Gözlerden Kaçmasın: Türkiye'de Son Bir Haftada Erişim Engeli Getirilen Haberler

 > 
381PAYLAŞIM

Basın özgürlüğü endekslerinin hep son sıralarında yer alan Türkiye'de erişim engellemeleri son sürat devam ediyor. 'Gizliliği ihlal' ve 'kişilik haklarını ihlal' gerekçesiyle verilen kararları her hafta düzenli olarak derlemeye başlıyoruz.

İşte son bir haftada Türkiye'de erişime engellenen haberler...

1- Bilal Erdoğan'la ilgili erişim engeli haberi de engellendi

T24 ve BirGün haber sitelerinde 7 Ağustos'ta yayımlanan "TMSF'nin 280 milyon TL'lik konut ihalesini Bilal Erdoğan'ın imam hatipten arkadaşı kazandı" başlıklı haber erişime engellendi.

Erişim engeli kararının duyurulduğu,12 Ağustos'ta yayımlanan "Bilal Erdoğan'ın imam hatipten arkadaşının kazandığı 280 milyonluk ihaleyle ilgili paylaşıma erişim engeli getirildi" başlıklı habere de yine ilgili kişilerin talebi üzerine erişim engeli getirildi.

2- 'Kendini yakan seyyar satıcı' haberi

Kurban Bayramı'nın ikinci günü Erzincan'da zabıta ekiplerince mısır sattığı seyyar tezgâha el konulan Yavuz Polat isimli vatandaş üzerine benzin döküp kendini yakmıştı. 

Onedio da dahil pek çok sitede yer alan haber, Erzincan Sulh Ceza Hakimliği'nce erişime engellendi.

Söz konusu haberlerde Yavuz Polat'ın hastaneye götürülürken ambulansın yakıtının bittiği ve Polat'ın hastaneye 40 dakika geç ulaştırıldığı bilgisi de yer alıyordu.

3- Medipol Üniversitesi'ne ait otopark haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kurucusu olduğu ve bakanlık koltuğuna oturduktan sonra ilişiğini kestiğini açıkladığı Medipol Üniversitesi'ne ait haberlere erişim engellendi. 

BirGün, "Okul arazisine çökmüşler" başlıklı haberinde, Medipol Üniversitesi'ne bağlı Üsküdar Çamlıca’daki hastanenin, okul için bağışlanan araziyi otopark olarak kullandığı bilgisi yer almıştı.

4- "İBB'nin metro için aldığı krediye haciz" haberi

Onedio dahil pek çok sitede yer alan ve erişime engellenen bir başka haber İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) kredisinin haczedilmesiyle ilgiliydi.

Söz konusu haberlerde İBB'nin metro inşaatında kullanmak için yurt dışından aldığı döviz kredisinin, AKP döneminden kalma borç nedeniyle MET-GÜN İnşaat tarafından haczedildiği belirtiliyordu.

5- "Gıda ihalesi hep AKP’liye" haberi

BirGün'de "Gıda ihalesi hep AKP’liye" başlığıyla yayınlanan haber "kişilik hakları ihlali" gerekçesiyle  erişime engellendi.

Haberde AKP’den İzmir milletvekili aday adayı da olan Süleyman Memişoğlu’nun Gimaş adlı şirketinin Bahçelievler Belediyesi'nden 2013 yılından bu yana aldığı ihalelerin detayları yer alıyordu.

6- Oda TV'nin istismarcı şeyh haberi

Oda TV'nin çocuk istismarı faili Uşşaki Tarikatı lideri Fatih Nurullah hakkında yaptığı habere erişim engeli getirildi. 

Mahkeme olmayan bir linke erişimi engellerken kararında "ileride aynı konu ile ilgili yayınlanacak tüm adreslere yayın yasağının getirilmesine" hükmetti.

"Gizliliği ihlal" gerekçesiyle "Türkiye'nin günlerce konuştuğu tarikatın lideri çocuk istismarından tutuklandı" başlığını taşıyan habere getirilen engelle ilgili Oda TV bir açıklama yaptı ve erişim engeline dair mahkeme kararında hata olduğunu duyurdu.

Mahkemenin kararında var olmayan bir linkin yer aldığını, ancak tüm siteye erişimin engellenmemesi için ilgili haberi yayından kaldıklarını belirtti.

Detaylar için 👇

İstismarcı Şeyh ile İlgili Habere Getirilen Erişim Engeli Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com
İstismarcı Şeyh ile İlgili Habere Getirilen Erişim Engeli Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com

7- Duygu Delen'in şüpheli ölümüne ilişkin bazı haberler

17 yaşındaki Duygu Delen, 13 Ağustos'ta Gaziantep'te Atlantik Halı'nın sahibi Bileç Kaplan’ın oğlu Mehmet Kaplan'ın evinin penceresinden 'düşerek' hayatını kaybetti.

Daha önce de alkollü olarak kullandığı araçla Zeynep Berna Atay'ın ölümüne yol açtığı öğrenilen Mehmet Kaplan olayın ardından tutuklandı.

Duygu Delen'in ölümüne ilişkin soruşturmaya gizlilik kararı getirildiğini bildiren Sol, Yeni Çağ, BirGün ve Evrensel gibi sitelerde yer alan haberler Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliği'nin 2 Eylül tarihli kararıyla erişime engellendi.

EkşiSözlük içeriklerine getirilen erişim engellemeleri 👇

Duygu Delen'le ilgili başlıklar

EkşiSözlük'te Duygu Delen'in ölümü sonrası açılan "bileç kaplan" ve "Atlantik halının sahibi bileç kaplanın katil oğlu" gibi başlıklardaki içerikler de iki farklı mahkeme kararıyla erişime engellendi ve kaldırıldı.

Komşusunun köpeğini silahla vurarak öldüren Alp Erkin'le ilgili başlık

İstanbul Sarıyer'de 25 Temmuz'da komşusunun köpeği Nero'yu çevrede insanların bulunduğu sırada ateş ederek öldüren Alp Erkin ile ilgili EkşiSözlük'teki "alp erkin" başlığına kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildi.

Kaynak: Twitter / @engelliweb

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir