Hacettepe Mezuniyet Töreninde 'Gezi' Talimatı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Hacettepe Mezuniyet Töreninde 'Gezi' Talimatı

Hacettepe Mezuniyet Töreninde 'Gezi' Talimatı

Hacettepe Tıp Fakültesi mezuniyet törenine Gezi Parkı olaylarında yaralılara müdahale ettikleri için haklarında soruşturma açılan hekimler ve tıp öğrencileri damgasını vurdu. "Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz, biz yaşatmayı" "Baş Çapulcu Hipokrat" pankartlarıyla tören alanına gelen öğrencilere, 11 yıl Sağlık Bakanlığı Kanserle Mücadele Daire Başkanlığı yaptıktan sonra Rektör olan Murat Tuncer de destek verdi. Tuncer konuşmasında, "Hipokrat yemini bir namus yeminidir. Sizi suçlasalar da hastanıza bakacaksınız. Hekim, acil sağlık yardımı ihtiyacı olan bir hastasına müdahale etmek için yer, zaman, izin, kanun tanımaz" dedi.

Gezi eylemleri sırasında polisin sert müdahalesiyle yaralanan eylemcilere, hekimler ve tıp öğrencileri kurdukları gönüllü revirlerde tedavi hizmeti vermiş ancak sağlık bakanlığı, tabip odalarına gönderdiği yazıyla "Müdahale ederken neden izin almadınız? Buralarda müdahale eden doktor ve tıp öğrencileri ile yaralıların isimleri neler" diye sormuştu. Bakanlık, Tam Gün Yasası'nda değişikliği de içeren torba yasa tasarısına ise “Ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunan veya yetkisiz kişilerce hizmet verdirenlerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis" öngören bir hüküm koymuş, bu hüküm muhalefet milletvekillerince "Madde yürürlüğe girerse acil durumda insanlara yardım eden hekim ve görevliler cezalandırılacak. ‘Açılın ben doktorum’ dönemi tarihe karışacak” sözleriyle eleştirilmişti.

İşte tüm bu tartışmalar sırasında geçen hafta yapılan Hacettepe Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde öğrenciler tören alanına, "Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz, biz yaşatmayı", "Direnmek Yaşamaktır", "Revirlere gaz attınız, doktorları tutukladınız, hastalarımızı fişlediniz, apolitik tıpçıları uyandırdınız", "Hükümetin değil, halkın doktorlarıyız", "Gönüllü doktorluk eşittir 3 yıl hapis", "Hekimliğin doğduğu yerde, hekimliği öldürmeyin", "Baş Çapulcu Hipokrat", "One minute! Direniyoruz", "#direnhacettepe" pankartlarıyla girdiler.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi Parkı
Görüş Bildir