Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İspanya, Diktatör Franco Dönemiyle Yüzleşmeye Devam Ediyor

0PAYLAŞIM

İspanya, Diktatör Franco Dönemiyle Yüzleşmeye Devam Ediyor

MADRİD Anadolu Ajansı - İspanya'da sol ortak yönetim hükümeti, iç savaş ve diktatör Francisco Franco yarıyılı 1936-1975 ile yüzleşme ve mağdurların haklarının korunulmasına müteveccih yeni bir legal tertip etmeye onay verdi.

Bakanlar Heyetinde kabul edilerek meclise sunulan "Demokratik Hafıza" isimli yasa tasarısında, Franco yarıyılına ait duruşma kararlarının tümünün iptali, diktatörlük yarıyılını gururlandıran vakıf ve derneklerin menedilmesi ve toplu kabirlerdeki binlerce cesedin kimlik tespitlerinin yapılması maddeleri öne çıkıyor.

İspanya'da 2007'de Jose Luis Rodriguez Zapatero başbakanlığındaki yarıyılın sol hükümetinin çıkardığı "Tarihi Hafıza" kanununun devamı kaliteyi taşıyan "Demokratik Hafıza", İspanyol cemiyetinin, ülke tarihinin en büyük yaralarından olan Franco yarıyılıyla hesaplaşmasını içeriyor.

Başbakan Dayanakçısı Carmen Calvo, Bakanlar Heyetinde kabul ettikleri yasa tasarısına ait medyaya yaptığı açıklamada, "Geçmişe ait bir şey olsa da hakikatinde bugünü ve geleceği de ilgilendiriyor. Geçmişle yüzleşmedikçe büyük bir demokrasi olamayız. İspanya bir daha asla hürlüklerini kaybetmemeli. Bu yasa, İspanyol demokrasisi için ehemmiyetli." dedi.

Yasanın tamamen uygulanmasının uzun zaman alacağının altını çizen Calvo, kanundaki maddelerin ortaokul ve liselerde ders müfredatına dahil gireceğini söyledi.

Toplam 66 maddeden oluşan "Demokratik Hafıza" yasa tasarısı gereği, geçen seneye kadar diktatör Franco'nun da kabrinin bulunduğu, Madrid'in 52 km kuzeyindeki Valle de los Caidos'daki Şehitler Vadisi Franco yarıyılı kurbanı 30 binden fazla şahsın defineli olduğu toplu kabirlerin açılması, kamu kaynakları ile bu bireylerin kimliklerinin tespit edilmesi ve buranın milli servet olarak korunan sivil bir kabirliğe dönüştürülmesi planlanıyor.

Yasa tasarısında ayrıca, Franco yarıyılı mağdurlarının haklarını gözetmek için Yüksek Duruşma bünyesinde özel bir savcılığın kurulması, Franco rejiminde vazife alanlara politik yollarla geçmişte verilen tüm unvanların ve madalyaların geri alınması, 31 Ekim aynı zamanda 1978 İspanya Tüzüğü'nın kabul tarihi ve 8 Mayıs aynı zamanda faşizme karşı Avrupa'nın galibiyet günü tarihlerinde Franco yarıyıllarının mağdurlarının anılması gibi maddeler yer alıyor.

Başbakan Dayanakçısı Calvo'ya göre "mekteplerde, demokratik kıymetlerin korunulması için kullanılacak" Demokratik Hafıza kanununa uymayanlara ise 200 ila 150 bin avro cezaları verilmesi öngörülüyor.

İspanya'da 2007'de kabul edilen Tarihi Hafıza kanunu ile diktatör Franco yarıyılına ait ülkedeki tüm simgelerin kaldırılması ve mağdurların tanınması kararı alınırken, son olarak 24 Ekim 2019'da da diktatör Franco'nın harabeleri Valle de los Caidos bazilikasındaki abide kabirden çıkartılıp, Madrid'in El Pardo ilçesindeki aile kabirliğine taşınmıştı.

  • Francisco Franco Vakfı kapatılabilir

Bu arada yasa tasarısının mecliste kabul edilmesi halinde, mevcut gidişatta faal olarak faaliyet gösteren Francisco Franco Vakfı'nın da kapatılması bekleniyor.

Mevzuya ait açıklama yapan vakfın başkanı Juan Chicharro Ortega, "İfade serbestliğimizi korunmak için legal her yola müracaat eteceğiz. Hürlüğümüzü elimizden alamazlar. Bu zamana kadar korunduklarımızı korunmaya devam edeceğiz. Gerekirse bunun için hür bir ülkeye gideceğiz." ifadesni kullandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir