Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gürsel: ‘CHP’de CHP’li Olmayan Milletvekilleri Var’

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Gürsel Tekin "Kapıyı Gösterdi" | Yeni Şafak

Gürsel Tekin "Kapıyı Gösterdi" | Yeni Şafak

Birgül Ayman Güler'in çıkışıyla "Kürt-Türk depremi" yaşayan ve öncesinde Hüseyin Aygün'ün Paris'te öldürülen 3 PKK'lının evine taziye ziyaretine bulunmasıyla çalkantılı günler yaşayan CHP'de şimdi de Gürsel Tekin'in sözleri gündem olacak. Habertürk'e konuşan Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, parti programını beğenmeyenlerin gereğini yapmasını istedi.

Parti programını beğenmeyen gereğini yapsın

Kamuoyunda büyük tepki gören İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in 'Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit değildir' sözlerini değerlendiren Tekin "sayın genel başkan bu konuda nasıl tavır alır; bilmiyorum. Sadece Sayın Güler özelinde değil, her arkadaşımı bağlayan şey parti programıdır. Parti programına sadık kalacaksınız. 'Hayır. Ben parti programını beğenmiyorum. Geçmiş dönemde de okuyamadım' diyenler de olabilir. O zaman bunun gereğini yapacaksınız" dedi.

İstifayı doğru bulmuyorum

Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın istifasını da değerlendiren Tekin, "Sayın Fırat'ın istifasını doğru bulmuyorum. Milletvekilleri, bir arkadaşımızın sözleriyle istifa etmez. Milletvekillerini genel başkanın, MYK'nın sözleri bağlar" şeklinde konuştu.

CHP'de CHP'li olmayanlar var

CHP'de bu yaşananların normal karşılanması gerektiğini söyleyen Gürsel Tekin şunları kaydetti: "CHP'de de CHP'li olmayan milletvekilleri var. Niye tartışıyoruz bunları? Bakın ben 30 yıldır CHP'deyim. SODEP'ten bu yana. Benim gibi partinin duayeni olan hiçbir arkadaşımız bu hataları yapmıyor"

Haberin Tamamı İçin:

‘CHP’de CHP’li Olmayan Milletvekilleri Var’ | HT

HaberTürk gazetesinden Kutlu Esendemir CHP'de neler olup bittiğini CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’e sordu.

Anamuhalefet partisi CHP’de yaşanan çalkantılar bir türlü dinmek bilmiyor. Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Paris’te öldürülen 3 PKK yöneticisinin ailesine yaptığı taziye ziyareti, ardından, “Ege’de etnik temizlik” iddiası CHP’de, özellikle ulusalcı kanadın tepkisine neden olmuştu. Aygün’ün açıklamaları gündemdeki sıcaklığını korurken, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in “Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit değildir” sözleri, gerek partide gerek kamuoyunda büyük tepki gördü ve Adıyaman Milletvekili Salih Fırat’ın istifasıyla sonuçlandı. Türkiye’nin tarihsel sorunlarını masaya yatırdığı ve çözüm arayışına girdiği bir dönemde, enerjisini kendi iç sorunlarına harcayan ülkenin en köklü partisindeki kaosu ve neler olup bittiğini, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’le konuştuk.

 • “CHP’de bundan sonra iç meseleler konusunda hiçbir şey duyamayacaksınız” demenizden 24 saat sonra, Birgül Ayman Güler’in açıklamaları Salih Fırat’ın istifasıyla sonuçlandı. Nedir CHP’de sizi bu denli yanıltan durum?
 • Partinin kurumsal kimliğini genel başkan ve MYK belirler. Bunun dışında konuşmalar, çok da partiyi bağlayan konuşmalar değildir. Bireysel çıkışlardır. Bu sadece CHP için değil, bütün partiler için geçerli. Bence iktidar partisi milletvekillerinin söylemlerinin, muhalefet milletvekillerinin söylediklerinden çok daha fazla ciddiye alınması gerekiyor. Kişilerin bireysel düşünceleri olabilir. Ama bunları ifade edecek alanlar partinin kurullarıdır. Partinin kurullarında değil, twit’lerle mivit’lerle, cartla, curtla birbiriyle konuşan siyasetçileri, doğrusu hiçbir siyasal arena kabul etmez.

 • Bu manzarada Kılıçdaroğlu’nun hiç mi sorumluluğu yok?

 • Ben 8 tane genel başkan görmüş bir insanım. Belki de ilk kez, olağanüstü hoşgörüsü olan bir lider ve siyasetçiyle karşı karşıyayız. Doğrusu bu olağanüstü hoşgörüyü suiistimal etmek, insani değildir. Baykal döneminde bizim parti meclisi toplantımız 1 saatte biterdi. Şimdi 12 saat devam ediyor. 12 saat boyunca arkadaşlarımız neyi konuştu ve sordu da Sayın Kılıçdaroğlu’ndan yanıtını alamadı. Kapalı grup toplantısı eskiden hiç olmazdı. Şimdi bütün arkadaşlarımız bu toplantıdalar ve kişisel görüşlerini anlatabilecekleri mecra budur. Bunun dışında konuşmak etik olarak kabul edilebilir bir davranış değildir.

 • Siz de, Güler gibi, “Türk ulusunun Kürt milliyetiyle eşit olmadığını” mı düşünürsünüz?

 • Sayın Güler, eski genel başkan yardımcımız... Doğrusu; milletvekili olmadan önce bir kısım arkadaşlarımız CHP geleneğinden gelmeyebilir. Bunu anlıyorum ama nezaketen insan partinin programını, tüzüğünü okur ve ona göre davranır. Sayın Baykal döneminde, 2008 yılında parti programına bakalım: “Ülkemizde farklı etnik yapılar, farklı kimlik ve kültürler zenginliğimizdir. Etnik kimlikler şerefimizdir” demişiz. Güler’in milletvekili seçildiği 2011 yılında da, seçim bildirgesinde, “Yeni ve özgürlükçü Anayasa” başlığı altında “Tüm yurttaşlarımızın demokratik haklarını etkin bir biçimde kullanabilmesi için, eşit, çoğulcu ve anayasal yurttaşlık ilkesini egemen kılacağız” demişiz.

 • Parti programıyla, Güler’in ifadeleri arasında çelişki var o halde.

 • Zaten sıkıntı da bu. Sayın vekil parti programını okumamış o halde. Bir de şu var: 2011’deki seçim bildirgesinde, CHP olarak daha da ileri giderek, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Şartı üzerinde çekincelerin kaldırılacağını taahhüt etmiştik. Bunun üzerine Sayın Başbakan Kayseri’de partimizi çok sert ifadelerle eleştirmişti. Biz bunları, ülkemizin geleceğini düşünerek oluşturmuştuk. Her arkadaşımız parti programına bakmak zorunda. Seçim öncesinde Demokrasi Raporu’nda “Etnik kimliği ne olursa olsun bütün yurttaşlar eşittir” demiştik. Bunlar CHP’nin programında yazılı. Partileri, programları bağlar. Kurumsal kimliğimizi genel başkanın sözleri bağlar. Buradan anlaşılıyor ki; arkadaşımız partinin programını çok iyi okumamış. Siyasal partilerin hukukunu tüzük ve programı belirler. Bunun dışına çıktığınızda suç işlemiş olursunuz.

 • Bundan sonra ne olacak?

 • Sayın genel başkan bu konuda nasıl tavır alır; bilmiyorum. Sadece Sayın Güler özelinde değil, her arkadaşımı bağlayan şey parti programıdır. Parti programına sadık kalacaksınız. “Hayır. Ben parti programını beğenmiyorum. Geçmiş dönemde de okuyamadım” diyenler de olabilir. O zaman bunun gereğini yapacaksınız.

 • Hukukçu vekillerinizden Süheyl Batum’un, “Güler’i yedirtmeyiz” sözleri ne anlam ifade ediyor?

 • Bu “Yedirtmeyiz” sözünü de tam algılamış değilim. Kim kimi yiyor? Kendi kendimize bir korku yaratıyoruz. Kimse kimseyi yemiyor. Sayın hocamın biraz önce saydığım seçim bildirgelerinde imzası var.

 • Salih Fırat’ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 • Öncelikle Sayın Fırat’ın istifasını doğru bulmuyorum. Kendisi, CHP İl Başkanlığı yapmış, partinin çeşitli kademelerinde bulunmuş bir arkadaşımızdır. Milletvekilleri, bir arkadaşımızın sözleriyle istifa etmez. Milletvekillerini genel başkanın, MYK’nın sözleri bağlar. Sen de farklı bir şey söylüyorsun. Birbirinize tahammül edeceksiniz.

 • Fırat, Güler’in sözlerinin parti grubunuzda alkışlandığına dikkat çekmişti.

 • Demek ki, Güler’i alkışlayan arkadaşlarımızın da parti programından haberi yok. Ya da Güler anlaşılabilmiş değildir. Sayın Fırat’la ilgili medyadaki CHP’den istifa ederek AKP’ye geçeceği yolundaki haberler gerçekleşirse çok ağır bir durum olur. CHP’de, İHD’de görev yapan birinin tezleri havada kalır.

 • Hüseyin Aygün’ün Paris taziyesi de partinizi karıştırmıştı.

 • Bugüne kadar 63 il dolaştım ve taziyeye gittim. Sayın Aygün’ün taziyeye gittiği hafta Karabük ve Zonguldak’taydım. Hiçbir yurttaş, “Aygün niye taziyeye gitti?” eleştirisinde bulunmadı. Vatandaşların tepkisi, Aygün’ün “Rumlara soykırım” içeren ifadelerine yönelikti. Aygün’ün taziyeye gitmesini hiçbir CHP’li eleştirmedi. Hepimizin dikkatli olması gerekiyor.

 • CHP’de CHP’li olmayan milletvekilleri mi var?

 • Bu AKP’de de var. AKP’de AKP’li olmayan milletvekilleri var. MHP’de MHP’li olmayan milletvekilleri var. BDP’de de...

Kutlu ESENDEMİR / HABERTÜRK

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiİzmirKayseriKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiSüheyl BatumTunceligündem
Görüş Bildir