Sorun Tespit Edilen 114 Satış Noktası

-

Bakanlık 'pis su'ları açıkladı

Bakanlık 'pis su'ları açıkladı

Sağlık Bakanlığı: 15 firmanın damacana suyu sağlıksız. Analiz edilen 114 ürün uygunsuz bulundu.

Sağlık Bakanlığı Türkiye çapında hizmet veren 244 su firmasının ürünleri üzerinde inceleme yaptı, yaklaşık bin 100 numune laboratuvara gönderildi. 114 markada uygunsuzluk tespit edildi, 15 dolum tesisinin sağlık şartları uygun bulunmadı.

Sağlık Bakanlığı, daha önce bildirilen markalara ilaveten ''Gençsu'', ''Karlık Madran'', ''Alka Madran'', ''İvriz Su'', ''Beysu'', ''EDK Lara'', ''Hünkar'', ''Revan'', ''Buzdağ'', ''Kardelen'', ''İdeal'', ''Hazar Vox Nida'', ''Bahçeayran'', ''Esensu Özayran'', ''Kabalak'' markalarının dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edildiğini açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Sağlık Bakanlığı tüm markalarda kirli suları açıkladı

Sağlık Bakanlığı tüm markalarda kirli suları açıkladı

Sağlık Bakanlığı Türkiye çapında hizmet veren 254 su firmasının ürünleri üzerinde inceleme yaptı, yaklaşık bin 100 numune laboratuvara gönderildi. 114 markada uygunsuzluk tespit edildi, 15 dolum tesisinin sağlık şartları uygun bulunmadı. İşte o markalar; 'Gençsu', 'Karlık Madran', 'Alka Madran', 'İvriz Su, 'Beysu', 'EDK Lara', 'Hünkar', 'Revan', 'Buzdağ', 'Kardelen', 'İdeal', 'Hazar Vox Nida', 'Bahçeayran', 'Esensu Özayran', 'Kabalak'

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şöyle;

  • 1) Ülkemizde halen damacana dolumu yapan 254 ruhsatlı su tesisinin tamamı yeniden değerlendirilmiştir.

  • 2) Temmuz ayında yapılan denetimler esnasında ruhsatlı kaynaklar dışında izinsiz kaynak kullanımına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

  • 3) Denetimlerde, mevzuat hükümlerine uygun olarak numuneleri alınan ve tekraren yapılan analiz sonuçlarına göre Türkiye genelinde faaliyeti olan dolum tesislerinden 28 Temmuz 2012 tarihli açıklamamızda bildirilmiş olanlara ilaveten uygunsuzluk tespit edilen damacana suyu markaları şunlardır:

“Gençsu”, “Karlık Madran”, “Alka Madran”, “İvriz Su”, “Beysu”, “EDK Lara”, “Hünkar”, “Revan”, “Buzdağ”, “Kardelen”, “İdeal”, “Hazar Vox Nida”, “Bahçeayran”, “Esensu Özayran”, “Kabalak”

Bulunan olumsuzluklar ilgili markaların diğer ürünlerinde değil sadece damacana sularında tespit edilmiştir.

Bakanlığımızca dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edilen markaların üretimleri geçici olarak durdurulmuş ve mevzuata göre cezai işlem uygulanmıştır.

TESPİT EDİLEN UYGUNSUZLUKLAR GİDERİLİRSE ÜRETİME DEVAM EDEBİLECEK

Bu firmaların (önceki açıklamamızda isimleri bildirilen 5 su markası dâhil) tespit edilen uygunsuzluklarını giderdiklerini ispatlamaları halinde üretimlerine devam etme izni verilebilecektir.

  • 4) Türkiye genelinde piyasaya arz edilmiş ürünlerden satış noktalarından örnekler alınarak, 1418 ürün Halk Sağlığı Laboratuarlarında incelemeye alınmıştır.

Uygunsuzluk tespit edilen ürünler 114 adettir. Bunların toplanan numuneler içindeki oranı yüzde 8’e tekabül etmektedir.

Dolum tesislerinde herhangi bir uygunsuzluk tespit edilmediği halde tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süreçteki uygunsuz şartlar sebebiyle olumsuzlukların görüldüğü su satış noktaları ve satılan ürünlerin isimleri www.thsk.gov.tr internet adresinde gün içinde duyurulacaktır. Ancak satış noktalarındaki inceleme sonuçlarından hareketle, bu firmaların piyasadaki tüm damacana ürünlerinin uygunsuz olduğu anlamı çıkarılmamalıdır.

Su ile bulaşan hastalıklar itibariyle halihazırda mevsim normalleri dışında bir artış gözlenmemiştir.

Haberin Tamamı İçin:

Milyonlarca Kişinin Beklediği Açıklama Yapıldı

Milyonlarca Kişinin Beklediği Açıklama Yapıldı

Sağlık Bakanlığı, damacana su satış noktalarında uygunsuzluk tespit edilen ürün sayısının 114 olduğunu, bunların toplanan numuneler içindeki oranının yüzde 8’e tekabül ettiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı uygunsuz bulunan sularla ilgili açıklamasını yaptı. İşte uygunsuz bulunan o markalar; Gençsu", “Karlık Madran", “Alka Madran", “İvriz Su!, “Beysu", “EDK Lara", “Hünkar", “Revan", “Buzdağ", “Kardelen", “İdeal", “Hazar Vox Nida", “Bahçeayran", “Esensu Özayran", “Kabalak"
SAĞLIK Bakanlığı’nın dolum tesisini uygun bulmadığı 15 firmadan biri olan Revan Su, geçen yıl İstanbul’da düzenlenen WTA Championships İstanbul 2011 Dünya Kadınlar Şampiyonası’nın sponsoruydu

SAĞLIK Bakanlığı’nın dolum tesisini uygun bulmadığı 15 firmadan biri olan Revan Su, geçen yıl İstanbul’da düzenlenen WTA Championships İstanbul 2011 Dünya Kadınlar Şampiyonası’nın sponsoruydu.

Böylece, dünyaca ünlü kadın tenisçiler de sağlık şartlarına uygun bulunmayan sulardan içmiş oldu. Çek tenisçi Petra Kvitova’nın kazandığı turnuvada Belarus’lu Victoria Azarenka, ABD’li Maria Sharapova, Danimarkalı Caroline Wozniacki, Rus Vera Zvonareva, Avustralyalı Samantha Stosur, Çinli Na Li ve Fransız Agnieszka Radwanska yarışmıştı.
Şirketin internet sitesinde şu bilgiler yeralıyor:

ŞAMPİYONLAR REVAN SU İÇTİ!

Tenis dünyasının en heyecanlı maçlarını İstanbul’a taşıyan WTA Championships İstanbul 2011 Dünya Kadınlar Şampiyonası’ n da tenisçilerin su ihtiyacını Revan Su karşıladı. WTA Championships İstanbul 2011 Kadınlar Tenis Turnuvası su sponsoru Revan Su, turnuvaya özel olarak tasarlanan etiketi ve doğal lezzetiyle sporcuların ve konukların büyük beğenisini kazandı.

Haberin Tamamı İçin:

Damacana Suda Denetim Fiyaskosu

Damacana Suda Denetim Fiyaskosu

Sağlık Bakanlığı daha önce açıkladığı 5 damacana su markasına ilaveten uygunsuzluk tespit edilen 15 marka ve 114 ürünü daha kamuoyu ile paylaştı. Bakanlığın yaptığı rutin denetimler ise fiyaskoya dönüştü. Numunelerin Bakanlık birimlerine inceleme için üretici şirketce teslim edildiği ortaya çıktı.

Hürriyet Gazetesi'nden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Sağlık Bakanlığı daha önce açıkladığı 5 damacana su markasına ilaveten uygunsuzluk tespit edilen 15 markayı daha kamuoyu ile paylaştı. Buna göre dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edilen toplam 20 markanın üretimi durdurulmuş oldu.
Ancak, günler öncesinden kirli su markalarını açıklayacağını duyuran Sağlık Bakanlığı’nın denetimleri ise fiyaskoya dönüştü. Numunelerin Bakanlık birimlerine incelenmek üzere üretici şirket tarafından teslim edildiği ortaya çıktı.

Denetim açığını anlattı

Sağlık Bakanlığı’ndan adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili Hürriyet’e denetim sisteminin açığını anlattı. Sağlık Bakanlığı yetkilisine göre, bakanlığın damacana sulardaki rutin denetim işlemi şöyle gerçekleşiyor:
Öncelikle damacana su üretmek isteyen firma, bakanlıktan ruhsat alıyor.
Ruhsat vermek için bakanlık birimleri uygun gördüklerine ruhsat veriyor.
Firma ancak ruhsatı aldıktan sonra üretime başlıyor.

Yılda bir denetliyor

Üretimin ardından rutin denetimler yapmaya başlanıyor.
Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlükleri 3 ayda bir, Bakanlık da yılda bir kez, tüm üretici firmaların su numunelerini testten geçiriyor ve uygun olup olmadığına karar veriyor.
Testleri ise Bakanlık tarafından tüm illerde yetkilendirilmiş laboratuvarlar yapıyor.
Damacana suların denetimindeki en büyük sorun ise numunelerin Bakanlık birimlerine incelenmek üzere üretici şirket tarafından teslim edilmesi.
Sağlık Bakanlığı ancak firma tarafından teslim edilmiş numunede laboratuvarın uygunsuz bir durum tespit etmesi halinde rutin denetimin dışına çıkıyor.
Ani denetim ya da üretim, dolum ve dağıtım birimlerine baskın düzenliyor.
Bakanlığın baskın denetimi için bir başka yol da, vatandaştan gelecek şikayet oluyor.

Akdağ: Her şeyi açıklayacağız

ALINAN örneklerin, hassasiyetle, dikkatle laboratuvarlarda analizlerinin yapıldığını belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şöyle konuştu: “Şunu da ifade etmemiz gerekir. Dolum tesisinden çıkan problemi, satış noktasında çıkan problemi birbirinden ayırmak lazım. Dolum tesisinde, doğrudan ilgili, markayla ilgili bir problem var demektir, eğer bir sıkıntı varsa. Ama satış noktasındaki problemler daha ziyade satış şartlarının elverişsiz olmasından kaynaklanabilir. Dolayısıyla bu açıklamaları yaptığımız zaman, satış noktasında çıkan bir problemin o markayla ilgili Türkiye’deki bütün damacanayla satılan suları ihtiva ettiği düşünülmemeli. Ama biz bu açıklamaları yapacağız.”

Televizyon programı harekete geçirdi

SAĞLIK Bakanlığı da 15 markanın ürettiği damacana suyu “uygunsuz” bulduğu ani denetimleri, bu konunun incelendiği ve kamuoyunda yankı uyandıran bir TV programının “şikayet” kabul edilmesinin ardından gerçekleştirdi. Eğer programda yayınlananlar şikayet kabul edilmeseydi, sadece
rutin denetimler yapılacaktı.

Denetim sistemi değişecek

SAĞLIK Bakanlığı yetkilisi, denetim sistemindeki bu aksaklıklar nedeniyle de, damacana sular üzerinde tam bir kontrol sağlanmasının mümkün olmadığını belirterek, “Benim de ailem, çocuklarım bu sulardan içiyor. Denetim sistemini düzeltmek için çalışmalar yapıyoruz. En kısa zamanda hayata geçirmeyi umuyoruz” diye konuştu.

Tekrar üretim yapabilirler

ÜRETİMLERİ durdurulan dolum tesisleriyle ilgili yapılacak çalışmalar hakkında da detay verilen Bakanlık açıklamasında şunlara dikkat çekildi: “Firmaların tespit edilen uygunsuzluklarını giderdiklerini ispatlamaları halinde üretimlerine devam etme izni verilebilecektir. Türkiye genelinde piyasaya arz edilmiş ürünlerden satış noktalarından örnekler alınarak, 1418 ürün Halk Sağlığı Laboratuarlarında incelemeye alınmıştır.”

Mahkemeye başvuracağız

KARDELEN Su Genel Müdürü Mükremin Tosun, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı ‘uygunsuz’ listesinde yer almaları ile ilgili olarak şu değerlendirmeleri yaptı: “Şu ana kadar Sağlık Bakanlığı’ndan hiç bir ihtar bile yememiştik. 16 yıldır 1 kere yaşamadığımız şeyi, şimdi en ağır şekilde yaşıyoruz. Eğer kapatma kararı netleşirse hemen mahkemeye başvuracağız.”

Haberin Tamamı İçin:

Sorun Tespit Edilen 114 Satış Noktası

Sorun Tespit Edilen 114 Satış Noktası

Sağlık Bakanlığı laboratuvarlarda yapılan incelemenin ardından damacana suda uygunsuz bulunan 15 markanın ismini dün öğle saatlerinde kamuoyuna açıklamıştı. Şimdi ise sorun tespit edilen 114 satış noktası açıklandı.

Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesindeki duyuruda şu açıklamaya yer verildi:

Dolum Tesislerinde Herhangi Bir Uygunsuzluk Tespit Edilmediği Halde Tüketiciye Ulaşıncaya Kadar Geçen Süreçteki Uygunsuz Şartlar Sebebiyle Olumsuzlukların Görüldüğü 19 Litrelik Damacana Su Satış Noktaları Aşağıda Verilmektedir. Ancak Satış Noktalarındaki İnceleme Sonuçlarından Hareketle, İlgili Firmaların Piyasadaki Tüm Damacana Ürünlerinin Uygunsuz Olduğu Anlamı Çıkarılmamalıdır. (Temmuz 2012 Denetim Sonuçları)

Sorun tespit edilen...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleriİstanbulkadınlarrecep akdağ
Görüş Bildir