlere ateş açtı. Askerlerin anında karşılık vermesiyle çatışma çıktı.
Teröristler hemen yakındaki Deniz Üssü’nden çatışma bölgesine takviye birliklerin geldiği yolda ikinci bombayı infilak ettirdi. Çatışma sırasında ilk gelen bilgilere göre 1 asker şehit oldu, çok sayıda asker yaralandı. DHA

İzmir'de askeri araca saldırı ve çatışma

İzmir'de askeri araca saldırı ve çatışma

İZMİR'in Foça İlçesi'nde askeri aracın geçişi sırasında yola tuzakladıkları patlayıcıyı infilak ettiren PKK'lı teröristler, ardından ateş açtı. Askerlerin karşılık vermesiyle çatışma çıktı. 1 asker şehit olurken durumları ağır olan 6 askerin Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldığı bildirildi.

Olay bu sabah saat 08.00 sıralarında Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığı'na giden yolda meydana geldi. Çatışma sesini duyan bir vatandaşın evinin çatısından çektiği görüntülerde patlama öncesinde siren ve silah sesleri duyuluyor. Ardından şiddetli bir patlama gerçekleşiyor. Patlama sesini duyan vatandaş "Allah belanızı versin" diyerek tepki gösteriyor. Görüntülerden teröristlerin askeri araca önce silahla saldırdığı ardından aracı mayınlı bölgeye yönlendirip patlattığı anlaşılıyor. Bölgede çatışma devam ederken, ilk bilgilere göre olayda 1 asker şehit oldu, yaralanan 4 asker Foça Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Olayın meydana gelen yolun daha önce trafiğe kapalı olduğu ve çevre sakinlerine kontrollü geçiş verildiği, ancak bir süre önce asfaltlanarak tamamen sivil trafiğe açıldığı belirtildi.

ÇİFTE BOMBA KULLANILDI

Foça Deniz Üs Komutanlığı'nda görevli askerlere yönelik PKK saldırısında teröristlerin çifte bomba kullandığı ve çok sayıda askerin yaralandığı belirtildi. Alınan ilk bilgilere göre Denis Üssü’nde görevli askerleri taşıyan servis aracı geçerken ilk bombayı patlatıp uzun namlulu silahlarla ateş açan teröristler, hemen yakındaki Deniz Üssü'nden çatışma bölgesine takviye birliklerin geldiği yolda ikinci bombayı infilak ettirdi. İkinci patlamada da çok sayıda asker yaralanırken, şehit sayısının artmasından korkuluyor. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için bölgede büyük operasyon başlatıldı.

EMNİYET MÜDÜRÜ: 1 ASKER ŞEHİT

AA muhabirinin, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Foça ilçesi girişinde askeri bir aracın geçişi sırasında patlama meydana geldi.

Patlama sonucu yaralananların olduğu, olay yerine gönderilen sağlık ekiplerinin, yaralıları Foça Devlet Hastanesine sevk ettiği bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

Yaralı askerler için kan aranıyor!

Yaralı askerler için kan aranıyor!

İzmir Foça'da askeri servis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristler tarafından çifte bombalı saldırı yapıldı. 1 asker şehit oldu, çok sayıda asker yaralandı. Yaralı askerlerin kaldırıldığı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi her gruptan ama özellikle 0 Rh (-) grubu kan aradığını Twitter'dan duyurdu.

Ege Üniversitesi'nin Twitter hesabından yapılan çağrıda şu ifadeler kullanıldı:

Haberin Tamamı İçin:

Foça'da Askeri Araca Saldırı: 1 Şehit 11 Yaralı

Foça'da Askeri Araca Saldırı: 1 Şehit 11 Yaralı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İzmir’deki Foça Deniz Üs Komutanlığı’nda görevli askeri personeli taşıyan araca mayınlı saldırı düzenlendi. İlk patlamadan sekiz dakika sonra ikinci patlamanın da yaşandığı saldırıda, ilk belirlemelere göre 1 uzman çavuş şehit olurken 11 asker de yaralandı.
İlk bombanın patlamasından sonra yakın sitelerde bulunan vatandaşlar, cep telefonu ile çekim yapmaya başladılar. Görüntülerde vatandaşlar, ilk sesin geldiği yere doğru bir evin çatısından çekim yaparken, 2. bombanın patlama anını kameraya kaydettiler. Bombanın patlamasından sonra silah sesleri de açıkça duyuluyor.. Kaynak: CİHAN HABER AJANSI

Erdoğan: 'Foça'daki Saldırı Terörün Yayılma Adımına Bir Örnek'

Erdoğan: 'Foça'daki Saldırı Terörün Yayılma Adımına Bir Örnek'

Başbakan Erdoğan, Foça'da askeri aracın geçişi sırasındaki patlamaya ilişkin, "Bu maalesef terörün yayılma noktasındaki attığı adımların bir başka örneği" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ÖMSS kura çekimi töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin ''İzmir Foça'daki askeri aracın geçişi sırasındaki patlamaya ilişkin net bilginin olup olmadığını'' sorması üzerine Erdoğan, şuanda henüz net bilgilerin kendilerine gelmediğini belirtti. Başbakan Erdoğan, ''Şuanda tabi aramalar falan devam ediyor. Ama tabi bu terörün maalesef yayılma noktasındaki attığı adımların bir başka örneği'' diye konuştu.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Hastane Acil Kan Çağrısı Yaptı, Koridorlar Kan Vermek İsteyenlerle Doldu Taştı

Hastane Acil Kan Çağrısı Yaptı, Koridorlar Kan Vermek İsteyenlerle Doldu Taştı

Ege Üniversitesi, yaralı askerler için acil kan anonsu yaptı. Hastaneye koşan İzmirliler sayesinde kan ihtiyacı kısa sürede giderildi.

Terör örgütünün Foça’da gerçekleştirdiği hain saldırının ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirilen yaralılara kan vermek için tüm İzmir seferber oldu. Yaralılar hastaneye ulaştıktan sonra yapılan çağrılar üzerine vatandaşlar kan vermek için uzun kuyruklar oluşturdu. Yaralı askerlere kan vermek için kentin dört bir yanında askerliğini yapan erler de hastaneye koştu. Duyurulardan çok kısa süre sonra kan ihtiyacı karşılandı. Ameliyatlar için gerekli olan taze kan stokları tamamlandıktan sonra vatandaşlar her gruptan kan bağısında bulundu.

Kan vermeye gelenlerden arasında bulunan Kemal Onur Erbay ve halası Aysun Erbay, Hatay’ın İskenduren İlçesi’nde PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda yakınları Kerem Oğuz Erbay’ı şehit verdiklerini ve bugün de şehidin doğum günü olduğunu ifade edip, o günleri tekrar yaşadıklarını dile getirdi. Kemal Oğuz Erbay ile Aysun Erbay, gerekirse kanlarının son damlasına kadar verebileceklerini kaydetti.

4 BİN KİŞİ KAN VERMEK İÇİN GELDİ

Bu arada, sağlık görevlileri, yaralı askerlere kan vermek için hastaneye koşanların sayısının 4 bini aştığını ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Foça'daki saldırıda yaralanan askerlerden altısı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirildi. İlk tedavileri Foça Devlet Hastanesi'nde yapılan, durumları ciddi olan altı asker ambulanslarla İzmir'deki Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne getirilerek tedavi altına alındı. Bu arada Foça'ya çevredeki askeri birliklerden helikopterlerle komandolar sevkedildi. DHA

İzmir'de Teröre Lanet Yürüyüşü

İzmir'de Teröre Lanet Yürüyüşü

İzmir'de bugün yaşanan 1 askerin şehit olduğu 11 kişinin yaralandığı terör saldırısından sonra, kan vermek için adeta birbiriyle yarışan binlerce İzmirli, teröre karşı tepkisini bu kez sosyal medya üzerinden örgütlenerek düzenlenecek bir mitingle ortaya koyacak.

İzmirliler sosyal paylaşım siteleri üzerinden birleşerek teröre lanet yürüyüşü düzenliyor. 12 Ağustos Pazar 13.00’de Gündoğdu Meydanı’nda buluşacak İzmirliler bu kez ...

Haberin Tamamı İçin:

İzmir Geceyi Ayakta Geçirdi

İzmir Geceyi Ayakta Geçirdi

İzmir'de, düzenlenen terör saldırısının ardından evlerinden bayraklarını kapan vatandaşlar caddeleri ve sokakları kırmızı beyaza bürüdü, teröre öfke kustu.

Foça İlçesi'nde, askeri aracın geçişi sırasında düzenlenen mayınlı saldırıya İzmirlilerin öfkesi çığ gibi büyüdü.

Sabah yaralılara kan vermek için kan merkezine akın eden İzmirliler, akşam da evlerinden aldıkları Türk bayrakları ile teröre tepkilerini gösterdi.

İzmir'in tüm semtlerinde düzenlenen protestolardan en geniş katılım Karşıyaka'da oldu. Sosyal medyada örgütlenip, Mavişehir'de toplanan İzmirliler sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Çevredeki vatandaşların alkışları eşliğinde yaklaşık 2 bin kişilik topluluk, Karşıyaka Çarşı'sına kadar gitti.

Burada toplandıktan sonra ayrıca hükümet aleyhine de slogan atan topluluk arasındaki bir genç, fenalaştı. Genci, çağrılan sağlık ekipleri, hastaneye kaldırdı. Saygı Duruşunda bulunan ardından İstiklal Marşı okuyan grup, pazar günü saat 11.00'de, Gündoğdu Meydanı'nda biraraya gelmek üzere sözleşti. Bir süre daha terörü lanetleyen sloganlar atan topluluk, ardından sessizce dağıldı.

Öte yandan, bazı İzmirliler araçlarına astıkları Türk bayrakları ile İzmir sokaklarında kornalar eşliğinde tur attı, durumu protesto etti.

Protestolar gece de sürdü

Terör saldırısı gece de protesto edildi. Saat 22.30'da Aliağa, Menemen, İzmir ve Manisa'dan gelen yüzlerce motosiklet ve otomobil Foça'da buluşarak konvoy oluşturdu. İlçe girişindeki Uğur Mumcu Parkı'ndan harekete geçen grup, saldırının meydana geldiği Değirmenlik caddesi üzerindeki noktada hep birlikte klakson çalarak olayı protesto etti.

Daha sonra Büyükdeniz Sahili'ne inen araçlar, Demokrasi Meydanı, Küçükdeniz Sahil Caddesi yoluyla Jandarma Komando Okulu önüne ilerledi. Topluluk, burada bir süre durarak askerlere sevgi gösterilerinde bulundu. İlçenin hemen her sokağından geçen konvoy, Mersinaki Caddesi üzerinden dönüş yaparak tekrar Değirmenlik Caddesi ve saldırı noktasına yöneldi. Burada protesto ve sloganlar tekrarlandı.

Türk ve Azebaycan bayraklarıyla donatılan araçlardan eylem boyunca "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez", "Askere Uzanan Eller kırılsın", "Kahrolsun PKK" sloganları atıldı. Esnaf, balkonlara çıkan ve sahil boyunca sıralanan Foçalılar eyleme alkış ve bayraklarını sallayarak destek verdi. Protesto saat 24.00'te son buldu.

İzmir Valisi: "Yüreğimiz yanıyor"

Öte yandan, İzmir'de, katıldığı iftar yemeğinde sabah saatlerinde düzelenlenen terör saldırısına değinen İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç,"Yüreğimiz yanıyor" dedi.

Vali Cahit Kıraç, İzmir ve Türkiye için acı veren bir olay yaşandığını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

'Foça Zaaftan Kaynaklandı'

'Foça Zaaftan Kaynaklandı'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Gül: 'İnsanlıktan Ne Anladıklarını Görün'

Gül: 'İnsanlıktan Ne Anladıklarını Görün'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Foça Saldırısında Flaş Gelişme!

Foça Saldırısında Flaş Gelişme!

İzmir Foça'da 1 şehit verdiğimiz hain saldırıda, patlayıcıların sevkiyatıyla ilgili 1 kişi gözaltına alındı...

AYRINTILAR GELİYOR...

Haberin Tamamı İçin:

Gül, İzmir'in Foça İlçesindeki Saldırıda Yaralananları Ziyaret Etti

Gül, İzmir'in Foça İlçesindeki Saldırıda Yaralananları Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Terörle olan mücalede her türlü meşruiyetimiz vardır.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İzmir'in Foça ilçesindeki saldırıda yaralananları ziyaret etti.

Gül, Ramazan gününde bile sivil asker ayrımı yapmaksızın elini kana bulayanlarla mücadelenin aynı azim ve kararlılıkla devam edeceğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI GÜL:

"Şehitlerimize ve dünkü şehitlerimize de Allah'tan rahmet diliyorum. Türk milletinin başı sağolsun, Yaralılarımıza da acil şifa diliyorum. Şunu herkesin bir kez daha bilmesini istiyorumki böyle bir Ramazan gününde böyle bir mübarek bir günde elini kana bulamaktan, tuzak kuranlar, sivil, görevli, güvenlik görevlisi ayırt etmeksizin bu saldırıları yapmaktan çekinmeyen insanların zihniyeti, bu insanların insanlıkta anladığının ne olduğu sadece milletimiz değil bütün dünyanın görmesi gerekir. O bakımdan Terörle olan mücadelede her türlü meşruiyetimiz vardır ve azimle kararlılıkla da bu mücadele yapılacaktır.Tekrar söylüyorum böyle bir Ramazan gününde bile mübarek günde bile sivil asker ayrımı yapmaksızın, elini kana bulayan, tuzaklar kuran kahpe metodlarla terörü icra etmekten çekinmeyen bu insanlarla mücadele azimli ve kararlı bir şekilde devam edilecektir."

Haberin Tamamı İçin:

Alevi şehidin cenazesinde Erdoğan'a gönderme

Alevi şehidin cenazesinde Erdoğan'a gönderme

FOÇA’daki saldırıda şehit olan er Özkan Ateşli’nin cenazesi helallik alınması için Esenyurt’taki baba ocağına getirildi. Helallik alındığı sırada şehitin eşi, annesi ve babası gözyaşlarına boğuldu. Şehit er Ateşli için daha sonra Haramidere Cemevi’nde cenaze namazı kılındı. Cenaze namazını kıldıran cemevinde görevli dede, Başbakan’ın Karacaahmet Cemevi ile ilgili açıklamalarına "Buralar ucube değil. Buralar cemevi" yanıtını verdi.

"ASKERE VURULAN ELLER KIRILSIN "

İzmir’in Foça ilçesinde askeri aracın geçişi sırasında düzenlenen saldırıda şehit olan Er Özkan Ateşli’nin cenazesi, helallik için Esenyurt’taki evine getirildi. Türk bayraklarıyla donatılan evin önünde şehit erin eşi Dilara Ateşli, gözyaşlarına boğuldu. Vatandaşlar cenazenin eve getirilişi sırasında dev bir Türk bayrağı açarak "Askere vurulan eller kırılsın" sloganı attı.

EŞİNE "ÖZKAN" DİYE SESLENDİ

2 çocuk babası şehit Ateşli’nin cenazesi evinin önüne getirildiği sırada eşi Dilara Ateşli fenalık geçirdi. Şehit Ateşli’nin anne ve babası ise, uzun süre oğullarının tabutuna dokundu. Baba Hamdi Ateşli ile anne Şerife Ateşli oğullarının tabutunun önündeki fotoğrafa bakarak ağladı. Şehit erin eşi Dilara Ateşli, eşinin tabutuna son kez dokundu. Bu sırada gözyaşlarına boğulan Dilara Ateşli, eşine "Özkan" diye seslendi. Şehit erin teyzesi Sevim Ateşli ise daha fazla dayanamayarak baygınlık geçirdi. Ateşli’ye olay yerindeki ambulansta müdahale edildi.

CEMEVİNDE "BURALAR UCUBE DEĞİL"’ VURGUSU

Evin önünde şehit er Ateşli için dua okundu ve helallik alındı. Helalliğin ardından şehit erin cenazesi askeri araçla evin önünden alındı. Bu sırada şehit erin ağabeyi Aşkın Ateşli cenaze aracının önünde kardeşi Özkan Ateşli’nin fotoğrafını taşıdı. Cenaze daha sonra alınarak Haramidere’de bulunan cemevine götürüldü. Şehit er için burada da dua okunup cenaze namazı kılındı. Cenaze namazını Cemevi’nde görevli dede kıldırdı. Dua okunması sırasında cenaz namazını kıldıran cemevi dedesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Karacaahmet’teki cemeviyle ilgili yaptığı açıklamalara atıfta bulunurken şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

Foça Saldırısında Korkuç Detay

Foça Saldırısında Korkuç Detay

Saldırının detayları belli oldu. Tatilci gibi Foça’ya gelen biri kadın 3 kişi 10 gün keşif yaptı.

Bir siyasetçi onlara rehberlik etti. Patlama anını adım adım izlediler. Foça saldırısıyla ilgili önemli bilgilere ulaşıldı. İlk tespitlere göre saldırıyı ilçeye tatilci rolünde gelen üç kişi gerçekleştirdi. 10 gün keşif yaptılar. Kamera görüntülerinde bir partinin yerel yöneticisinin rehberlik yaptığı tespit edildi. Teröristlerin olay yerini gören bir yerden patlamayı sonuna kadar izledikleri de belirlendi.

İzmir'in tatil beldesi Foça'da gerçekleştirilen kanlı saldırının ardından önemli ipuçlarına ulaşıldı. Polis, çok yönlü soruşturma ve tanık ifadelerinden 4 şüpheliyi tespit etti. İlk bilgilere göre; dört şüpheliden biri yöreyi bilen bir partinin yerel yöneticisi. Aralarında dikkat çekecek kadar güzel bir kadının da bulunduğu üç kişi ilçeye tatilci rolünde geldi.

PARMAK İZİ TESPİT EDİLDİ

Güvenlik kamerası görüntüleriyle de desteklenen bilgiler, yerel parti yöneticisi şahsın, üç şüpheliye rehberlik yaptığını, günler süren saldırı keşfinde yardımcı olduğunu gösteriyor. Teröristlerin saldırıyı zaman ayarlı pilli bombayla gerçekleştirdiği, bombanın infilak edip etmediğinden emin olmak için patlama anını sonuna kadar izlediği, bölgeden siyah otomobille kaçtığı ise kesinleşti. Polis, zanlıların parmak ve ayak izlerine ulaştı.

GÜZEL KADIN TAKTİĞİ

Patlamanın ardından, teröristlerin yakalanması içinhavadanve karadan operasyon başlatan güvenlik güçleri, olay yerinde elde edilen çok sayıda delilin yanı sıra ilçe merkez, giriş çıkış güvenlik kameraları ile belde sakinlerinin ifadesinden önemli ipuçları elde etti. Henüz kesinleştirilmemiş bilgilere göre; Doğu'dan gelen üç şüpheliden kadın olanı özellikle seçildi. Bu kadının dikkat çekecek kadar güzel olduğu belirtiliyor.

BİR KİŞİ GÖZALTINDA

Haberin Tamamı İçin:

Foça'da Şehidin Artmasını Şoför Engellemiş

Foça'da Şehidin Artmasını Şoför Engellemiş

PKK'nın İzmir Foça'da gerçekleştirdiği saldırıda şehit sayısının artmasını engelleyenin uçuruma sürüklenen otobüsü durduran şoför olduğu ortaya çıktı.

zmir Foça’da 1 askerin şehit olduğu, 12 kişinin de yaralandığı PKK sırasında, servis otobüsünü kullanan Uzman Çavuş Hasan Furkan Özmen’in büyük hareket halindeki aracı durdurup kayıp sayısını artıracak kazayı önlediği ortaya çıktı.

Emniyet yetkilileri, Özmen’in patlamanın ortasında yaralı halde soğukkanlılıkla aracı durdurmasıyla, yan taraftaki şarampole devrilmesini önlediğini kaydetti. Uzman çavuş Özmen’in kullandığı servis aracı 08.00’de Değirmenlik Caddesi’ne geldi. Askeri üsse 1.5 kilometre kala makilik, ağaçlarla kaplı bölgeden geçerken, uzaktan kumandalı bombanın patlamasıyla ortalık cehennem yerine döndü. Bu sırada Özmen kendi canını da hiçe sayarak, önce aracı durdurmayı düşündü. Yetkililer, “Şoför patlama sırasında büyük bir soğukkanlılıkla aracı durduruyor. Şu an el freniyle mi nasıl yaptığını bilemiyoruz. Ancak bu büyük bir kahramanlıktır. Yan taraf oldukça yüksek. Araba bir de yoldan savrulsaydı ikinci bir olay yani trafik kazası olabilir, kayıp sayısı artabilirdi” dedi.

Beyninde hasar var

Saldırısı sonrası ambulans helikopterle hastaneye sevkedilirken iki kez kalbi duran, müdahaleyle yaşama döndürülen Özmen’in Mersin’den gelen ailesi, Ege Üniversitesi Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi’nin önünde bekliyor. Ameliyata alınan ve beyninde ağır hasar olduğu öğrenilen Özmen’in Limonlu Belediyesi Meclis üyesi babası Cengizhan Özmen, annesi Durdu ile birlikte dua ediyor. Oğlunun yaralandığını tarlada öğrendiklerini anlatan baba, “Elinden ne geliyorsa o an yapmış. O araç şarampole yuvarlanacakmış. Vatan için yapmış ve sonra da zaten kendini kaybetmiş. Arkadaşları oradan çıkarmışlar. Benim 4 oğlum var. 4’ü de asker olmak istedi, bir tek Hasan’a nasip oldu. Askerliğini yaptıktan sonra, devam etmek istedi ve kabul edildi. En son bir ay önce yanımıza gelmişti. Korkum; eşim 7 yıldır kanser hastası, onun sağlığını da düşünüyorum” dedi.

Silah arkadaşı: Soğukkanlı, korkmaz

3 yıldır Hasan’la aynı evi paylaşan silah arkadaşı Ufuk Yıldız ise şöyle konuşuyor:

“Hasan tam bir Anadolu çocuğudur. Hiçbir şeyi sorun etmez, büyütmez. Hallolur, olur der. Hep güler yüzlüdür. Soğukkanlıdır ve öyle kolay kolay bir şeyden korkmaz. Olay anında da aynı soğukkanlılığını korumuş. Hastanede yoğun bakımın önünde bekliyorum. Bir gün önce nöbetçiydi. Olayı duyar duymaz kendi aracıma binip birliğe doğru yola çıktım. Araç geçişine izin verilmeyince koşarak olay yerine gittim. Tam o sırada da ikinci patlama oldu.”

Haberin Tamamı İçin:

Foça Şehidine Veda

Foça Şehidine Veda

İzmir Foça'da askeri araca düzenlenen saldırıda şehit olan deniz muhafız er Özkan Ateşli toprağa verildi.

Güneydeniz Saha Komutanlığı'na bağlı Foça Birliği'ne ait personel servis aracına düzenlenen saldırı sonucu şehit olan Özkan Ateşli'nin için Ataköy 5. Kısım Camisi'nde tören düzenlendi.

Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutunun başında iki askerin nöbet tuttuğu törende, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu ve diğer protokol üyeleri, şehidin babası Hamdi, annesi Şerife, eşi Dilara ve kardeşi Aşkın Ateşli'ye taziyelerini iletti.

Şehit er Ateşli'nin oğulları Alkay (2) ile Alper (6 aylık) de cenaze törenine katıldı. Alkay Ateşli'nin üzerine giydirilen asker kıyafeti dikkati çekti.

Şehit er Ateşli'nin cenazesi, saygı geçişinin ardından askeri cenaze aracına konularak götürüldüğü Büyükçekmece Mezarlığı'nda toprağa verildi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Foça’daki Saldırıya 1 Tutuklama

Foça’daki Saldırıya 1 Tutuklama

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Foca'da Teröre Tepki Bitmiyor

Foca'da Teröre Tepki Bitmiyor

İzmir'in Foça İlçesi'nde askeri servis otobüsüne düzenlenen bombalı saldırıya öfke dinmiyor

Saldırının yapıldığı 9 Ağustos’tan bu yana neredeyse birkaç saatte bir protesto gösterileri yapılıyor. Evlerin balkonları ve dükkanlar bayraklarla donatılırken bir çok vatandaş da ilçede ellerinde bayraklar ve üzerinde ay-yıldızlı tişörtlerle dolaşıyor.

İzmir, Manisa ile çevre ilçelerden dün akşam gelen 200’ü aşkın kamyoncu bayraklarla süsledikleri araçlarıyla kentin her yanını dolaşarak klakson sesleriyle ve açık pencerelerinden sloganlar atarak protesto eylemi yaptı. Bugün ise saat 14.00’te Foça Birlik ve Foça Otobüsçüler Kooperatifi üyesi otobüsçü ve minibüsçüler konvoy oluşturarak terörü protesto etti. Minibüsçülerin eylemine taksiciler de araçlarıyla destek verdi. 100’e yakın minibüs ve taksi ilçenin tüm sokaklarında tur attı.

Kamyoncular, minibüsçüler ve otobüsçüler eylemlerini Değirmenlik Caddesi’nde olayın meydana geldiği noktaya giderek tamamladı. ’Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ’Foça PKK’ya mezar olacak’, ’Askere uzanan eller kırılsın’ sloganları atıldı. Konvoy, sokaklardan geçerken halkın ve esnafın da alkışlar ve sloganlarla destek verdiği görüldü.

Haberin Tamamı İçin:

Foça'da Teröre Lanet Yürüyüşü

Foça'da Teröre Lanet Yürüyüşü

Foça ilçesinde, önceki gün askeri aracın geçişi sırasında gerçekleştirilen ve bir askerin şehit olduğu bombalı terör saldırısı nedeniyle teröre lanet yürüyüşü düzenlendi.

AA

İzmir- Foça Belediyesi'nin çağrısıyla düzenlenen yürüyüş için TBMM Üstün Hizmet Ödülü sahibi merhum Reha Midilli'nin Barbaros Bulvarı'ndaki evinin önünde ellerinde Türk bayrakları ile toplanan yurttaşlar, Demokrasi Meydanı'na kadar ''Kahrolsun PKK'' , ''Ne mutlu Türküm diyene'' , ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' sloganları atarak yürüdü.

Yürüyüşe, saldırıda ağır yaralanan askeri servis aracının şoförü Uzman Çavuş Hasan Furkan Özmen'in babası Cengizhan Özmen de katıldı.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ile çok sayıda sivil toplum örgütü yöneticisinin de katıldığı yürüyüşe, balıkçı tekneleri de kıyıdan eşlik etti.

Demokrasi Meydanı'nda sona eren mitingin ardından yapılan basın açıklamasında, ilk konuşmayı saldırıdan yaralı olarak kurtulan Uzman Çavuş Hasan Furkan Özmen'in babası Cengizhan Özmen yaptı.

Terör saldırısının ardından gösterilen birlik ve beraberlik nedeniyle tüm halka teşekkür ettiğini ifade eden Özmen, ''Terör lanetlidir. Teröristler mezarlarında dahi rahat uyuyamayacaklardır'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Coşkun: İkinci Kurtuluş Savaşı İzmir'den başlayacak

Coşkun: İkinci Kurtuluş Savaşı İzmir'den başlayacak

Cumhuriyet yazarı Coşkun: Birinci kurtuluş Samsun'dan başlamıştı. İkinci kurtuluşun başlayacağı yerin adıdır; İzmir... ?

İzmir Foça'daki mayınlı saldırı sonrası İzmirliler yaralı askerlere kan vermek için hastaneye koştu. Foça'daki terör saldırısı sonrası yaşananları kaleme alan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Bekir Coşkun, ikinci kurtuluş savaşının İzmir'den başlayacağını iddia etti. Coşkun, 'Yobazın, gericinin, yıkımcının, hainin, satılmışın, ihanetin giremediği şehrin, son iki günde bize anlattığıdır bu' diye yazdı.

İşte Coşkun'un 'Türkiye İzmir Olduğunda... ' başlıklı o yazısı

Elindeki pazar poşetini
durağa bırakıp koştu... Yardıma... Poşet durağa emanet... Hem koştu hem
yapanlara lanet okudu... Birkaç kez tökezledi... Düştü kalktı... Gösterdi; dizi
kanamış... İnsanlara çarptı... Gözlerinden boncuk boncuk yaşlar yuvarlandı...
Yaşaması için dua etti...

YAŞAMASI İÇİN DUA ETTİĞİ KİŞİYİ TANIMIYOR
* Kimin?.. Onu bilmiyor... Tanımıyor... Yüzünü görmüş
değil... Adı ne? Boyu, posu?.. Belli değil... Yaşaması için dua ettiği, uğruna
ağladığı ve ona doğru koştuğu insan nasıl bir şey?.. Hiçbir fikri yok...

*Bildiği tek şey bir küçük cümle: "Askere saldırı, kan aranıyor..." O gün binlerce İzmirli böyle koştu... Bir anda tek parça oldu şehir... Mağazalarını, işyerlerini, ocaktaki tencerelerini bırakıp sadece yüreklerini alarak koştular, çocuklarını terör canavarının elinden almaya... Köşelerde gönüllü yol göstericiler belirdi... Düşenleri koşanlar tutup kaldırdılar...

TAKSİLER MİNİBÜSLER ÜCRETSİZ TAŞIDI
Taksiler, otobüsler, dolmuşlar güzergâh değiştirip yardıma koşanları ücretsiz
taşıdılar hastanelere... Sevgilerini sedyelerin başucuna bırakıp döndüler,
öfkelerini meydanda haykırmaya... Merak ettim sordum: "Durakta kalan
pazar poşeti?.." "Dönüp aldım" dedi... (Başka şehir olsa, amcanı
bıraksan bulamazsın.) Türkiye'nin içine düştüğü ve debelenip bir türlü
çıkamadığı derin tuzaktan kurtulmasının sırrıdır bu: İzmir olmak... Birinci
kurtuluş Samsun'dan başlamıştı... İkinci kurtuluşun başlayacağı yerin adıdır;
İzmir... "AB müktesebatı" olur ya da olmaz...

YOBAZIN GERİCİNİN HAİNİN SATILMIŞIN..
"İzmir müktesebatıdır" adı... Yobazın, gericinin, yıkımcının, hainin, satılmışın,
ihanetin giremediği şehrin, son iki günde bize anlattığıdır bu... Tek yön...
Tek çare... Tek umuttur... Yolu yok başka... Utanç uykusundaki toplumun,
bataklıklarda debelenen ülkenin, bir gün başını kaldırıp geleceğine
gülümseyerek bakabileceği zamandır: Türkiye İzmir olduğunda...

Haberin Tamamı İçin:

Foça’da Önemli İz!

Foça’da Önemli İz!

Foça’daki patlama yerinde bulunan su şişesi ve uzaktan kumandanın pillerinin bağlandığı koli bandında aynı kişinin parmak izi tespit edildi. Bir kişi de patlayıcıyı getiren kurye olabileceği şüphesiyle tutuklandı

İzmir’in Foça ilçesi Değirmenlik Caddesi’nde, Er Özkan Ateşli’nin şehit edildiği askeri servis otobüsüne yapılan bombalı saldırının faillerini yakalamak için tüm teknolojik olanaklar sefer edildi. Polis seri operasyonlar düzenlerken, kurye olabileceğinden şüplenilen bir kişi tutuklandı. Tutuklanan Ş.K. adlı zanlının, terör örgütü PKK adına patlayıcıyı getiren kişi olduğundan şüphesiyle tutuklandığı öğrenildi.
Polis, bombacının olay yerine yalnız geldiğini düşündüklerini, uzaktan kumanda için kullandığı piller ve su içtiği pet şişelerin üzerinde bulunan parmak izlerinden kimliğinin tespit edilip yakalanmasına çalışıldığını belirtti.

Şişe ve banta aynı izler
Olayın ardından bölgede yapılan aramalarda, yolun kenarındaki ağaçlık alanda, çöp görüntüsü verilerek, bırakılan bombaları patlatmakta kullanılan uzaktan kumandanın, birbirine koli bantıyla sarılmış pilleri ve biri bir, diğeri yarım litrelik iki su şişesi bulundu.
Bombayı patlatan teröristin, bir litrelik su şişesinin çoğunu içtiği, yarım litre olan su şişesinin de yarıya kadar dolu olduğu, pillerin ve pet şişelerin üzerinde birbirine benzer parmak izlerine rastlandığı belirtildi. Bu bölgedeki izlerden, pillerin ve su şişelerinin üzerindeki parmak izlerinden, teröristin olay yerine yalnız geldiği kanaatine varıldı.
Bulunan parmak izinin karşılaştırmasının sürdüğü, saldırıyı yapan teröristin kimliğinin belirlenmesine çalışıldığı belirtildi. Bölgedeki tüm güvenlik kameralarının kayıtlarının da inceleniyor ve elde edilen bilgiler doğrultusunda bazı adreslere operasyonlar yapılıyor.

Kurye şüphelisi tutuklandı
Saldırıyı yapan bombacının yakalanması için tüm teknolojik olanaklar seferber edilirken, TIR şoförlüğü yapan Ş.K., patlayıcıları getiren kurye olabileceği gerekçesiyle İzmir Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alındı.
Menemen ilçesinde örgütsel dokümanlarla yakalanan Ş.K., suçlamaları kabul etmedi. Polis, 2005 yılında PKK terör örgütüne kuryelik yapmaktan hakkında işlem yapıldığı belirtilen Ş.K. ifadesi alındıktan sonra mahkemeye çıkarıldı ve tutuklanarak cezaevine konuldu.

Haberin Tamamı İçin:

Foça Saldırısında Yaralanan Uzman Çavuş Şehit Oldu

Foça Saldırısında Yaralanan Uzman Çavuş Şehit Oldu

İzmir'in Foça ilçesi'nde düzenlenen bombalı terör saldırısında ağır yaralanan aracın şoförü uzman çavuş Hasan Furkan Özmen'in tedavi gördü...

Haberin Tamamı İçin:

PKK, Foça Saldırısını Üstlendi

PKK, Foça Saldırısını Üstlendi

İZMİR'in Foça İlçesi'nde askeri servis otobüsünde er Özkan Ateşli'nin şehit olduğu 11 kişinin yaralandığı çifte bombalı saldırıyı PKK'nın sözde gizli şehir eylemcileri denilen Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) adlı birimi üstlendi.

PKK'nın sözcüsü bir haber ajansının internet sitesinde yazılanlara göre Foça'daki çifte bombalı saldırıyı, daha önce Ankara Kumrular Caddesi'nde ve İstanbul Taksim'de bombalı eylemleri gerçekleştiren TAK adlı birim yaptı. Örgüt üyelerinin tehditlerine de yer verilen internet sitesindeki yazıda, saldırıy...

Haberin Tamamı İçin:

İzmirliler Teröre Karşı Tek Yürek Oldu

İzmirliler Teröre Karşı Tek Yürek Oldu

İzmir'in Foça İlçesi’nde bir askerin şehit olduğu biri sivil 11 kişinin yaralandığı terör saldırısının ardından sosyal medyada örgütlenen İzmirliler, Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda toplanarak terörü lanetledi. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı mitinge, denizdeki yelkenli ve vapurlar sirenlerini, karadaki araçlar da kornalarını çalarak destek geldi.

Türkiye’yi yasa boğan, İzmirlilerin ise kan bağışı konusunda seferber olmasına neden olan Foça’daki ikiz bombalı terör saldırısı sonrası sosyal medyada örgütlenen İzmirliler, bugün saat 13.00’te Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda toplandı. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk resimleri taşıyan İzmirliler, ’Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ’İzmir uyuma şehidine sahip çık’, ’Mecliste PKK istemiyoruz’, ’Kahrolsun PKK’, ’Hükümet istifa’, ’Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ’Hepimiz askeriz’, ’Ne mutlu Türk’üm diyene’, ’Askere uzanan eller kırılsın’ sloganları attı.

Siyasi partiler CHP, MHP, DSP ve İP ile Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, sendikalar, dernekler, spor kulübü taraftarlarının katıldığı eyleme gençler patenleriyle kayarak destek verdi. Türk bayraklarıyla Birinci Kordon’u adeta kırmızıya boyayan kalabalık içinde kamuflaj bere takanlar ve palyaçolar dikkat çekti. Palyaçolar, üzerinde ’Çocuklarım yetim kalmasın’ yazılı pankart açtı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAleviAnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiEgemen BağışHatayHüseyin Avni Mutluİstanbulİstiklal MarşıİzmirKadir TopbaşKanserManisaMersinMilliyetçi Hareket PartisiPolisRecep Tayyip ErdoğanSamsunŞehitSosyal MedyaTerörTürkiye Büyük Millet MeclisiTwittercep telefonudiziolaytatil
Görüş Bildir