Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İsrail Geri Adım Attı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İsrail Geri Adım Attı

İsrail Geri Adım Attı

EMRE SONCAN - ANKARA HABERLER GÜNDEM

Mavi Marmara krizinin ardından, Türkiye’nin ABD’den aldığı AWACS (havadan uyarı ve kontrol sistemi) erken uyarı uçaklarına entegre edilecek elektronik harp cihazlarını vermekten vazgeçen İsrail, geri adım attı.

Türkiye’nin 1,5 milyar dolarlık Barış Kartalı projesi kapsamında aldığı AWACS’ların elektronik destek sistemi ihalesi İsrail’e verilmişti. 2 sistemi daha önce teslim eden İsrail, iki ülke arasındaki restleşmelerden sonra kalan sistemleri vermeyeceğini geçtiğimiz yıl Türk tarafına bildirmişti. Bu tavrından vazgeçen İsrail, elektronik harp ekipmanlarını Ankara’ya teslim edeceğini açıkladı. Zaman’a bilgi veren üst düzey bir savunma bürokratı, “Uçakları üreten Amerikan Boeing firması da araya girdi. İsrail’e, ‘Sizin yüzünüzden iş yapamıyoruz’ dediler. İsrail de cihazları vermeye razı oldu.” ifadelerini kullandı. Söz konusu sistem, uçağın havadayken maruz kalabileceği elektronik saldırılarına karşı kendini korumasını sağlıyor.

Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) Uçağı Projesi kapsamında Boeing firması ile 4 uçak ve 1 yer destek sistemi tedariki amacıyla imzalanan sözleşme 2003’te yürürlüğe girdi. Türk firmalarından TAI, HAVELSAN, ASELSAN, MİKES, HAVELSAN TEKNOLOJİ RADAR, KALE KALIP, THY ve SELEX proje içerisinde birçok sorumluluk ve role sahip. Şu anda TAI’de 3 uçak bulunuyor. Dördüncü uçak henüz gelmedi. Birinci uçağın modifikasyonu ABD’nin Seattle kentinde, 2., 3. ve 4. uçakların modifikasyonu ise TAI Ankara tesislerinde yapılıyor. 2011’in başında testlere başlandı. Boeing firmasının tasarım doğrulama ve değerlendirme testleri de devam ediyor. Türk hava sahasının etkinliğini büyük ölçüde artıracak olan AWACS uçakları, gövde üzerinde taşıdıkları özel radar sistemiyle her türlü hava aracını anında tespit edebilme özelliğine sahip. Radarlar yine Amerikalı şirket Northrop Grumman tarafından üretiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraAselsanİsrailTürk Hava Yollarıgündem
Görüş Bildir