Güvenlik Sağlanırsa Olağanüstü Hal Kaldırılacak

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Güvenlik Sağlanırsa Olağanüstü Hal Kaldırılacak

Güvenlik Sağlanırsa Olağanüstü Hal Kaldırılacak

Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, "Ülkede güvenliğin sağlanması halinde" olağanüstü halin derhal kaldırılacağını belirtti.

AMMAN

Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, "Ülkede güvenliğin sağlanması halinde" olağanüstü halin derhal kaldırılacağını belirtti.

Ürdün'deki temasları kapsamında Amman'da Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cevde ile bir araya gelen Fehmi, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında ülkesinde yaşanan gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Mısır'da güvenliğin sağlanması halinde olağanüstü halin derhal kaldırılacağını" ifade eden Fehmi, belirlenen yol haritasının uygulanması için bir komite oluşturulduğunu ve bu çerçevede siyasi diyaloğun devam ettiğini söyledi.

Konuşmasında Ortadoğu'da büyük sorunların olduğunu dile getiren Fehmi, bu sorunlardan bazılarının Arap ülkeleri kaynaklı, bazılarının ise "dış güçlerden" kaynaklı olduğunu savundu.

Mısır ve Ürdün'ün Filistin ve Suriye'de yaşananlara kayıtsız kalamayacağını ifade eden Fehmi, buradaki "Üzücü gelişmelerin" çevre ve diğer ülkeler üzerinde yansımalarının olacağını belirtti. Fehmi, "Suriye'deki şiddet olayları" ve Lübnan'ın Trablus kentindeki patlamayı kınadığını da kaydetti.

"Ramallah ziyareti"

Mısır'ın "Filistin meselesinde olduğu gibi bütün sorunların" çözümü için çalıştığını dile getiren Fehmi, "Bu bağlamda yarın Ramallah'a gidiyorum" dedi.

Fehmi, Mısır'dan Ürdün'e doğalgaz akışının Sina'daki güvenlik sorunundan dolayı kesildiğini de sözlerine ekledi.

Ürdün'deki "Genelkurmay Başkanları" toplantısı

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cevde de Ürdün'ün ev sahipliğinde yapılacak "Genelkurmay başkanları" toplantısına değinerek, şunları kaydetti:

"Bu toplantı aylar öncesinde planlanmıştı yani Suriye'deki kimyasal silahların kullanıldığı saldırıya tepki olarak alınmış bir karar değil. Ancak şunu da belirtmeliyim ki Suriye'de yaşanan olay üstü kapatılamayacak kadar önemli ve olağanüstü."

Ürdün'ün Mısır'daki yönetime desteğini vurgulayan Cevde, Kral Abdullah'ın, 3 Temmuz'da ordunun yönetime el koymasından sonra, ülkeyi ziyaret eden ilk lider olduğunu hatırlattı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FilistinLübnanMısırOlağanüstü HalSuriyeolay
Görüş Bildir