Gül: 'Topçu Kışlası Projesi Askıya Alındı'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Gül'den 'Yavuz Sultan Selim' Açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3. köprüye 'Yavuz Sultan Selim' isminin verilmesiyle ilgili "Hassasiyeti gördüm. Bundan sonra önemli eserlere Pir Sutlan Abdal ya da Hacı Bektaş ismi konulabilir." dedi.

Gül, Gezi Parkı'yla ilgili ise "Geceleri sokaklarda olan şeyler bitmeli. Şi...

Haberin Tamamı İçin:

Gül: 'Büyük Bir Projeye Pir Sultan Adı Verilebilir'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Proje Askıya Alındı

Cumhurbaşkanı Gül, Gezi Parkı olaylarını değerlendirirken, ''Proje askıya alınmış oldu. Mesajların dikkate alındığı gözüküyor'' dedi. Sokak eylemlerinin bitmesi gerektiğini belirten Gül, ''İmaj yapmak için 10 sene uğraşırsınız, ama o imajı bir haftada yıkarsınız'' uyarısında bulundu.

Ankara'da gazetecileri kabul eden Gül, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Gül'ün değerlendirmeleri şöyle:

GEZİ PARKI GELİŞMELERİ "

Daha suhuletle devam ettirmek gerekir, bütün bu konudaki çalışmaları. Karşılıklı düşünceleri. Bunun da yolu belli. Önemli olan parkla ilgili oradaki başlayan itirazların dinlenmesi çok önemliydi. Bir diyaloğun kurulması çok önemliydi. Çok geniş bir şekilde de gördünüz. Toplandı, yapıldı, dinlendi. Ondan sonra nihayette oradaki bütün bu çalışmalar, yapılacak, yapılması düşünülen projeler bu noktada askıya alınmış oldu. Mesajların dikkate alındığı gözüküyor. Bununla ilgili önümüzde belli ki, uzun bir süre var. Dolayısıyla şimdi artık bununla ilgili herkes düşüncesini meşru bir şekilde söylemesi gerekir. O noktaya işler girdi"

TWITTER’A YENİ DÜZEN

“Eğer sosyal medya üzerinde çok yanlış mesajlar, kasıtlı veriliyorsa, diyelim ki 'Ben şimdi gördüm. Önümde 10 tane insan öldü' diye birisi böyle bir mesajı yalan bir şekilde vererek bir kışkırtmacılık yapsa; bunu kim için, hangi taraf olursa, ne için olursa olsun, neticede böyle bir şeyin halk içinde çok büyük paniklere sebep olacağı için buna muhakkak müsaade etmemek gerekir. Nasıl bir gazetede bunu yapmazsanız, orada yapılmaması gerekir"

3. KÖPRÜNÜN İSMİ "Üçüncü Köprü'nün ismine ilişkin bir hassasiyet olduğunu gördüm. Belki şöyle yapılabilir. Belki büyük bir devlet projesine, Hacı Bektaş-ı Veli, Pir Sultan Abdal ismi verilebilir. Çok önemli bir kamu projesine"

İMAJ YAPMAK İÇİN 10 SENE UĞRAŞIR, BİR HAFTADA YIKARSINIZ

"Şimdi hepimiz bir Türkiye olarak, bu olaylarla ilgili sarsıntı geçirdik. Hepimizin alacağı dersler var. Herkesin alacağı muhakkak ki dersler var. Şimdi artık hemen toparlanmamız lazım. Yoksa kendi kendimize zarar vermeye başlarız. Kolay değil. İmaj yapmak için 10 sene uğraşırsınız ama onu bir haftada yıkarsınız. Onun için bu çok önemli. Türkiye’ye de hiç haksızlık etmemeniz gerekir. Noksanlar olabilir, eksikler olabilir. Bunlar başka şeyler. Bunların hepsi düzeltilebilir. İnsanlar tabii ki, bir itirazı varsa, geçenlerde söylediğim gibi, barışçıl bir şekilde, şiddete hiç başvurmadan bu itirazlar dile getirilebilir, getirilmesi de gerekir. Ama şiddete başvurmadan. Şiddet eğer olursa, varsa haklı bir itiraz, o da haksız duruma geçer"

“REFORM SÜRECİNİ KAYBETMEMELİYİZ”

"Avrupa hukukunun bizim beraber olmaya çalıştığımız, gelişmiş demokrasilerdeki hukukun asla gerisine düşmemesi gerekir. Kriterimiz, bu konudaki standartlarımız, demokratik hukuk standartlarımız, hala birçok reformlar hala birçok yapıyoruz. Yapmaya eminim ki, tekrar başlanacaktır. Başlanması da gerektiğine inanıyorum. Reform sürecini, hiçbir zaman bu ivmeyi kaybetmemiz lazım. Kaybedersek, biz kendimiz bizi zayıflatırız. Her alanda, ekonomide de siyasi hayatta da hukukta da reform sürecini canlı tutmamız gerekir"

GÖSTERİLER MUTLAKA BİTMELİ

Haberin Tamamı İçin:

Gül: 'Topçu Kışlası Projesi Askıya Alındı'

Büyük Selçuklu Mirası projesinin tanıtım töreni bugün Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Gül, törenin ardından davetlilere Köşk'te bir resepsiyon verdi. Gül, resepsiyonda davetli gazeticelerle sohbet etti. Gül, Gezi Parkı protestolarının artık bitmesi gerektiği yönündeki görüşünü yineledi. Gül, sosyal medya alanında yapılacak düzenleminin ise AB normlarının gerisinde olmaması gerektiğini kaydetti. Gül, İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprüye Yavuz Sultan Selim'in adının verilmesi nedeniyle kendisine de bazı eleştirilerin aktarıldığını anlattı. Bu konudaki hassasiyetleri anladığını ifade eden Gül, bundan sonra yapılacak iki önemli projeye Pir Sultan Abdal ile Hacı Bektaş Veli'nin adlarının verilebileceğini söyledi.

GEZİ PARKI OLAYLARI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim Gezi Parkı’na yapılacak Topçu Kışlası projesi için "Daha suhuletle devam ettirmek gerekir, bütün bu konudaki çalışmaları. Karşılıklı düşünceleri. Bunun da yolu belli. Önemli olan parkla ilgili oradaki başlayan itirazların dinlenmesi çok önemliydi. Bir diyaloğun kurulması çok önemliydi. Çok geniş bir şekilde de gördünüz. Toplandı, yapıldı, dinlendi. Ondan sonra nihayette oradaki bütün bu çalışmalar, yapılacak, yapılması düşünülen projeler bu noktada askıya alınmış oldu. Mesajların dikkate alındığı gözüküyor. Bununla ilgili önümüzde belli ki, uzun bir süre var. Dolayısıyla şimdi artık bununla ilgili herkes düşüncesini meşru bir şekilde söylemesi gerekir. O noktaya işler girdi" dedi.

TÜRKİYE İMAJININ KORUNMASI LAZIM

Cumhurbaşkanı Gül, "Bunun ötesinde sokaklardaki geceleri falan olan şeyler bunların bitmesi lazım artık. Bunlar nihayetinde huzuru kaçırmaya başlar. Kimse fark etmiyor ama bunların ekonomiye de zararı oldu. İlk gün de söyledim. Hepimizin didinerek oluşturduğu büyük bir Türkiye imajı var ortada. Bu Türkiye imajını hepimizin her yanı ile koruması lazım" diye konuştu..

SOKAKLARDAKİ GÖSTERİLER BİTMELİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Sokaklardaki gösterilerin muhakkak bitmesi gerektiğine inanıyorum. Kimse farkında değil. Sıcak olunca, sıcağı sıcağına kimse farketmiyor ama ben konuşuyorum iş dünyası ile. Dışarıdan büyük tereddütler olmaya başladı. Özellikle yatırımcıların. Nihayetinde bunlar hepimizin çıkarına olan şeyler. Türkiye'de büyük yatırımlar söz konusu olursa bunlar Türkiye'nin, herkesin işine yarayan şeyler. Onun için bunları sarsmamak gerekir" dedi.

ALEVİLERE MESAJ

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAnkaraAvrupa BirliğiGezi Parkıİstanbul BoğazıSosyal MedyaTwitter
Görüş Bildir